Az „ugrótérd” elnevezést a térdkalácsot (patella) és a sípcsontot összekötő (patelláris) ín gyulladására használják. Ez az ín a térded kinyújtásában játszik szerepet, a comb elülső felszínén lévő extenzor, azaz combfeszítő izmokkal együttműködve. Ebből (is) következik, hogy leggyakrabban olyan sportolóknál fordul elő, ahol az ugrómozgás ismétlődik. Ilyen például a kosárlabda és a röplabda. A combizom erősítésére számos sportágban szükség van, így az ugrótérd igen gyakori ott, ahol a felkészülésben sok a szökdelő gyakorlat, a súlyzós guggolás-felugrás. Ezeknél a gyakorlatoknál  hatalmas terhelés hárul az ínra. 

Az ugrótérd tünetei

Első tünet a fájdalom. Általában a térdkalács és az ínnak a sípcsonthoz (tibia) való kapcsolódási pontja között.

Kezdetben előfordulhat, hogy csak akkor érzel fájdalmat a térdedben, amikor edzést kezded vagy közvetlenül egy intenzív edzés után. Idővel ez súlyosbodik és elkezd zavarni sportolás közben is. Végül a fájdalom akadályozza a mindennapi mozgásod, például a lépcsőmászást vagy a székről való felállást is.

Mikor fordulj orvoshoz?

Térdfájdalom esetén először próbálkozz otthoni, öngyógyító praktikákkal, például jegeld a területet és átmenetileg csökkentsd vagy kerüld a tüneteket kiváltó edzéseket.

Keresed fel orvosod, ha fájdalmad:

  • folyamatos vagy súlyosbodik;
  • akadályoz a mindennapi rutinszerű tevékenységek végzésében;
  • az ízület körül duzzanattal vagy bőrpír jelentkezésével jár együtt.

Az ugrótérd okai

Az ugrótérd gyakori túlterheléses sérülés, amelyet a patelláris ín ismételt terhelése okoz.

A terhelés következtében az ínban apró szakadások keletkeznek, amelyeket a szervezet megpróbál helyreállítani. Ahogy azonban az ínszakadások megszaporodnak, fájdalmat okoznak a gyulladás és az ín gyengülése miatt.

Ha ez az ínsérülés néhány hétnél tovább is fennáll, azt már elváltozásokat okoz az ínban (ez az állapot a tendinopátia).

Kockázati tényezők

Az ugrótérd kialakulásához több tényező kombinációja is hozzájárulhat, többek között:

  • Fizikai aktivitás: a futás és az ugrás okozza a leggyakrabban. A tevékenység intenzitásának vagy gyakoriságának hirtelen megnövekedése szintén megterhelheti az inat. Akár egy lecserélt futócipő és a megváltozott alátámasztás is kiválthatja.
  • Relatív izomerő gyengeség: a combizom erősítő súlyzós gyakorlatok nagy terhelést jelentenek a combizomnak és áttételesen az ínnak is. A rosszul megválasztott súly, vagy rosszul végzett mozdulat (túl mélyre guggolás), súllyal ugrás után talajfogás tartósan túlterheli az inat.
  • Feszes lábizmok: a feszes combizmok (quadricepsz) és a comb hátsó részén végigfutó combfeszítő izmok növelhetik a patelláris ínra nehezedő terhelést.
  • Izomegyensúly megbomlása: ha egyes izmok a lábadban sokkal erősebbek, mint mások, akkor az erősebb izmok erősebben húzhatják a patelláris inat. Ez az egyenlőtlen húzás is túlterheléses gyulladást okozhat.
  • Krónikus betegség: egyes betegségek megzavarják a térd vérellátását, ami gyengíti az inat. Ilyenek például a veseelégtelenség, az autoimmun betegségek, például a lupusz vagy a reumás ízületi gyulladás, valamint az anyagcsere-betegségek, például a cukorbetegség. Az ezekre adott szteroidok tovább gyengíthetik az ín szerkezetét.

Szövődmények

Ha a fájdalom ellenére is terhelsz, figyelmen kívül hagyva tested figyelmeztető jeleit, egyre nagyobb szakadásokat okozhatsz a patelláris ínban. Ha nem foglalkozol a problémával, akkor a gyulladás fokozódik, állandósul. Az ín lassú degenerációja, elfajulása miatt csökken a rugalmassága és tartóereje, így a folyamat akár az ín szakadásában végződhet.

Megelőzés

Az ugrótérd kialakulásának kockázatát a következő lépésekkel csökkentheted:

  • Ne játssz a fájdalommal: amint edzéssel kapcsolatos térdfájdalmat észlelsz, jegeld a területet és pihenj. Amíg a térded nem lesz fájdalommentes, kerüld az olyan tevékenységeket, amelyek megterhelik a patelláris inat.
  • Erősítsd az izmaid: az erős combizmok jobban bírják a terhelést. Különösen hasznosak az excentrikus erőfejlesztő gyakorlatok (a térd nyújtás után, terhelés mellett nagyon lassan engeded le a lábad).
  • Javíts a technikádon: mivel az ugrótérd kialakulásához a helytelen mozdulat is vezethet, így keress egy mozgásterapeutát és elemezzétek a mozdulatod. A technikád finomítása sokat segíthet.

Diagnózis

A vizsgálat során orvosod megnyomkodja térded egyes részeit, hogy megállapítsa, hol fáj. Általában a patelláris íngyulladásból eredő fájdalom a térd elülső részén, közvetlenül a térdkalács alatt jelentkezik. A z esetek többségében a tünetek, a fizikális vizsgálat alapján a gyakorlott orvos megállapítja a diagnózist.

Az úgynevezett képalkotó vizsgálatok segíthetnek a diagnózis megerősítésében:

  • Röntgenfelvételek: a röntgenfelvételek segítenek kizárni más csontproblémákat, amelyek szintén térdfájdalmat okozhatnak.
  • Ultrahang: ez a vizsgálat magas frekvenciájú hanghullámok segítségével képet készít a térdről és kimutathatja az ínban levő apró sérüléseket, szakadásokat, a gyulladás által okozott duzzanatot.
  • Mágnesrezonanciás képalkotás (MRI): nagy részletességgel képes feltárni az ín finom elváltozásait is.

Kezelés

Az ugrótérd orvosi kezelése általában a kevésbé invazív kezelésekkel indul. Kiemelet szerepet kap a fizikoterápia és a térd körüli izmok nyújtása és erősítése.

Gyógyszerek és egyéb módszerek

  • A fájdalomcsillapítók rövid távon enyhíthetik a patelláris ínhüvelygyulladás fájdalmát, de ezeknek nincs gyulladáscsökkentő (gyógyító) hatásuk.
  • Kortikoszteroid injekció: az ultrahanggal irányított kortikoszteroid injekció a patella ina körüli hüvelyben segíthet a fájdalom enyhítésében. A szteroidok azonban gyengítik az inakat és ezáltal nagyobb valószínűséggel szakadhatnak el.
  • Vérlemezkékben gazdag plazma injekció: krónikus patelláris ínproblémában szenvedő páciensnél már kipróbálták, a vizsgálati eredmények kiértékelése folyamatban van. Azt remélik, hogy az injekciók elősegíthetik az új szövetek képződését, a szövetregenerációt és ezáltal segíthetnek az ínsérülések gyógyulásában.

Fizio- és fizikoterápia

Az ugrótérd tüneteinek csökkentésében számos fizikoterápiás technika segíthet, többek között:

Nyújtás

A lábizmok (elsősorban combfeszítők és hajlítók) rendszeres nyújtása csökkenti az izommerevséget, segít a megbomlott izomegyensúly helyreállításban.

Combizmok erősítése

A gyenge combizmok hozzájárulnak a patelláris ín megterheléséhez. Mivel fájó térd esetén a combizom erősítése pl. súlyzózással nem lehetséges, így az ugrótérd esetén a combizmok izomstimulátoros erősítése jön szóba. A stimulációval kombinált,  saját testsúllyal végzett gyakorlatok a leghatékonyabbak, de önmagában csak a stimuláció is segít.

Ide kattintva találsz egy komplett stimulációs edzéstervet a combizmaid megerősítésére.

Mikroáramú kezelés

A mikroáramú kezelés hatékony gyulladáscsökkentő eljárás, mely az íngyulladás kezelésére is alkalmas. Az alábbi készülékekben találsz „Íngyulladás”, „Térdkalács-ín gyulladás” és „Achilles-ín gyulladás” kezelő programokat. Ezeket használd.

Ide kattintva olvashatsz arról, hogyan kell a mikroáramú kezelést végrehajtani.

Ezeket a készülékeket ajánlom íngyulladás kezelésére: Soccer Pro,Runner Pro,Cycling Pro,Premium 400

Iontoforézis

A sportoló íngyulladása esetén szájon át nem adható szteroidok hatóanyag – ezek többnyire doppingszernek minősülnek. Helyi adásuk iontoforézissel történhet, mely az IontoBravo iontoforézis készülék-kel végezhető. Iontoforézis során a kortikoszteroid gyógyszert az egyik elektródára viszik fel, majd enyhe elektromos áram segítségével a bőrön keresztül juttatják be közvetlenül az ízületbe.

Terápiás ultrahang

A terápiás ultrahang kezelés hatására az ín ellazul, felmelegszik, vérkeringése meggyorsul. Enyhül a fájdalom és a gyulladásos tünetek, gyorsul a gyógyulás. Naponta 8-10 perces kezelés szükséges, 15-20 napon át. Megfelelő készülék: M-Sonic 950 terápiás ultrahang készülék

Lágylézer kezelés

A lágylézer sugár energiája kettős hatású az ínra. Egyrészt felmelegszik, vérkeringése meggyorsul, ami miatt enyhül a fájdalom és a gyulladásos tünetek. Másrészt sejtszinten is hat, megnöveli a sejt mitokondriumában az ATP (energia) termelését. A jobb energia ellátottság tovább gyorsítja a gyógyulást. Naponta 3-5 perces kezelés szükséges, a teljes gyógyulásig.

Jvasolt eszköz: Personal Laser L400 lágylézer készülék

Sebészeti eljárások

Ha a konzervatív kezelések nem segítenek, további kezelések jöhetnek szóba, például:

  • Oszcilláló-tűs eljárás: ezt az ambuláns ellátást helyi érzéstelenítésben végzik. Ultrahang segítségével irányítanak egy eszközt az ínhoz. Az oszcilláló tűvel levágják a sérült területet, miközben megkímélik az egészséges inat. Ez egy viszonylag új eljárás, amit nem mindenhol végeznek még, de az eddigi eredmények ígéretesnek bizonyultak.
  • Műtét: ritka esetekben, ha más kezelések nem vezetnek eredményre, sor kerülhet a patella ín sebészi eltávolítására, de ez pontot tehet a sport karriered végére is. Ezért törekedj a műtét elkerülésére.
Szerző: Dr. Zátrok Zsolt

A Pécsi Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán végeztem 1991-ben. Hosszú ideig kórházi orvosként dolgoztam, majd elhagytam a pályát és a legkorszerűbb orvosi berendezések használatát oktattam az orvosi teamek számára. 2012 óta kizárólag olyan eszközökkel foglalkozom, melyet a beteg általi, otthoni használatra terveztek. Blogomban ezekről az eszközökről írok, beleértve a biztonságos alkalmazás ismertetését is. Tapasztalataim alapján meggyőződéssel állíthatom, hogy hozzájárulhatnak az egészséged megőrzéséhez/helyreállításához.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük