Diabéteszes láb – rettegett szövődmények
A cukorbetegség napjaink egyik leggyakoribb betegsége. Magyarországon közel 900 ezer regisztrált beteg van, de az orvosok szerint legalább ennyi a még nem diagnosztizált és kezeletlen is. A betegség “alattomos”, hiszen hosszú ideig nem okoz fájdalmat, panaszt, azaz könnyen rejtve maradhat. Ezért gyakran csak akkor derül rá fény, amikor szövődmények jelennek meg. Ezek egyike a diabéteszes láb, mely lassan súlyos állapothoz, akár a rettegett amputációhoz vezethet.
A diabéteszes beteg lábain megjelenő elváltozásokat leginkább a vérellátási zavar (ischémia), a neuropátia és a fertőzés hármasa okozza. A cukorbetegség egyik rettegett szövődménye az amputáció, a végtag elvesztése.
A diabéteszes láb szövődményeivel kapcsolatos statisztikák: [1]
- A szövődményes lábtörés felelős a diabéteszes amputációk jelentős részéért.
- A cukorbetegség kezelési költségeinek 20-40%-a a diabéteszes láb kezeléséhez kapcsolódik.
- Azoknál, akiknél a cukorbetegség és a neuropátia is fennáll 7-10%-ban alakul ki fekély is.
- A fekély kialakulását követő egy éven belül a betegek 5-8%-ánál következik be amputáció.
- A cukorbetegséggel kapcsolatos amputációk 85%-ában lábfekély is jelen van.
- A cukorbetegség nyolcszorosára növeli az amputáció kockázatát a 45 évnél idősebb betegeknél, 8-12-szeresre a 65 évesnél idősebb és 23-szorosra a 65 és 74 év közöttieknél.
Diabéteszes neuropátia
A cukorbetegek mintegy 40%-ánál fordul elő a neuropátia valamely súlyossági foka. A következmény lehet fájdalom, érzészavar, illetve mozgatási zavar. A diabéteszes láb kialakulása szempontjából az egyik legfontosabb probléma, hogy az érzészavar miatt a beteg nem érzi a lábát érő sérülést, a cipő dörzsölését. Ez a szövetek károsodásához, fekélyképződéshez, továbbá a lábboltozat deformációját okozza és kedvez a fertőzések kialakulásának.
A diabészetes fekély és elhúzódó sebgyógyulás
A cukorbeteg láb esetén a perifériás artériás betegséget (PAD, más néven érszűkület) tekintik a vérellátási zavar okának.
- Az érszűkület kialakulásának kockázatát a cukorbetegség jelentősen megnöveli. Az érszűkület által okozott vérellátási zavar (ischémia) pedig a sebgyógyulást akadályozó legfőbb tényező.
- A diabéteszes neuropátia és vérellátási zavart együttesen neuroischémiának nevezik. Ezekben az esetekben a sebgyógyulást a vérrellátási zavar súlyossági foka befolyásolja.
Fertőzések
- A fertőzés legáltalánosabb jele a sebváladékozás fokozódása. [1]
- A fertőzés nehezíti a cukorbetegség egyensúlyban tartását. [1]
- A diabéteszes lábon előforduló fertőzések kezelés hiányában gyorsan terjedhetnek más testtájra és akár életveszélyes általános szeptikus fertőzéshez vezethetnek [1]
Diabéteszes láb tünetei
- izomgyengeség a láb, boka, lábszár, illetve a kéz izmaiban
- kényszeres tartás és fájdalom járás közben
- magas ívű vagy épen nagyon lapos lábak
- zsibbadás a lábakban, karokban és kezekben
Diabéteszes láb orvosi kezelése
- Legfontosabb a megelőzés, melynek középpontjában a cukorbetegség egyensúlyban tartása, a vércukor értékek normál tartományban tartása áll
- A kialakult diabéteszes sebek kezelése tisztítás, fertőtlenítés és kötés révén
- Az antibiotikum alkalmazása minden fertőzött sebnél javasolt, kombinálva a sebkezeléssel [1]
Műtétre akkor van szükség, ha a fertőzés következtében
- tályog keletkezik
- a fertőzés kiterjed a csontokra vagy ízületekre
- jelentős nekrózis (szövetelhalás), gangréna (üszkösödés) vagy nekrotizáló fasciitis jelentkezik.[1]
Diabéteszes láb fizikoterápiás kezelése
- A fizikoterápiás módszerek alkalmazásának célja kettős.
- Egyrészt a szövődmények kialakulásának megakadályozását célozza.
- Másrészt a kialakult diabeteszes láb tünetek enyhítését. [4]
- A fizikoterapeuták a beteg oktatásában is fontos szerepet játszanak
- a lábápolás és sebápolás megtanítása
- a helyes testtartás, lábtartás és járás megtanítása[4]
- az amputáció megelőzésének ismertetése
- Számos klinikai tanulmány igazolta a TENS kezelés hatékonyságát a diabeteszes neuropátia által okozott fájdalmak csökkentésében. [5]
- A legújabb tanulmányok a lágylézer kezelés kedvező hatásáról számolnak be mind a diabéteszes fekély gyógyulásában, mind a neuropátiás tünetek enyhítésében.
A diabeteszes fekélyek és neuropátia kezelésére a B-Cure lágylézer készülékeket ajánlom
Források
- Lepäntaloa M, Apelqvistc J, Setaccie C, Riccof JB, de Donatoe G, Beckerg F, Robert-Ebadig H, Caoh P, Ecksteini HH, De Rangok P, Diehml N. Chapter V: Diabetic Foot. European Journal of Vascular and Endovascular Surgery. 2011;42(S2):S60-74.
- Zakaria HM, Adel SM, Tantawy SA. The Role of Physical Therapy Intervention in the Management of Diabetic Neuropathic Foot Ulcers. Bull. Fac. Ph. Th. Cairo Univ. 2008 Jul;13(2).
- Youtube Video: The Diabetic Foot Exam https://youtu.be/aVz-Ja9Grvg
- Kalra S, Kalra B, Kumar N. Prevention and management of diabetes: the role of the physiotherapist. Diabetes Voice. 2007;52 (3)
- Dubinsky RM, Miyasaki J. Assessment: Efficacy of transcutaneous electric nerve stimulation in the treatment of pain in neurologic disorders (an evidence-based review) Report of the Therapeutics and Technology Assessment Subcommittee of the American Academy of Neurology. Neurology. 2010 Jan 12;74(2):173-6.
- Pedrosa HC, Leme LA, Novaes C, Saigg M, Sena F, Gomes EB, Coutinho A, Borges Carvalho WJ, Boulton A. The diabetic foot in South America: progress with the Brazilian Save the diabetic foot project. International Diabetes Monitor. 2004;16(4):17-23.
- Turan Y, Ertugrul BM, Lipsky BA, Bayraktar K. Does physical therapy and rehabilitation improve outcomes for diabetic foot ulcers?. World journal of experimental medicine. 2015 May 20;5(2):130.

Blogom cikkeit több évtizedes orvosi és orvostechnikai tapasztalatomra alapozva írom.
A gyógyító munka, a terápiás módszerek megállíthatatlanul változnak, fejlődnek. A személyes használatra tervezett orvostechnikai eszközök a kezelések új tárházát biztosítják az orvos és betege számára.
Írásaimban ezeket az új eszközöket és alkalmazásukat mutatom be.
Bízom abban, hogy ezzel segítek egészséged megőrzésében vagy visszaállításában.