Hasogat a térded, fáj a hátad? Szűnni nem akaró, tartós fájdalom gyötör hosszú hónapok óta? Az orvosok ezekre többnyire ugyanazt a megoldást javasolják: „vegyél be fájdalomcsillapítót!”. Ha bekapsz egy pirulát, átmenetileg orvosolhatja a fájdalomérzeted, de a tartós gyógyszerszedés esetén előbb-utóbb egy-két kellemetlen mellékhatás is megjelenik. Persze tudom, a többség nem foglalkozik azzal, mit hoz a holnap… most ne fájjon. Pedig van alternatíva… a TENS a fájdalomcsillapítás hatékony és ráadásul mellékhatások nélküli módja! Olvasd el a cikket vagy nézd meg youtube csatornámon!

Mi a TENS ?

A TENS egy mozaikszó, az angol ’Transcutaneous Electric Nerve Stimulation’ (azaz: ’transzkután elektromos idegstimuláció’) kifejezés kezdőbetűiből tevődik össze.

A TENS kezelés során a fájdalommal érintett területre enyhe elektromos impulzusok sorozatát adja le a készülék. Ezek kapcsolatba lépnek a bőrben levő idegvégződésekkel és ennek hatására

  • leáll a fájdalomimpulzusok továbbítása az agy felé,
  • növekszik az endorfinok (a szervezet saját fájdalomcsillapító anyagainak) termelése,
  • és megszűnik vagy csökken a fájdalomérzés.

A TENS kezelés az esetek jelentős részében önmagában is elegendő a fájdalommentesség eléréséhez. Fájdalomcsillapító gyógyszeres kezeléssel egyidőben alkalmazva a hatások összeadódnak, így kevesebb gyógyszerre lehet szükséged. Ennek leginkább akkor van nagy jelentősége, ha krónikus betegség miatt hosszú távon és nagy gyógyszer mennyiségre van szükséged. Nem mindegy ugyanis, mennyi kémiai anyagot juttatsz a szervezetedbe.

Rövid ideig – 20-30 percig – tartó TENS kezelés hatására akár hosszú órákra megszabadulhatsz a kellemetlen fájdalomtól. A kezelés legfőbb előnyét a gyógyszer- és mellékhatásmentes fájdalomcsillapítás jelenti.

A fájdalomcsillapítás alapjai – hogyan hat az idegstimulációs impulzus?

A TENS impulzusok több ponton avatkoznak be a fájdalominger „kezelésébe”.

Kapuelmélet

A fájdalomkapu mechanizmus az „Aβ” (A béta) érzőidegrostokhoz köthető. E rostok ismétlődő stimulálása csökkenti vagy megszünteti a fájdalomigerek továbbítását a gerincvelőn át az agyi fájdalomközpontba. Ha pedig nem továbbítódik a fájdalominger, akkor a fájdalomérzés sem alakul ki.

Az „Aβ”-rostok 90-120 Hz-en, azaz viszonylag magas frekvencián stimulálhatók a leghatékonyabban.

Biztosan nem adható meg egy adott frekvencia, mely általánosan és mindenkinél egyformán hatásos! Az kimondható, hogy a fenti tartományba tartozó impulzusok lesznek a leghatékonyabbak, de ezen belül „meg kell találni” a számodra legmegfelelőbbet!

A fájdalomcsillapítás hatékonysága érdekében olyan eszköz beszerzését javaslom, amely lehetővé teszi a kezelési frekvencia módosítását és ezzel az optimális frekvencia megtalálását.

Endorfinkiválasztás

Az endorfin egy olyan fájdalomcsillapító anyag, mely a testedben termelődik, ez az egyik legerősebb fájdalomcsillapító hatású anyag.
Amikor a fájdalominger agy felé halad, idegsejtről-idegsejtre „ugrál”. Az endorfin a sejtek közötti „átszállóknál”, az úgynevezett szinapszisoknál megakadályozza a fájdalominger továbbhaladását. A TENS készülékek alacsony frekvenciájú, úgynevezett „endorfin TENS” impulzusai hatékonyan növelik tested endorfin termelését és ezáltal csökken vagy teljesen megszűnik a fájdalom.

Ha alacsony, 2-10 Hz-es frekvenciát alkalmazunk, akkor ezekkel az „Aδ” (A delta) rostok stimulálhatók. Aktivitásuk fokozza az endogén opiát (encefalin) termelés a gerincvelőben. Az encefalin erős fájdalomcsillapító hatású, továbbá mérsékli a fájdalomtovábbító idegpályák aktivitását is.

A fájdalomkapu működéséhez hasonlóan itt sem létezik egyetlen, mágikus frekvencia, amely mindenki számára egyformán hatékony. Mindenkinek meg kell keresni a számára leginkább hatásos frekvenciát.

Hogyan található meg a leghatékonyabb frekvencia?

A legjobb, ha olyan készüléket vásárolsz, amely modulált TENS programot biztosít. Ebben a programban az impulzus frekvencia egy adott tartományban, folyamatosan változik. Például 90-120 HZ között, így biztosan tartalmazza a számodra leginkább megfelelő frekvenciát is.

Ha nincs ilyen készüléked, akkor próbáld ki a 90, majd a 95, 100…stb herz-es frekvenciákat. Azt használd, aminél a legerősebb hatást tapasztaltad.

Frekvencia jelentősége

A fájdalommentesség időtartama attól függ, hogy milyen frekvenciát alkalmazol.

Magas frekvenciával végzett rövid kezelésnek gyors, azonban nem hosszan tartó fájdalomcsillapítás lesz az eredménye.

Alacsony frekvenciák alkalmazásával lassabban alakul ki a fájdalomcsillapítás (20-40 perces kezelés után), azonban a hatás hosszú, akár 24 óráig tartó lehet.

Figyelem! Egyes gyártók a TENS-t úgy hirdetik, hogy kizárólag a 143 Hz-es frekvencia a hatásos. Ahogy az előbb már említettem, a fájdalomingereket továbbító idegrostok 2-10, illetve 90-120Hz tartományokban ingerelhetők leghatékonyabban. A 143Hz kizárólagosságát említő gyártó hirdetései megtévesztők!

Hozzászokás megelőzése!

A hagyományos és az endorfin TENS programok állandó frekvenciájú, azonos ütemben ismétlődő impulzust adnak le. Az agy képes ezeket a jeleket felismerni és „kiszűrni”.

Ezért az olcsóbb TENS készülékeknél gyakori jelenség, hogy az első 3-4 nap során még igen erős fájdalomcsillapítás csökken, majd megszűnik, azaz hozzászokás alakul ki.

Ha 5-10 napig abbahagyod a kezelést, akkor ismét visszanyeri a hatékonyságot.

A modernebb TENS készülékek a hozzászokás kiküszöbölése érdekében úgynevezett Modulált TENS programokat biztosítanak. Ezek az impulzus frekvenciáját, tartamát, amplitudóját folyamatosan változtatják, és így nem tudja kiszűrni az agy, a fájdalomcsillapító hatás tartósan megmarad.

Ma már csak olyan TENS készüléket válassz, ami rendelkezik Modulált TENS programmal is!

TENS és fájdalomcsillapítás – milyen panaszokra hatásos?

Elsősorban az alábbiakra alkalmazd

  • akut izom-ízületi betegség által okozott fájdalmak
    • izomhúzódás,
    • izomfájdalom, myalgia,
    • zúzódás,
    • rándulás,
    • ízületi gyulladás,
    • ízület bevérzés,
    • ínhüvelygyulladás,
    • periartritisz,
    • lumbágó
    • isiász,
    • neuralgiák: isiász, brachialgia, bordaközti idegfájdalom, trigeminus neuralgia, herpes utáni neuralgia (övsömör utáni fájdalom), hegfájdalom,
    • fantomfájdalom, stb. által okozott fájdalmak
  • krónikus (hetek, hónapok óta fennálló) izom-ízületi betegség által okozott fájdalmak
    • gerincsérv,
    • ín-izommerevség (kontraktura),
    • atritisz,
    • artrózis,
    • reuma,
    • epikondilitisz (teniszkönyök és golfkönyök),
    • nyaki, deréktáji és háti-,
    • csukló-, könyök-, kézízület
    • csípő-, térd, boka- és lábízületi  stb. eredetű fájdalmak esetében
  • egyéb fájdalmak
    • fejfájás, migrén kezelésére a „sima” TENS nem alkalmazható. Erre speciális elektroterápiás készülékek (pl. Cefaly) használhatók.
    • myalgia,
    • műtét utáni fájdalmak
    • nőgyógyászati eredetű és menstruációs fájdalmak
    • daganatos fájdalmak esetén a gyógyszeres terápia kiegészítésére. Bár a daganatos fájdalmat általában nem tudja teljesen megszüntetni, de kevesebb fájdalomcsillapító gyógyszerre lehet szükség.

Az apró méretű, könnyű TENS készülékeket otthonodban is bármikor használhatod. Éppen a neked tetsző időben, annyiszor, ahányszor csak szükséges. TENS készülék vásárlás előtt olvasd át készülékválasztási tanácsaimat. 

 

Mindent egyben a fájdalomcsillapításról

Iratkozz fel hírlevelemre és ismerd meg a fájdalomcsillapítás gyógyszermentes módszereit (pl. TENS / MENS)

Az Adatvédelmi szabályzatot itt olvashatod el.

Szerző: Dr. Zátrok Zsolt

A Pécsi Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán végeztem 1991-ben. Hosszú ideig kórházi orvosként dolgoztam, majd elhagytam a pályát és a legkorszerűbb orvosi berendezések használatát oktattam az orvosi teamek számára. 2012 óta kizárólag olyan eszközökkel foglalkozom, melyet a beteg általi, otthoni használatra terveztek. Blogomban ezekről az eszközökről írok, beleértve a biztonságos alkalmazás ismertetését is. Tapasztalataim alapján meggyőződéssel állíthatom, hogy hozzájárulhatnak az egészséged megőrzéséhez/helyreállításához.

37 Comments

  1. Anyukámnál, csigolyaösszeroppanás miatt fém csavarokkal helyreállító műzétet végeztek 2023. februárjában. Lényegesen javult a helyzete, a lábai fájtak nagyon, alig tudott már játni, vagy néha már nem is. A lényeg viszont, hogy a deréktáji fájdalom bár szintén csökkent, de megmaradt. Gyakorlatilag állandó fájdalma van, amit megtanult elviselni.
    Azt szeretném tudni, hogy ha fém anyag van a testben – apró csavarok, ha jól tudom 3 a lumbális szakasz egy csigolyájában-, attól még használható-e fájdalom kezelésére a TENS? (Nyilván nem a csigolya környékére helyeznénk a „tappancsokat”, hanem távolabb.)
    Előre is köszönöm válaszát és azt is, hogy van olyan szakember, mint maga; aki ennyire részletes információkat ad a termékekről mind elméleti, mind gyakorlati szempontból.
    Tisztelettel, Ildikó

  2. Üdvözlöm Doktor Úr! A TENS gèp jó lehet kéztő alagút szindróma és ínhüvelygyulladàs kezelésére? 

  3. A lapocka táji gyulladás kezelésére terápiás ultrahang, lágylézer vagy mikroáram kezelés alkalmazható.
    A szívműködést ezek nem befolyásolják, ritmuszavart nem váltanak ki, nem súlyosbítják.
    Inkább az a baj hogy a hátát ön nem tudja kezelni, segítségre van szüksége hozzá.

  4. Üdvözlöm!
    53 éves nő vagyok. Jobb oldali lapocka alatti bursitist, illetve az azzal járó erős fájdalmat lehet-e kezelni, ha igen milyen készüléket javasol? Szteroid injekcióra nem reagált. Mivel olyan közel van a lapocka szívtájékhoz, ezért a készülék használata jelenthet-e gondot? Elég érzékeny vagyok, régebben szívritmuszavarom volt. A készülék a gyulladás elmúlását elősegíti-e? Ha nem, akkor van olyan készülék amit arra javasol?
    Előre is nagyon köszönöm a válaszát és a segítségét!
    Üdvözlettel,
    Gizella

  5. Az enyhén visszeres lábra a legjobb a testmozgás, főképp a napi 30-60 perc kerékpározást javaslom. A már látható, duzzadt visszereket semmi sem csinálja vissza. Ez sem. De a kellemetlen nehéz láb érzést, feszülést, bokaduzzanatot igen.
    Ha keveset mozog, akkor a Myolito vagy MyoBravo, Elite Elite 150 vagy Premium 400 készülékek közül válasszon. Ezek mindkét panaszra jók. Az olcsóbb nyilván enyhébb hatású és több kezelésre van szükség az érezhető változáshoz.

  6. Enyhén visszeres lábra, derékfájásra melyik készüléket javasolja?
    Nagyon jó ez az oldal, sokat tanultam a leírtakból. Köszönöm.

  7. A jelenlegi orvosi álláspont szerint elektroterápiás kezelés két esetben TILOS: Ha a betegnek pacemakere vagy beültetett defibrillátora van.
    Azaz édesanyja nem használhat elektroterápiás kezelést. Olvassa el ezt a cikkem.

  8. Édesanyámnak pacemakere + magas vérnyomás betegsége ill. többféle gyógyszerallergiája van, de sajnos ehhez nagyon gyakori erős derék ill. csípőtáji fájdalmai is vannak. Nem gyógyszeres fájdalomcsökkentésként használható-e nála vajon TENS készülék? Ha igen, milyet javasolna?

  9. A sérv a hasfali kötőszövetes réteg „szakadása”. Egy fizikai sérülés. Egy lyuk.
    A nadrágján keletkezett szakadást nem tudja semmilyen „varázslattal” eltüntetni – fogni kell a tűt és cérnát és be kell foltozni.
    Ugyanígy a sérvnek is kizárólag sebészi megoldása van. Ma már nem feltétlenül „vágnak”, hanem endoszkóppal is megoldható egyes esetekben.
    Az EMS itt biztosan nem használ. Mivel a TENS egy fájdalomcsillapító megoldás, így fájdalom esetén lehet használni – a fájdalmat enyhítheti, de magára a sérvre nem lesz hatása.

  10. Két lágyékservem van amik nem kitüremkedőek, csak időnként panaszt okoznak egy hirtelen mozdulatra, van amikor hetekig nincs fájdalmam.
    A kérdésem az lenne hogy ez a Tens,Ems készülék használható ilyen panaszra ?

  11. Krónikus achilles ín fájdalom ellen mit javasol? A tapadási pontnál fáj, egy éve. Részleges szakadás lehetett

  12. Szeretném megkerdezni hogy ágyéki gerinc implantátum mely nem mágnesezhető használható e közelében Tens készülék?

  13. Igen, a TENS használható az övsömör fájdalmaira. A készüléke TENS programjai közül a modulált programot használja.

  14. Tisztelt Doktorúr ! Már 5. hónapja szenvedek övsömörrel. Háziorvosom sajnos későn írta fel a Telvirán 800 as gyógyszert. Teljesen kijött a hasamon a köldökömtől a gerincemig.Szépen begyógyúltak a hólyagok. Sajnos azóta a belső idegszálak nagyon fájnak.Szedem az Egzystát, Neuromultivitet amit a belgyógyász és a neurlógus írt ki. E mellé szedek C, D, A , cink vitaminokat és Lizin C.Sok -sok fájdalomcsillapítót. Sajnos a bordám alatt az idegeg még nagyon fájnak. Olyan sokszor ,mintha kalapálna bent valaki.Kérdésem Van Omron Tens készülékem használhatom-e? 70 éves vagyok. Válaszát köszönöm.

  15. A TENS nem alkalmazható fejfájásra és általában a koponyán. A TENS kezelés során alkalmazott áram nagysága miatt zavart okozhat az agyműködésben.
    A koponya felett a CES (koponya elektrostimuláció) módszer alkalmazható. Ez ezerszer kisebb áramerősséget használ, ami már veszélytelen.
    Ilyen eszköz egyelőre kevés van. Az egyik és a migrénre bizonyítottan hatásos eszköz a Cefaly. Ezt a terméket itthon nem lehet kapni, csak egyetlen helyen, a gyártó honlapján keresztül szerezhető be. Ide kattintson.

  16. Migrénes fejfájásra szeretnèm használni. Mit jelent az hogy sima tens készülék nem jó, speciális készülék szükséges. Melyik készükékek ezek? Köszönöm szépen.

  17. ha jól értem, azt kérdezi, hogy a TENS készülék használható-e visszeres trombózisra. NEM. A TENS nem megfelelő visszeres panaszokra.
    Ha a trombózis most zajlik vagy mostanában volt, akkor semmilyen kezelést otthon nem adhat rá – bízza ezt az orvosokra.
    Ha a trombózis már több, mint 4 hónapja volt, akkor ide kattintva olvashat arról, hogy mit lehet tenni.

  18. Szèp napot!Az lenne a kèrdèsen , hogy használható e a Rend kèszülèk valamelyik típusa visszeres trombózis lábon?

  19. 3 héttel a nyirokcsomó eltávolítás után nem normális a mozgatási panasz. A sebészetre kellene visszamenni, hogy minden rendben van-e a sebbel!
    Ha a sebész szerint igen, akkor a készüléket TENS programjaival a fájdalom egy időre csillapítható. Az EMS programok közül az izomlazító, alacsony frekvenciájú kezelést alkalmazzon.

  20. 15 éves unokámnak nyirokcsomót távolítottak el a bal vállából, kb. 3 hete. Azóta a kar emelése fájdalmat okoz, csak vízszintes magasságig tudja felemelni. Sanitas SEM44 készülékünk van. Milyen kezelést javasol?

  21. Mindkét térdembe protézis van beültetve.A második TEP 4 hetes.
    Használhatom-e a készűléket, ha igen, mikor?

  22. Egy problémát akkor lehet hatékonyan kezelni, ha megkeressük az okát és az oknak megfelelő kezelést adunk. Panaszait több dolog is okozhatja, például gyógyszermérgezés…különösen ha tényleg mindent szed, amit említett… De lehet gerinctáji idegbecsípődés, piriformis szindróma, korábbi törés, műtét, sérülés maradványa, stb. Ha a kivizsgálással végzett és tudja a diagnózist, akkor tudok konkrét eszközt javasolni.

  23. Kedves Doktor Úr! Jobb lábujjam hegye fáj, este lefekvés után kötelezően… Nappal is főleg üléskor, de minden mozgás hatására elmúlik. Lyrika 2×150 mg-ot szedek, ami csökkenti a panaszt, de próbálkoztunk 2×300 mg Lyricával is, amit az álmosság miatt visszavettünk 2×150 mg-ra. Pluszban sajnos kell valami kiegészítés, próbáltam hosszú ideig esti 1 szem Duloxgammát,majd álmosító hatása miatt kísérleteztem Teperinnel, Anaflaminnal. (egyenként hónapokig próbáltam ezeket, a Duloxgammát évekig. Az állapot 2014 óta tart. Idős beteg vagyok de nem vagyok cukorbeteg. Elalváshoz sokszor kell 2-4 mg Sirdalud szétrágva. (saját találmány…)Sirdalud nélkül belepusztulnék olykor a fájdalomba éjszaka. Lidocain kenőcsöt kenek lefekvéskor a lábujj hegyére, ami sok esetben vagy lecsökkenti, vagy megszünteti a fájdalmat, 1-2 óra eltelte után.. Kérdésem: Melyik megfizethető árú készüléket használhatnám, s hogyan tudnánk ekkora elektródákkal ezt a kis bőrfelületet illetve annak idegeit támadni? Köszönöm szíves válaszát. „Nyugdíjas”

  24. A TENS kezelések leggyakoribb indikációja az ízületi és gerincfájdalom. Ezekre a legjobb. Tudni kell, hogy a TENS csak fájdalomcsillapító (azaz a fájdalomcsillapító gyágyszerek helyett lehet alkalmazni), de nincs gyógyító hatása.

  25. Nagyfokú artrozis és gerinc ferdules lumbalis probléma esetén is úgy látom hogy lehetne a kezelést igénybe venni??

  26. Ha más ellenjavallat nincs (pacemaker, súlyos ritmuszavar), akkor igen. A TENS pontosan az ilyen fájdalmakra való. A Dolito avagy a Genesy 300 Pro készüléket javaslom, mivel ezekben van modulált TENS program, amely a tartós fájdalmak kezelésére való.

  27. Állandó derékfájásom van . Protrosist diagnosztizáltak . Használhatom -e a készüléket?

  28. Tisztelt Doktor Úr! Férjemnek gerincsérv műtétje volt 2015-ben. Akkor kiderült, hogy még további sérvei is vannak, amelyek eddig nem okoztak panaszt.2017-ben vastagbél daganatot diagnosztizáltak májáttéttel.4 műtéten esett át (1xvastagbél,3x máj,+ port beültetés).Áprilisban az MR vizsgálat eredménye szerint nincs áttét.Az utóbbi három hétben azonban egyre gyakoribb a derékfájdalma.Lehetséges, hogy a készülék használatával enyhíthetők a fájdalmai? Használhatja ezt a készüléket ennyi beavatkozás után?Válaszát köszönöm.

  29. Pacemaker esetén nem ajánlott semmilyen elektroterápiás eszköz alkalmazása, különösen nem a pacemaker közelében. Az persze más kérdés, hogy boka, térd fájdalom vagy combizom atrófia esetén lehet-e alkalmazni! Ezek elég távol vannak a pacemakertől és kicsi az esély, hogy bármit is elállítanak rajta.

  30. Szívritmusszabályzó viselése esetén övsömör utáni kellemetlenül égető állapoton javít e? Vagy a peacemakert megzavarhatja?

  31. Egy évekkel korábbi, eltávolított daganat nem befolyásolja a használhatóságot – hiszen, ha kivették, akkor nincs daganat. HA nincs, akkor nincs kezelési ellenjavallat sem. Ha a daganatot nem távolították el, akkor nem kezeljük magát a daganatot, azaz ne rakja körbe a daganatot elektródákkal és ne kezdje stimulálni! Azonban meglévő daganat esetén a daganattól távol levő ízületek, testrészek nyugodtan kezelhetők. Például melldaganat esetén a csípője, térde, bokája, válla, könyöke, csuklója, dereka, nyaka egészen nyugodtan kezelhető TENS-sel, mert ezek távol vannak a daganattól.

  32. Szép napot! Szeretném megkérdezni, aki daganatos műtéten túl van, használhatja e a készüléket? Már évek óta használtam, de éppen a fenti ok miatt nem merem.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük