Gyógytea. Miért nem ajánlja az orvosod?
A facebook oldalam kommentelői, csoportjaim tagjai gyakran említenek különféle gyógyteákat, melyek segítettek egyes tünetek megszüntetésében. Sokféle reakció van erre is, például sokan kifogásolják, hogyha a gyógytea ilyen jó, akkor az orvosuk miért nem javasolja számukra? Tényleg! Mi a magyarázata, hogy az orvosok nem igazán ajánlják a gyógyteákat? Miért a gyógyszereket preferálják a természetes hatóanyagok helyett? Ezt próbálom megfejteni most.
Mi a gyógyszer?
Egy kicsit messzebbről kell indulni a felvetésem megértéséhez.
A Gyógyszertörvény szerint a gyógyszer olyan anyag vagy anyagok keveréke, amelyet betegség megelőzése, felismerése, kezelése vagy élettani funkció fenntartása, helyreállítása, javítása vagy módosítása céljából emberi szervezetben vagy emberi szervezeten alkalmaznak.
A gyógyszerek tartalmaznak hatóanyagot és segédanyagokat. A hatóanyag felelős a hatás létrehozásáért, általában közvetlenül befolyásolják a szervezet működését. Nagy mennyiségben akár mérgek is lehetnek. A segédanyagokra azért van szükség, hogy a megfelelő gyógyszerformában lehessen adagolni. Például a kenőcsöknél a krémállagú vivőanyagba keverik bele a hatóanyagot. Tablettáknál is segédanyagokat alkalmaznak azért, hogy a tablettaforma létrehozható legyen. A segédanyagoknak többnyire nincs hatása a szervezetre.
Egy gyógyszert akkor lehet eredményesen „gyógyító szer”-ként használni, ha pontos információ van a gyógyhatású anyag mennyiségéről. Az adagoláshoz és optimális hatáshoz tudni kell, hogy mennyit vegyünk be belőle.
A gyógyszer minden egyes tablettája, garantáltan tartalmazza a megadott mennyiségű hatóanyagot. Nincs meglepetés, nincs eltérés. És a gyártó ezt garantálja és a felügyeleti szervek ellenőrzik.
Mi a gyógytea?
Gyógyteának nevezzük a forró vízzel felöntött gyógynövényekből álló italt. A gyógynövény-szaküzletekben és a gyógyszertárakban kaphatsz egyféle növényt tartalmazót és keverékeket is. A betegtájékoztatóban feltüntetik az elkészítés és az alkalmazás módját, valamint az összetételt.
Az elkészítés és az alkalmazás módja nagyon fontos, mert a nem megfelelő módon elkészített gyógytea hatóanyag-tartalma alacsony lehet (és így hatástalan) vagy éppen túl magas (ami meg rosszullétet is eredményezhet).
Itt van a kutya elásva!
A gyógytea hatóanyagai nem kiegyensúlyozottak, messze nem azonosak! Egy növény hatóanyagtartalma függ
- a termesztés földrajzi helyétől – nyilvánvalóan más az alföldi homokon, az egri vulkanikus talajon vagy éppen a Balaton-felvidéken termesztett növényben (ahogy például a borok ízvilágát is ez határozza meg)
- a termesztés módjától – a természetben nőtt és ott szedett növény és a nagyüzemi táblákban, műtrágyával termelt között különbség van
- a szedés és szárítás módjától – más terméket ad a gépi kaszálás és a kézzel, szálanként szedés. Ugyanígy más eredményt ad, ha a szárítás a napon vagy szárító kamrában történik.
- a csomagolás módjától – a teljes növényt (szárat, levelet, gyökeret) tartalmazó tea hatóanyagai teljesen mások, mint a csak a levelekből állóé.
Az alapanyagban meglevő különbségeket tovább fokozza az elkészítés módja. A gyógytea hatóanyagtartalma függ
- az alkalmazott anyag mennyiségétől – nem mindegy, hogy egy vagy háromkanálnyi teát teszel ugyanannyi vízbe
- az alkalmazott forrázóvíz mennyiségétől – ha kétszer több vizet adsz hozzá, akkor hígabb oldatot kapsz, amiben kevesebb a hatóanyag
- a víz hőmérsékletétől – a langyos víz csak kevés, a forró sokkal több hatóanyagot old ki
- az elkészítés idejétől – ha csak épp leforrázod a növényt, akkor kevesebb hatóanyag kerül a teába, mintha órákig áztatod
Mivel minden egyes zacskóban más a tea minősége, így minden elkészítés során más eredményt kapsz. A bögrédben levő tea hatóanyag tartalma ismeretlen és bizonytalan. Ebből következik. hogy nem kiszámítható a hatás úgy, mint a gyógyszer esetén. Egészen biztos, hogy a gyógyteát adagról-adagra kicsit másképpen készítesz el és a hatása is csészénként eltér.
Ez a bizonytalanság az oka, hogy a gyógyteákat az orvosok többsége nem szívesen ajánlja. A természetes anyagok helyett a gyógyszereket szeretik, mert ezeknél ismert a hatóanyagmennyiség és „meg tudják becsülni” a várható hatást.
Hogyan bizonyíthatod, hogy ingadozik a hatóanyagmennyiség?
Ez nagyon egyszerű! Végezz néhány kísérletet!
Első teszt
- Forralj fel fél liter vizet.
- Fogj két bögrét és tegyél egy-egy teafiltert. Mondjuk az Earl Grey feketetea elég elterjedt, próbáld ezzel.
- Mindkettőt forrázd le a „lobogó”, forrásban levő vízzel.
- Az egyikből vedd ki a filtert 10 másodperc után
- A másikban hagy benne 30 percre.
Eredmény értékelése:
- Abban a bögrében, amelyben 30 percig ázott a filter, lényegesen sötétebb tea keletkezett.
- Mindkettőt kóstold meg! A röviden áztatott íze kellemes, míg a 30 perces erőteljes, fanyar, szinte marja a szájnyálkahártyád.
- A 10 másodperces hatása csekély, esetleg felfrissít. A 30 perces megivása után szívdobogást, lüktető fejfájást, esetleg gyomorégést tapasztalhatsz.
10 másodperc alatt ugyanis csak kevés hatóanyag oldódott ki a teából, míg 30 perc alatt lényegesen több.
Második teszt
- Fogj két bögrét és tegyél bele egy-egy teafiltert.
- Forralj vizet.
- Az egyiket forrázd le a „lobogó”, forrásban levő vízzel.
- A másikat öntsd le sima csapvízzel.
- Egyszerre vedd ki a filtert 1 perc után.
Eredmény értékelése:
- Abban a bögrében, amelyet forró vízzel öntöttél le, lényegesen sötétebb tea keletkezett.
- Mindkettőt kóstold meg! A hideg vízzel áztatott tea íze alig érezhető, míg a forróvizes íze kellemes.
- A hidegvizes hatása csekély, a forróvizes felfrissít.
A hideg víz lényegesen kevesebb hatóanyagot old ki a teából.
Ezzel szerintem bizonyítottad, hogy nincs két teljesen egyforma hatóanyagtartalmú tea és ezért az orvosoknak igazuk van, hogy nem adagolható olyan precízen, mint a gyógyszer.
Akkor a gyógytea nem jó semmire?
Nem erről van szó, hanem arról, hogy a gyógyteák hatóanyagtartalma nem kontrollálható olyan precízen, mint a gyógyszereké. Ezért aztán súlyos betegségek kezelése során nem tervezhető a hatásuk. Például a magas vérnyomás kezeléséhez vagy éppen a műtéti altatáshoz nagyon precízen adagolható szer kell. A gyógytea ezt nem teljesíti.
Bár a már meglévő betegségek kezelésében emiatt mérsékelt a szerepük, de ez nem jelenti azt, hogy az egészségmegőrzésben, a betegségmegelőzésben ne lenne helyük!
Például az indiai ayurvéda gyógyászati rendszerben, de a tibeti és kínai tradicionális orvoslásban is az egészség megtartásának három pillére van: a testalkatnak megfelelő táplálkozás, fizikai aktivitás és gyógyteák rendszeres fogyasztása. Azaz a gyógyteák kedvező hatásúak az egészségre.
Ehhez azonban az kell, hogy a gyógytea elkészítésénél nagyon figyelj oda! Mindig a javasolt módon és mindig ugyanúgy (ugyanolyan tea és vízmennyiség, azonos vízhőfok és áztatási idő) készítsd el. Így minden esetben körülbelül hasonló hatást kapsz. A körülbelül a hangsúlyos.
Ez teljesen megfelelő az esetek többségében. Az emésztés segítése, a köhögés csillapítása, az étvágy javítása, az immunrendszer támogatása és számos más célra a gyógytea nagyon hasznos lehet. De ne gyógyszerként gondolj rá, hanem az egészséged segítőjeként, az étrended részeként.
A Biolito készülék ‘A’ jelű csatlakozójába dugjon be egy kábelt. A kábel másik vége kettéágazik. Az Incoprobe R szondán levő csatlakozókba ezeket kell bedugni. Mindegy, hogy melyikbe. A lényeg, hogy készülék – egy kábel – két végére csatlakoztatva a szonda.
A szondára tegyen kontakt gélt és helyezze a végbélnyílásba (tolja be, mint egy kupot), de ne teljesen, kb 3-4 cm-t. Érezni fogja, ha a végbélzáró izom a „helyére” kerül (a szondán levő kis bemélyedés).
Ezután kapcsolja be a készüléket, válassza ki az inkontinencia formának (stressz – késztetéses – kevert vagy széklet) megfelelő programot és a plusz gombbal emelje az intezitást.
Mindenki más érzékenységű, így az áramot addig emelje, hogy az izom vibrálását határozottan érezze, de nem okoz kellemetlenséget az áram.
https://elethosszig.hu/inkontinencia-kezeles-a-gyakorlatban/
Vettem egy Biolito stimulátort inkontinencia kezelésre de nem tudom hogy csatlakoztassam a szondát a készülékhez mit kell az A ill B aljzatba tennem nincs rajzos csatlakoztatás ehhez kérnék tanácsot.IncoProbe R szonda