Visszérbetegség – a mozgás a legjobb gyógymód
A visszérbetegséget “örökölheted” is, de többnyire a ülő-álló munkád és mozgásszegény életmódod miatt keletkezik. Nemcsak kozmetikai probléma! A bőrön áttűnő és kissé kiemelkedő vénáid csak jelzések, idővel akár komoly problémákhoz vezetnek. Nézzük az okokat, szövődményeket és a megoldás lehetséges útjait.
A visszérbetegség kialakulása
A véna (visszér) szállítja testedben az “elhasználódott” vért a szív irányába. Az izmaid összehúzódása összenyomja a vénáid és a vér így áramlani kezd. A vénában úgynevezett vénabillentyűk vannak, melyek egészséges esetben egyirányú kapuként működnek, a vért csak a szív irányába engedik haladni.
Ha azonban nem mozogsz eleget, izmaid nem “pumpálják” az ereket. Ha a vénáid fala sérült, gyengék a vénabillentyűid, a vénás keringésed hatékonysága veszélybe kerül.
Alkati tényezők (pl.: kötőszövet gyengeség), továbbá provokáló tényezők (például álló és ülő munka, mozgásszegény életmód) hatására a lábad visszereiben megnövekszik a vérnyomás. Az ér kitágul, emiatt a vénabillentyűk “nem érnek össze” rés keletkezik és a vér “nem terelődik felfelé”. A véred tartósan a vénáidban “pang”. Vénáid egyre duzzadtabbá, majd kanyargóssá válnak. Ha sokáig fennmarad az állapot, akkor véglegessé válik.
Akkor már több, mint kozmetikai probléma. Kellemetlen “nehézláb érzést”, feszülő fájdalmat érzel, a lassú véráramlás pedig veszélyes szövődmények (trombózis, embólia és fekély) kockázatát vonja magával.
Visszérbetegség fő jellemzője, hogy a vénáid nem tudják elszállítani az elhasznált vért és a káros anyagcseretermékeket.
A visszérbetegség enyhébb formájában “csak” viszket, a lábad elnehezedik vagy feszülő fájdalmad keletkezik. Megjelenhet izomgörcs, bőrhámlás, a bőr barnás-vöröses elszíneződése is. A vénák egyre jobban dudorodnak, egyre inkább szembetűnőek, fokozódik a bokatáj és a lábszár duzzadása. Súlyos, elhanyagolt esetben nehezen gyógyuló seb (fekély) vagy a rettegett szövődmény, a trombózis is kialakulhat. Ez utóbbi már életveszélyes állapotot jelent.
Rizikófaktor a mozgáshiány, a dohányzás és az elhízás.
Azt, hogy van-e hajlamod a visszérbetegségre könnyen ellenőrizheted a családtagjaid lábának megfigyelésével. Ha látod, hogy a hajlam adott, gondolj a megelőzésre.
Minél idősebb vagy, annál nagyobb az esélyed a visszérbetegségre. A 60-69 éves korosztály esetében már 25%-os a visszérbetegek aránya. A nők érintettsége pedig a duplája a férfiakénak, mivel kötőszöveteik, vénafaluk gyengébb, mint a férfiaké. A fogamzásgátló tabletták egyes női hormonjai, hatóanyagai is fokozhatják, érdemes más módszert választani fogamzásgátlásra.
Az állapotos nők is veszélyeztetettek, mert a baba a fejlődése során képes elnyomni a medencei ereket, melynek következménye a láb vénáiban létrejövő pangás. Sajnos ebben a 9 hónapos időszakban a hormonális változások is a visszereknek kedveznek.
A visszérbetegség diagnózis felállítása ránézéses alapon történik, ritkán van szükség angiológiai (érfestéses) vizsgálatra.
A visszérbetegség gyógyítása
Fontos tudnod, hogy a már kialakult visszérbetegség gyógyítására, az eredeti állapot visszaállítására nincs mód!
A kanyargós, fájós véna sebészeti “kiirtása” vagy “elinjekciózása” valójában kozmetikai trükk. Ha az életmódod nem változtatod, egy másik véna tágulata fog megjelenni, mivel a lábadból valamerre vissza kell vezetni a vért a szívbe, hiszen ez a vénák funkciója! Minden eret pedig nem “tüntethetsz el”. Egy hasonlattal: ha egy városba vezető vasúti síneket és közutakat is tönkreteszi egy földrengés, akkor nem lehet oda sem bejutni sem ki. Azaz, a vérednek is szükség van közlekedési útvonalakra, azaz nem a vénák kiirtása, elzárása a jó megoldás.
A szkleroterápia, a lézeres műtétek, a visszéreltávolítás rádiófrekvenciás katéterrel, a sztripping, plehbectomia, az endoszkópos műtét akkor kerüljön sorra, ha a betegség súlyossága (pl. ismétlődő trombózisok) miatt nem marad más.
Néhány tanács a mindennapokra
- minden nap mozogj aktívan (futás, kocogás, kerékpározás, nordic walking, tempós séta, túrázás mind kiváló)
- ne használd a liftet, hanem járj lépcsőn!
- hordj lapos, hajlékony talpú cipőt (maximum 5 cm-es sarok az ajánlott)
- kerüld a meleget, a napozást, a szaunát és a termálfürdőt
- ha dagad a lábad, gyakran polcold fel
- ülőmunka esetén fél óránként állj fel, mozgasd meg a lábad, sétálj egy rövidet
- ne ülj keresztbe tett lábbal
- használj fáslit vagy rugalmas harisnyát (szakember javasolja a megfelelő kompressziós erejűt)
- hasznos lehet a vadgesztenye tartalmú kenőcs
- diétád legyen magas rosttartalmú, a sóbevitel csekély
A visszérbetegség megelőzése és kezelése
Fontos annak megértése, hogy mitől áramlik a vér a visszereidben! A vér áramlását az izmok mozgása biztosítja. Az ismét és ismét összehúzódó izmaid a szíved irányába “nyomják” a véred. Izommozgás nélkül a vér nem (illetve rendkívül lelassultan) mozog. A mozgásszegény életmód tehát egyenes út a visszérbetegséghez.
Ebből következik, hogy mind a megelőzés, mind pedig a kezelés legalkalmasabb módja a rendszeres testmozgás. Elsősorban séta, futás, úszás, kerékpározás. Mozgással elérheted a vérkeringés fokozódását és a megrekedt vér kiürül.
A visszér kezelésére általában krémeket, gyógyszereket és kompressziós harisnyát ajánlanak. A rugalmas harisnya vagy fásli akkor hat legerősebben, ha mozogsz. Ha csak mozdulatlanul ülsz befáslizva, akkor a rugalmassága nem segít, viszont szorít és kényelmetlen. Azaz, ha befáslizva csücsülsz a fotelban, hiába hiszed, hogy kezeled magad, valójában kevés hasznos történik.
Ha állapotod nem engedi, hogy mozogj, akkor polcold fel a lábaid, végezz lábtornát és használj visszérkezelésre készült otthoni orvosi készüléket.
Két hatékony eszköztípus van. Egyik az izomstimulátor készülék, a másik pedig a nyirokmasszázs gép. Az izomstimulátor kezelés az enyhébb tünetekben teljesen megfelelő, míg a nyirokmasszázs gép akár a legerősebb panaszok, sőt szövődmény (fekély) esetén is kiváló.
Az izomstimulátor készülék öntapadó elektródáit a vádli izmokra, esetleg a combra is kell felragasztani. Ezeken keresztül a készülék enyhe elektromos impulzusokat ad le az izmokra. Ennek hatására összehúzódnak és kipréselik a vért a vénáidból. A 20-30 perces kezelés igazi felfrissülést biztosít. Megszünteti a feszülő panaszokat, kiüríti a vénákat. Bár az “általános” izomstimulátorok is jók lehetnek, de én a francia gyártású Veinoplus visszeres tüneteket kezelő készüléket ajánlom, melynek hatékonyságát klinikai vizsgálatok sora igazolja.
A nyirokmasszázs gép több légrekeszből álló mandzsettával kezel. Ezt a mandzsettát “csizmaszerűen” fel kell húzni a lábadra. A készülék egymás után fújja fel és engedi le a légrekeszeket. Megszorítja az izmokat és szöveteket, amely elindítja a vér felfelé áramlását a vénákban. Mérséklődik a duzzanat, csökken a feszülés, javul a vérkeringésed, enyhül a fájdalmad.
A nyirokmasszázs géppel végzett kezelés és az elektrostimuláció nemcsak megelőzésre, de visszérműtét utáni fájdalmakra és trombózis megelőzésre is kiváló.
Sajnos diagnózis nélkül nem javaslom. Ha ez bőrgyulladás (akár orbánc is lehet), akkor kifejezetten nem szabad az izomstimulátort alkalmazni. Ha visszeres fekély, akkor a készülék használatától a fekély gyógyulás segítése várható.
Tehet az első, hogy orvoshoz menjen és derítsék ki, hogy pontosan mi az ok! és utána lehet dönteni, hogy használ vagy árt a készülék!
Tisztelt Doktor Úr!
A bal lábamon van egy visszér, mely eddig nem okozott problémát, de 4 hete a bokám meleg és nedvedzik és néha viszket a kőrnyéke. Érdekelne a Veinoplus készülék. Természetesen minden nap sokat mozgok, lábtornát végzek. Várom válaszát, hogy ajánlja -e a fenti készüléket. Üdvözlettel:
Véber Lajosné
Nem a megerőltető fizikai aktivitás okozza a visszérbetegséget (orvosi neve visszér elégtelenség), hanem épp ellenkezőleg: a sok tétlenség, az egész napos álló-ülő munka, a mozgáshiány! Bár alkati tényezők is közrejátszanak, azaz a mozgás ellenére is kialakulhat. De egyöntetű a vélemény: a mozgás a legjobb gyógyszer, megelőzés!
Kedves Doktor Úr!
Köszönöm a bíztató választ. Elolvastam a cikket, csak azért kérdeztem, mert a táncok annyira különbözőek, vannak elég megerőltetőek is. A kóló nem annyira, még a gyorsak sem. Csak arra gondoltam a kompressziós harisnyát kellene viselnem ekkor, de abban nem lehet jól mozogni. Emellett sétálok, kerékpározok. Persze nem eleget. De megtoldom az adagot!
Naná! Persze, hogy lehet táncolni! A legjobb gyógyszer! Ha a cikket is elolvasta volna, már kiderült volna az Ön számára is, hiszen erről írtam.
A séta, a kocogás, kerékpározás, nordic-walking, a tánc egészen biztosan segíti a visszeres panaszok csökkentését – sajnos magát a tágult, kanyargós vénákat “nem csinálja vissza”, de az állapot romlását lassítja vagy megakadályozza és a szövődményekkel (pl. trombózis) is ez a helyzet.
Közepes visszeres panaszokkal lehet táncolni? Általában kólókat táncolok, lassúakat ami nem megerőltető de vannak gyorsabbak is ami kicsit fárasztóbb. Ám a lábaimban nem érzek fájdalmat a tánc miatt, csak izomlázat néha.Kompressziós harisnyával kíméletesebb lenne a tánc?
🙂
Nagyon szépen köszönöm a gyors választ és örülök, hogy vannak olyan segítőkész emberek mint ön. Igyekszem minél többet tenni és változtatni.
Mivel a családi halmozódás adott, és Ön áll-ül gyakorlatilag egész nap, akkor csak idő kérdése a vénás elégtelenség megjelenése Önnél is. A rendszeres testmozgással segíthet késlelteni a problémát. Minél többet és gyakrabban edz (sétál, kocog, fut, kerékpározik), annál később törnek elő a panaszok. Teljesen mindegy, hogy munka előtt vagy után edz. A probléma az, hogy közben van egy 8 órás időszak, amikor folyamatosan áll. Ezt kellene sétákkal, lábtornával 4-5 alkalommal megszakítani.
Nagyon hasznosnak találtam a cikket és éppen ezért is szeretnék tanácsot is kérni. 26 éves nő vagyok és mivel édesanyámnak visszér problémái vannak ezért fokozottan figyelem a saját lábaimat is.Az idei nyáron vettem észre, hogy éppen észrevehetően, mivel igen világos a bőröm seprűvénák jelentek meg mindkét lábamon a sípcsont fölött.Tenni szeretnék a továbbiak megjelenésének elkerülése érdekében,de nem tudom, hogy mikor lenne a legjobb tornáztatni a lábaimat és sétálnom. Természetesen sokat állok és ülök a munkahelyen így tudni szeretném, hogy munka előtt vagy utána lenne a leghasznosabb vagy kevésbé megerőltető a lábaimnak?