A rhinitis jelentése: orrnyálkahártya gyulladás. Leggyakoribb formája a szezonális allergiás felső légúti gyulladás (más néven pollen allergia, szénanátha), mely a magyarok egyik leggyakoribb betegsége, a lakosság legalább 25-30%-a érintett. 

Több formában fordul elő, attól függően, hogy mi okozza.

  • szénanátha: fűfélék, gyomok pollenje (parlagfű, perjefélék, stb)
  • pollen allergia: mogyoró, a nyárfa, vadkender
  • állatszőr allergia: leggyakoribb a macskaszőr
  • gomba allergia: a gombák spórája okozza
  • házipor allergia: a lakásban levő por, de leginkább a benne levő apró rovaroktól (atkák) származó ürülék.

Pollenallergia naptár – szinte egész évben

Minden növénynek megvan a virágzási és pollenkibocsátási időszaka, ami általában egy-két hónapig tart. A téli időszakon kívül gyakorlatilag folyamatosan „van valami a levegőben”.  Mintegy negyvenféle fű és fa keserítheti meg az allergiások életét.

Az időjárás jelentősen befolyásolja a levegőben szálló pollenek koncentrációját: száraz, meleg időben sokkal magasabb ez az érték, hűvös, esős napokon pedig jóval alacsonyabb.

Mi az allergia?

Az allergia az immunrendszer túlreakciója egyes anyagokkal (allergének) való találkozásra. A szénanátha, pollen allergia, allergiás rhinitis esetén egy adott anyagra, pollenre vagy érzékeny és amikor ez a bőrödre, szemed, orrod, garatod nyálkahártyájára kerül vagy a levegővel belégzed, az immunrendszered valamely okból túlzottan aktív védekezéssel reagál. Nagy mennyiségű gyulladáskeltő anyag szabadul fel, mint például a hisztamin. Ennek következménye a felső légutakban kialakuló gyulladás. 

A szénanátha tünetei

Az immunrendszer túlműködés hatására kitágulnak a nyálkahártya erei, megduzzad („begyullad”) az orr és szem nyálkahártyája, melynek következményei:

  • szemviszketés, könnyezés, szem „kivörösödés”
  • szemhéj duzzanat
  • orrdugulás és viszketés
  • tüsszentés, mely akár percekig tartó rohamokban is jelentkezhet
  • kötőhártya-gyulladás
  • torok, garat és szájpadlás viszketés
  • száraz köhögés
  • levertség, bágyadtság, rossz közérzet
  • végtagfájdalom

A pollenallergia addig okoz panaszokat, amíg az adott növény virágzik és a pollenjeit a szél messzire fújja. Virágzási időszakon kívül a tünetek maguktól megszűnnek.

A szénanátha kezelése

Szerencsére vannak kifejezetten a szénanátha kezelésére szolgáló, tabletta vagy spray formában kapható gyógyszerek, az úgynevezett antihisztaminok. Ahelyett azonban, hogy segítenének a szervezetnek eltávolítani az allergéneket, az immunrendszer támadásra adott válaszát szabályozzák. Sajnos nem hivatottak arra, hogy megtanítsák a szervezetet az allergének helyes kezelésére. Tehát, amint a beteg abbahagyja az antihisztamin szedését, a szénanátha újra fellángol. A szénanátha megszüntetésének egyetlen módja, ha visszaállítjuk a szervezet allergénekkel szembeni védekezőképességét.

Ilyen kezelési mód a sóterápia. Egyszerre csökkenti a tünetek erősségét és növeli a szervezet allergénekkel szembeni ellenállóképességét.

A legjobb módszer a megelőzés. Használj sóterápiát!

Ha jártál már tengerparton, akkor megtapasztalhattad, hogy az itthon még “tomboló” szénanáthád a tengerparton egyszer csak “elmúlt”. Mindez észrevétlenül történik! 2-3 nap alatt jelentősen mérséklődnek vagy megszűnnek a tüneteid, pedig semmit sem csináltál, csak belélegezted a sós tengeri levegőt.

A sós levegő kedvező hatását évezredek óta ismerik. Napjainkban a sóterápiás készülékeket azért készítik, hogy a gyógyhatást otthon is élvezni tudd.

A sóterápia célja, hogy mikroszkopikus sórészecskéket lélegezz be, mely sókristályok a légutakba jutva megtapadnak a nyálkahártyán. Segítik a légutak tisztítását, semlegesítik az allergéneket, elpusztítják a kórokozókat. Ezzel csökkennek a szénanátha, az allergia tünetei.

Ha a kezelést már a pollenmentes időszakban elkezded, megelőzheted, hogy a panaszok egyáltalán kialakuljanak. Ha mégis kialakulnak, akkor is enyhébbek lesznek a szokásosnál. Csökkennek a kínjaid és kevesebb gyógyszer, orrcsepp, zsebkendő kell.

Sóterápia – a felső légúti allergia minden formájában hatékony

sóterápia védelmet nyújt az allergénekkel szemben. Nézd meg a sóterápia alkalmazásáról készült filmem.

Minél hosszabban tartózkodsz a sópárában, annál erősebb a hatása.

A sóterápiás készüléket éjjel, az ágyad közelében működtesd, hiszen alvás közben tartósan egy helyben maradsz és így hosszú ideig érintkezel a jótékony sós levegővel. 

Az otthoni sóterápia egyik leghatékonyabb eszköze a SaltDome sóterápiás készülék. Ultrahangos porlasztással hoz létre mikroszkopikus sórészecskéket, melyet egyenletes koncentrációban fúj ki. Egy feltöltéssel min. 5-7 éjjelen át működik.

SaltDome sóterápiás készülékSaltDome ultrahangos sóterápiás készülék

  • ultrahangos porlasztás, 5 mikronnál  kisebb  szemcseméret
  • 1-3-6 órás működés, automatikus kikapcsolás
  • 10-20 ml/óra párakibocsátás
  • fényterápia

 

Mindent egyben a sóterápiáról

A sóterápia természetes és mellékhatásmentes módszer számos betegség megelőzésére és az orvosi kezelés kiegészítésére. Nátha, influenza, krupp, por-, pollen-, állatszőr allergia, továbbá COPD, asztma, cisztás fibrózis, tüdőgyulladás, stb. esetén is alkalmazható.

Ha szeretnél többet megtudni róla, akkor kérd ingyenes tájékoztatómat.

ADATVÉDELMI TÁJÉKOZTATÓ

Szerző: Dr. Zátrok Zsolt

A Pécsi Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán végeztem 1991-ben. Hosszú ideig kórházi orvosként dolgoztam, majd elhagytam a pályát és a legkorszerűbb orvosi berendezések használatát oktattam az orvosi teamek számára. 2012 óta kizárólag olyan eszközökkel foglalkozom, melyet a beteg általi, otthoni használatra terveztek. Blogomban ezekről az eszközökről írok, beleértve a biztonságos alkalmazás ismertetését is. Tapasztalataim alapján meggyőződéssel állíthatom, hogy hozzájárulhatnak az egészséged megőrzéséhez/helyreállításához.

6 Comments

  1. Pollenallergiára a sópipa semennyire nem hat, ahogy a sósvizes öblögetés sem. Ezek maximum garatgyulladás esetén hasznosak egy nagyon kicsit.

  2. A „torokinvitáció”-ra nincs hatással. Igaz, ilyen „betegség” nem létezik, valamit félrehallott. Reflux esetén nem jó a sós víz és a sós pára sem biztos! Fokozhatja a savasodást.

  3. Sopipa az menyire hatàsos vagy sosvizel öblögetni a torkot

  4. torokinvitàciot is elmulassza menyi sot keverjünk menyi vizhez refluxszom van

  5. Addig hat, amíg használja. Azaz a mostani pollenidényben végig használni kell. Ez segít az idei évben.
    Mivel a sóterápia nem „gyógyítja” ki a túlérzékenységből, így jövőre is használni kell, hogy a kedvező hatást élvezhesse.

  6. Köszönöm a javaslatot – kérdésem: jövőre is hat a mostani kezelés? Vagy minden évben újra kell alkalmazni? Köszönettel.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük