Az orvosi irodalom számos bizonyítékot tartalmaz a mágnesterápia csontújraképződést segítő hatása vonatkozásában. Serkenti a csonttörés utáni callus (friss csont) képződést. Javítja a csont vérkeringését, gátolja a protézisek kilazulását és segít az álízület kialakulásának elkerülésében is.

A csonttörés tünetei

A csonttörés táján szúró, égető fájdalom és duzzanat keletkezik és vérömleny is megfigyelhető lehet. Az érintett terület, testrész, végtag alakja megváltozhat, szélsőséges esetben a törött csontvégek átszúrják a bőrt és látszanak. Az érintett végtag fájdalmasan vagy egyáltalán nem mozgatható.

Csonttörés diagnózisa és kezdeti fájdalomcsillapítás

Bár a tünetek egyértelműek, röntgenfelvétel mindenképp szükséges ahhoz, hogy tudni lehessen milyen az törés állapota, van-e elmozdulás, elég-e a rögzítés vagy műtétre van szükség.

A töréskor keletkező akut fájdalom gyógyszerekkel, jegeléssel és TENS vagy MENS kezeléssel enyhíthető.

A csonttörések gyógyulási ideje

Általánosságban elmondható, hogy a törés gyógyulási ideje (minimum 6-8 terhelésmentes hét) annál gyorsabb, minél fiatalabb a törésben szenvedő páciens. Gyorsítja a gyógyulást, ha csak egy törésvonal van és nem vagy minimálisan mozdultak el egymástól a csontdarabok. A törés súlyosságával általában növekszik a gyógyulási idő is.

A csonttörés kezelése

A gipsszel vagy az újabb, modernebb és könnyebb anyagokkal történő rögzítés során a törött csontot annak gyógyulásáig az eredeti pozíciójában fixálják. A rögzítést úgy kell felhelyezni, hogy a törött területet és az alatta és felette levő ízületet is elfedje, a törtvégek apró mozgásait is megakadályozza. Ekkor tud csak csontosodás elindulni a törésben.

A rögzítés után azonnal megkezdheted a törött terület mágnesterápiás kezelését!

Több kutatás vizsgálta a pulzáló mágneses mező hatását csonttörések gyógyulására. A mágnesterápiával kezelteknél a csontok összenövésére hamarabb kerül sor, mint kezelés nem kapóknál. A mágnesesség és csontgyógyulásra kifejtett hatásának vizsgálata és terápiás eredményei miatt Robert O. Becker-t, a State University of New York csontsebészét számos szakmai díjjal ismerték el.

A mágneses mező kezelés

  • javítja a szövetek mikrocirkulációját (vérkeringését)
  • javítja és hatékonyabbá teszi a sejtanyagcserét
  • gyorsítja a bomlástermékek (metabolitok) elszállítását, kiürítését
  • fokozza az új csontszövet felépítését és a kalcium beépülését
  • jelentősen növeli a proteoglikán szintet a porcszövetben.

Ezek eredménye a gyorsabb gyógyulás és erősebb új csont képződése. Érdemes tehát a csontépítést segítő mágneses mező kezelést minél előbb elkezdeni és hosszú időn keresztül folytatni. Naponta végzett kezelés az optimális.

A mágnesterápiás kezelőtekercset közvetlenül a sérült terület fölé kell elhelyezned. A mágneses mező a gipszen is áthatol, tehát a kezeléseket a törés rögzítése után azonnal elkezdheted, nem kell várnod a gipsz eltávolításig!

Valamennyi mágnesterápia hatását vizsgáló tanulmány egyik általános eredménye a páciensek kedvező véleménye a kezelés hatásáról. A páciensek jelentős része (több mint 80%-a) még akkor is kedvező érzésről számolt be, ha mérhető változást nem jött létre a csontszerkezetben.

A mágnesterápiás kezelést nemcsak a törések kezelésére, hanem álízületek gyorsabb gyógyulására, továbbá meglazult protézis megerősítése és az új protézisek jobb beépülése, rögzülése érdekében is alkalmazhatod.

Csonttörés esetén biztonságosan, hatékonyan és mellékhatástól mentesen segítheted a gyógyulásod a mágnesterápiás készülékek segítségével. Ráadásul otthon, kényelmesen, nyugodt körülmények között teheted meg. A nyugati fizikoterápiás gyakorlatban a csontokat vagy ízületeket érintő betegségek kezelése során a mágnesterápia mindig a komplex kezelés része!

Fizikoterápia a csonttörés utáni rehabilitációban

A törés „nyugalomba helyezése”, gipszrögzítése a gyógyuláshoz elengedhetetlenül fontos, azonban „nem normális” állapot. A rögzített területen nincs mozgás és ennek hatására az izmok gyorsan sorvadásnak indulnak. A nem használt izomrostok átmérője és ereje gyors ütemben csökken. Néhány hét elteltével a méretcsökkenés látható szintet érhet el. Ezen felül a nem mozgó ízület szalagja elmerevedhetnek és „kötötté” válik. Amikor a rögzítést eltávolítják, meglepődve tapasztalhatod, hogy bár gyógyultnak minősítettek, de izmaid alig bírnak el, az ízületi mozgásaid pedig beszűkültek. Nem tudod úgy végrehajtani a mozdulatokat, mint korábban.

Ezért törés után nagyon fontos a rehabilitáció, mely azt szolgálja, hogy az eredeti állapot és funkció minél előbb visszaálljon. Saját érdekedben fontos, hogy komolyan vedd és végezd a gyógytornát! Emellett több fizikoterápiás eljárást is igénybe vehetsz. Az izomsorvadást például izomstimulátor készülékkel csökkentheted. Ízületi merevségre segítséget jelent az ultrahang kezelés is.

Magnum XL

  • PEMF (pulzáló mágneses mező terápia)Magnum XL mágnesterápiás készülék
  • 2 csatorna | 280 Gauss
  • 16 terápiás és 10 beauty program
  • magyar nyelvű menü

Magnum 2500

  • PEMF (pulzáló mágneses mező terápia)Magnum 2500 mágnesterápiás készülék
  • 2 csatorna | 320 Gauss
  • 52 terápiás program
  • magyar nyelvű menü

Magnum 3000 Pro

  • PEMF (pulzáló mágneses mező terápia)Magnum 3000 Pro mágnesterápiás készülék
  • 2 csatorna | 400 Gauss
  • 70 terápiás program
  • 1+1 mód
  • magyar nyelvű menü

blank
Szerző: Dr. Zátrok Zsolt

A Pécsi Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán végeztem 1991-ben. Hosszú ideig kórházi orvosként dolgoztam, majd elhagytam a pályát és a legkorszerűbb orvosi berendezések használatát oktattam az orvosi teamek számára. 2012 óta kizárólag olyan eszközökkel foglalkozom, melyet a beteg általi, otthoni használatra terveztek. Blogomban ezekről az eszközökről írok, beleértve a biztonságos alkalmazás ismertetését is. Tapasztalataim alapján meggyőződéssel állíthatom, hogy hozzájárulhatnak az egészséged megőrzéséhez/helyreállításához.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük