Az arcideg bénulás a perifériás bénulások leggyakoribb formája. Ezen belül pedig a Bell-féle parézis a leggyakoribb. Ebben a cikkben már részletesen írtam erről.  A leghatékonyabb kezelési módja a gyógytorna, az elektroterápia és a lágylézer kezelés. Ebben a cikkben a perifériás arcideg bénulás elektromos kezelését mutatom be.

A perifériás bénulás kezelésére az úgynevezett denervált kezelés vagy ahogy a hazai szakzsargonban hívják, szelektív ingeráram kezelés a megfelelő. A denervált jelentése: mozgatóidegét „elveszített” izom.

Két készüléket fogok említeni. Az első a német PeroBravo készülék, a második az olasz Globus gyártó Genesy készülékcsaládja.

A PeroBravo egycsatornás, a perifériás bénulás kezelésére specializált eszköz. A Genesy modellek ezzel szemben 4 csatornás multifunkciós elektroterápiás készülékek, a perifériás bénulás kezelése csak az egyik funkciójuk, emellett sokszáz más probléma kezelésére is segítséget nyújtanak.

A PeroBravo a perifériás bénulás kezelésére elképesztő „arzenált”, beállítási lehetőségek teljes tárházát kínálja. Ezt a sok lehetőséget érdemben a nagy elektroterápiás tapasztalat rendelkező szakemberek tudják kihasználni. A laikus csak az alapbeállításokat tudja hasznosítani.

A Genesy-k nem kínálnak speciális beállítási lehetőségeket a denervált programok esetén. Az alapprogramok az esetek nagy részében kiválóan megfelelők ennek ellenére és a többletfunkciók, továbbá a 4 csatorna miatt jó választást jelentenek, különösen akkor, ha más mozgásszervi problémák is vannak.

Denervált kezelés

Amikor lebénul az arcod, akkor a szakrendelőkben szokásosan kapsz néhány elektromos kezelést. Általában 5-10 napig. Ez a rendelői kezelés biztosan nem elegendő, hiszen az arcideg bénulás tünetek megszűnéséhez még a legszerencsésebb esetben is 3-4 hónapra van szükség. Leggyakrabban 6-8 hónap kell.

Az ideális kezelésszám egyébként sem napi egy, hanem 3-4. Ezt nem lehet rendelőben megoldani. Otthon kell elvégezni. Ehhez szerezz be egy erre való stimulátor készüléket.

Az arcbénulást legtöbbször perifériás bénulás okozza, melyeknél az izmok denerváltak (elveszítik mozgató idegüket).

A perifériás bénult izmok nem stimulálhatók akármilyen stimulátorral. Lassú felfutású, hosszú impulzus (min. 200-400 millisec, azaz közel fél másodperc) leadására képes, úgynevezett denervált kezelést biztosító készülék kell.

A lidl-ben vett készülék biztosan nem alkalmas az arcideg és arcizmok kezelésére.

PeroBravo stimulátor és a Denervált kezelés

Perobravo elektrotáerápiás készülék perifériás bénulás kezelésrePeroBravo készülék gyártója a német, berlini MTR Plus cég. Németországban receptre írják fel perifériás bénulás esetén. Itthon egyelőre nem támogatott, azaz magadnak kell beszerezned.

A PeroBravo-t a perifériás bénulás (parézis) kezelésére tervezték. Az 1-10. programjai „követik” a bénulás alakulását.

Az 1-es program a legsúlyosabb, teljes idegkárosodásra valók, majd a programszám emelkedésével egyre kevésbé károsodott idegre optimalizáltak.

Ennek értelmében teljes idegkárosodás esetén az 1-es programmal kell kezdeni a kezelést és néhány hetente -a javulás függvényében- előre lehet lépni a 2., majd a harmadik programra, és így tovább. Mindaddig, amíg az ideg helyreáll és a 10-es programmal is jól stimulálhatóvá válik (ez utóbbi program már az egészséges izom-ideg kapcsolatra való).

Nem minden perifériás parézis teljes idegkárosodás!

Ezért az egyes esetekben más és más program lesz a megfelelő az induláshoz! Részlegesen károsodott ideg esetén az 1-es program túl hosszú impulzust jelent, ami az ideg számára kellemetlenül hosszú, kényelmetlen (és szükségtelen is). Ilyenkor valamelyik magasabb számú program lehet a megfelelőbb.

Ha fizikoterapeuta vagy, akkor elvégezheted az intenzitás/időtartam görbe meghatározást. A PRG 12 ehhez automatizált diagnosztikus programot biztosít. A szakember pontosan meghatározhatja az adott betegek számára optimális kezelési paramétereket.

Általában a kezelőorvosodnak / fizikoterapeutádnak kellene megmondania, hogy neked melyik program szükséges. A tapasztalataim szerint kevés olyan orvos van itthon, akitől ebben segítséget kapsz.

Ha nem kaptál konkrét utasítást, akkor a következő stratégiát kövesd:

  • Először a Program 07-et indítsd el.
    Ha érzed az izmok finom rángását, akkor nem kell további kísérlet, ezzel a kezeléssel folytasd.
    Ha nem érzed az izmok összehúzódását, akkor válts a Program 06-ra.
  • Ha a 06-tal sem érzel rángást, akkor menj a 05-re. Így tovább, egészen a 01-ig lépegethetsz. Ez utóbbira csak a legsúlyosabb esetben lesz szükséged, az ideg teljes sérülése esetén. Minél kevésbő súlyos az idegkárosodás, annál közelebb leszel a 07-hez.
  • Amelyiknél jól érzed az izom összehúzódást, azzal folytasd.

Genesy 600, 1500 és 3000 készülékek

Genesy készülékeket az olasz Globus, a legjobb minőséget előállító gyártó készíti, Európában.

A Genesy készülékek multifunkciós elektroterápiás eszközök, melyek sokszáz probléma kezelésére alkalmasak. A perifériás bénulás (parézis) kezelése ezek közül csak az egyik.

Genesy 600 multifunkciós elektroterápiás készülék

  • multifunkciós elektroterápiás készülékGenesy 600 csatornás multifunkciós elektroterápiás készülék TENS, EMS, MENS, denervált,FEs funkciókkal
  • TENS | EMS, NMES, FES | MENS, MCR | Ionto | Denervált
  • max. 4 csatorna (8 elektróda)
  • magyar nyelvű menü
  • itt vásárolható meg

Nincs olyan széles programkínálata és annyiféle beállítási lehetősége perifériás bénulásra, mint a PeroBravo-nak. A kezelőprogramokat orvosok és terapeuták állították össze, figyelembe véve a mai orvosi ajánlásokat.

A Genesy 600-ban a súlyos, közepes és enyhe idegkárosodásra 1-1 kezelőprogram van, míg a Genesy 1500 és 3000 készülékekben 3-3. Ez utóbbi készülékekben lehetőség van arra, hogy „saját” denervált kezelőprogramot készítsen a terapeuta, amely méginkább figyelembe veszi az adott páciens sajátosságait, kezelési igényét.

A kezelőprogramokat a Programlista / Orvosi kezelések / Denervált programcsoportban találod.

  • háromszög impulzus a súlyos idegkárosodás esetén használandó.
  • trapéz impulzus a részleges károsodás, míg
  • négyszög impulzus az enyhe károsodás esetén használandó.

A bénult arcizmok stimulációs kezelése

Az arcidegnek három fő ága van, melyek az arc számos izmát látják el. Az alábbi ábrán láthatod, hogy a homlokon, a szem körül, a száj körül, az állkapcson és az arcon (pofa) mintegy tucatnyi izom található.

Minden esetben eltérő lehet, hogy melyik ág és azon belül is melyik izom mozgatása károsodott leginkább. Van akinél mindhárom ágon probléma van, másoknál „csak” kisebb területen.

A kezelést aszerint kell végezned, hogy hol vannak tüneteid. Az egyes izmokat egyenként kell kezelni, mert a károsodásuk mértéke eltérhet és más program lehet szükséges az egyes izmok számára!

A kezeléshez kisméretű (kb.25mm), kerek elektródát használj. Megfelelő a PALS Round 25mm vagy ValueTrode Round 32mm.

Ezen az ábrán több pontot látsz. A kábel negatív pólusát (általában fekete szín jelöli) a fültő közelében ragasztott elektródhoz csatlakoztasd. Ez az elektróda mindig a helyén marad, A másik, pozitív elektródát (piros színű csatlakozó) pedig tedd az első pontra (legyen elsőre mondjuk a homlok).

Hajtsd végre a kezelést. Amikor befejeződik, akkor a pozitív elektródát tedd a következő pontra (szemzug), a negatív marad a fültőnél. Végezd el itt is a kezelést. Egymás után haladj végig minden szükséges ponton.

arcideg bénulás, Bell-féle bénulás elektromos kezelési pontjai
Az arcideg bénulás (Bell-féle parézis) kezelése során az arcideg számos ponton kezelni kell. Kisméretű (kb.25mm), kerek elektródát használj. A negatív pólust mindig a fültő közelébe ragaszd fel. A pozitív pólus helyét változtani kell. Kezdd a homlokon, majd amikor lejárt a kezelési idő, helyezd át az elektródát és kezelj ott is. Nem minden esetben kell az összes bemutatott ponton kezelni – kérj útmutatást a fizikoterapeutádtól!

Az áramerősséget óvatosan adagold. Addig növeld, hogy az izom összehúzódását megérzed. Aztán az intenzitást kezelésről-kezelésre, fokozatosan emeld, amíg az arcizmok összehúzódását már határozottan, de nem fájdalmasan érzed.

Az arcizmok nagyon aprók, így már 2-3 mA (nagyon alacsony) intenzitás esetén érezhető az izomrángás.

Ha érzészavarod is van, akkor figyelj arra, hogy mivel nem érzed az impulzust, így túl magasra emelheted az áramerősséget. A túl magas áramintenzitás a bőrödön az égéshez hasonló sérülést okozhat.

Hogyan tedd hatékonyabbá!?

A stimulátoros kezelést hatékonyabbá teszi, ha tükör előtti mimikai tornával együtt végzed!

Amikor érzed a készülék impulzusát és az izom összehúzódását, akkor az arcod figyelve, „segíts rá” akaratlagosan! A vizuális ingerek az agyad látómezeje felől is ingert juttatnak el a sérült arcideg felé.

Az ilyen kombinált kezeléssel jelentősen javítod a gyógyító-regeneráló impulzusok aktivitását, azaz a gyógyulás hatékonyságát és sebességét is!

Egészítsd ki lágylézer kezeléssel!

A lágylézer kezelés hatékony kezelési mód az arcideg bénulás kezelésében.

Forrás:
Aghamohamdi D, Fakhari S, Farhoudi M, Farzin H. The Efficacy of Low-Level Laser Therapy in the Treatment of Bell’s Palsy in Diabetic Patients. J Lasers Med Sci. 2020 Summer;11(3):310-315. doi: 10.34172/jlms.2020.52. Epub 2020 Jun 21. PMID: 32802293; PMCID: PMC7369545.

Milyen eredmény várható?

Sokszor kérdezik tőlem Bell-paresissel érintettek: „Egy éve kaptam Bell-parézist. Kaptam tornát, lágylézer kezelést, akupunktúrát, de sajnos nem nagyon látszik javulás. A bal szájzugom „lóg”, mint aki fogorvostól jön. Ön szerint milyen kilátásaim vannak?”

Nos… A válasz a „jóslás” kategóriája.
Az interneten keresztül, de még személyes betegtalálkozó alapján sem lehet megmondani, mit hoz a jövő.
Az orvosi kezelések kimenetele, hatása ezer meg egy dologtól függ. Például:

  • időben elkezdték-e? Hónapokkal a bénulás kialakulása után már nem sokat lehet tenni. Már a bénulás napján kezelni kell (gyógyszer, lágylézer, elektroterápia).
  • elegendő ideig csinálják-e azokat? A betegek többsége azt hiszi, hogy a szakrendelői 5-10 gyógytorna alkalom, az ugyanennyi lágylézer és elektroterápiás kezelés elegendő.
    NEM AZ!
    Kitartóan kell kezelni és általában 3-6 hónap után várható a javulás. Sokaknál akár éven túl is kezelni kell.
  • hogyan kezelnek? A nem megfelelő eszközzel, nem megfelelő ideig, nem megfelelő kezelési pontokon végzett kezelés értelmetlen és hatástalan. Nagyon fontos tehát, hogy mit és hogyan kezel.

A Bell féle bénulás az esetek egy kisebb részében kezelés nélkül meggyógyul. A probléma az, hogy nem tudható előre, hogy ki lesz olyan szerencsés. Aki nem tartozik a szerencsés csoportba, annak kezelés nélkül nem fog javulni.
Ezért aztán naponta, kitartóan kezelni kell. Akár másfél-2 évig is. Ha ennyi idő után sem történik változás…. nos… ilyen esetek is vannak. Egyes esetekben a kitartó kezelés sem hoz eredményt, szerencsére ez kisebb csoport.
Ha a kezeléseket megfelelő gyakorisággal végzi, azaz

  • arctornát naponta 4-5 alkalommal, 10-15 percig,
  • elektromos kezeléseket naponta legalább egyszer, de az ideális a többszöri kezelés,
  • lágylézert naponta-másnaponta,

akkor lehet optimista, hogy javulni fog (de ekkor sem garantált, hogy 100%-ban).

blank
Szerző: Dr. Zátrok Zsolt

A Pécsi Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán végeztem 1991-ben. Hosszú ideig kórházi orvosként dolgoztam, majd elhagytam a pályát és a legkorszerűbb orvosi berendezések használatát oktattam az orvosi teamek számára. 2012 óta kizárólag olyan eszközökkel foglalkozom, melyet a beteg általi, otthoni használatra terveztek. Blogomban ezekről az eszközökről írok, beleértve a biztonságos alkalmazás ismertetését is. Tapasztalataim alapján meggyőződéssel állíthatom, hogy hozzájárulhatnak az egészséged megőrzéséhez/helyreállításához.

4 Comments

  1. Igen. Az Activa 700 alkalmas a térdet körülvevő izmok visszaerősítésére, így a térd-instabilitás csökkentésére. Ezzel a térdpanaszok is csökkennek.
    Emellett a mikroáramú programok csökkenthetik a gyulladásos folyamatokat, illetve az ödémát. Válassza a megfelelő mikroáramú programokat.

  2. Kedves Zsolt!

    Köszönöm szépen a választ.
    Az ajánlott készüléket (Activa 700) megvásarolva tudok segíteni édesanyám térdfájdalmán is? Nincs porckopása, de nehezen mozog a fájdalom miatt, aminek oka megrövidült izom illetve ízületi gyulladás (bár folyadék nincs az ízületben)
    A mikroáram hatása miatt kérdezem.
    Én térdműtét előtt állok, műtét utáni izomstimulálásra is jó ez a készülék?
    Mert akkor elég lenne 1 készüléket vásárolni.
    Köszönöm szépen a választ.

  3. Az elektroterápia egyes formái hatékonyan és igazoltan fokozzák a bőr kollagén termelését.
    A kozmetikusnál általában 10-15 kezelésből álló kúrákat lehet „venni”. Ráadásul úgy, hogy heti 1-2 alkalommal kell megjelenni.
    MIvel ennyi biztosan nem elegendő látható hatás elérésére, így ritka, hogy valaki folytatásra is befizessen.
    Érdemi hatás heti 1-2 és összesen 10-15 kezeléstől nem várható. Ez kb olyan, mint heti egy sétával felkészülni egy maratoni futóversenyre.
    Az ilyen rövid kozmetikai kúra csak a pénztárca ürítésére elegendő, hatást nem ad.

    Amennyiben az elektromos kezelést megfelelő gyakorisággal (minimum napi 1, de inkább 2-3 kezelés, néhány héten át) végzik, akkor már más a helyzet.
    Minimálisan 50-60 nap kell ahhoz, hogy a bőr átalakulása láthatóvá váljon.

    Nyilvánvaló, hogy a mai elfoglaltság mellett kevés nő engedheti meg magának, hogy naponta eljárjon egy kozmetikai szalonban egy 20-30 perces kezelésért.
    Ezért van értelme olyan elektroterápiás készüléket vásárolni, mely rendelkezik professzinális kozmetikai programokkal.
    A Globus stimulátorok közül több olyan van, ami biztosítja a hatékony kezeléseket.
    Persze csak akkor van értelme ilyet venni, ha megérti: ezek a kezelések a testének kollagéntermelését serkentik, azaz tartós, rendszeres, kitartó kezelés hatására a teste valóban átalakul.
    1-2 kezeléstől semmi hatást nem várhat.
    Olvassa el erről szóló cikkem.G-Pulse kezelések – szépségápolás felsőfokon

  4. Kedves Zsolt!
    Érdeklődni szeretnék, hogy ezekkel a készülékekkel a TakeTen kezelés is kiváltható? Sajnos a mi városunkban ez nem elérhető.Nem bénulás miatt kérdezem ,pusztán hiúságból: lehet-e ezekkel a kor miatt „lógó” arcizmokat stimulálni, és plasztikai sebész helyett ehhez fordulni?
    Köszönöm szépen a választ.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük