A cisztás fibrózis egy örökletes genetikai betegség, ami általában gyermekek és fiatal felnőttek körében jelenik meg. Abnormálisan sűrű nyálka termelése jellemzi, ami kedvez ismétlődő, súlyos légúti fertőzések kialakulásának. A cisztás fibrózis hatással lehet a tüdő és az emésztőrendszer működésére is. A krónikus fertőzés progresszív tüdőkárosodáshoz és ezáltal halálhoz vezethet.

A cisztás fibrózis a 7. kromoszómán elhelyezkedő CFTR gén károsodása miatt jön létre. Emiatt a klorid-ion és a víz nem vagy alig jut át a mirigyekbe és az így képződött sűrű váladék nem tud rendesen kiürülni a szervezetből. Azaz a betegség a külső elválasztású mirigyek kóros váladéktermelésével jár együtt.

A cisztás fibrózis hordozója gyakorlatilag bárki lehet. Minden 25. ember hordoz valamilyen cisztás fibrózis mutációt. Az, hogy Ön érintett-e, egy vérvizsgálatra épülő genetikai teszttel megállapítható. A betegség recesszíven öröklődik, ami azt jelenti, hogy öröklődéséhez mindkét szülő hibás génje szükséges.

A cisztás fibrózis leggyakoribb tünetei

Arcüreggyulladás, gyakori tüdőgyulladás, légcsőhurut és vastag nyák előfordulása a légutakban, illetve a külső elválasztású mirigyekben.

Gyakori, váladékozással járó köhögés, magas sótartalmú verejték, emésztési panaszok, férfi meddőség, újszülöttkori bélelzáródás és jó étvágy melletti súlyvesztés esetén is gondolni kell cisztás fibrózisra.

A legtöbb érintett gyermek tíz évvel ezelőtt még csecsemő korában meghalt, de ma egy cisztás fibrózisban szenvedő beteg várható élettartama már 40 év is lehet.

A cisztás fibrózis kezelése

Az általánosan használt módszerek a betegség kezelésében a következők: hasnyálmirigy enzim kiegészítők, multivitamin terápia, antibiotikumok inhalálás útján való vagy intravénás bevitele, nyákoldók, hörgőtágítók és gyulladáscsökkentő gyógyszeres kezelés.

A cisztás fibrózis kiegészítő kezelési módja lehet a sóterápia. A só ozmotikus aktivitása adja a kedvező hatást. A belégzett, mikroszkopikus sószemcse a légutak sűrű nyákkal bevont falára kerül, vizet vonz magához és ezzel feloldja, elfolyósítja a nyákot, mely így könnyebben kiürül. Csökken a váladékdugó, könnyebbedik a légzés és tisztulnak a légutak – csökken a fertőzés veszélye.

A SaltDome sóterápiás készülék megfelelő választás a célra. 

Szerző: Dr. Zátrok Zsolt

A Pécsi Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán végeztem 1991-ben. Hosszú ideig kórházi orvosként dolgoztam, majd elhagytam a pályát és a legkorszerűbb orvosi berendezések használatát oktattam az orvosi teamek számára. 2012 óta kizárólag olyan eszközökkel foglalkozom, melyet a beteg általi, otthoni használatra terveztek. Blogomban ezekről az eszközökről írok, beleértve a biztonságos alkalmazás ismertetését is. Tapasztalataim alapján meggyőződéssel állíthatom, hogy hozzájárulhatnak az egészséged megőrzéséhez/helyreállításához.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük