A sós levegő kedvező hatású az egészségedre! A sóterápia már évszázadok óta ismert és alkalmazott orvosi terápia. A hatása lassabban alakul ki, mint a gyógyszereké, de nagy előnye, hogy természetes és semmilyen veszélyt nem jelent az egészségedre. Nem mondható el ugyanez a gyógyszerekről. Olvasd el írásom, hogy megtudd, mit várhatsz a sóterápiától és mire alkalmazhatod. 

Mi az a sóterápia?

A sóterápia a légúti betegségek kezelésének természetes módja. Régóta ismert, hogy a sóbányászok között nagyon ritkák a tüdőbetegségek. Összefüggést igazoltak a sós levegőn tartózkodás és a tüdőbetegségek hiánya között.  

Mi a sóterápia alapja? Miért jó a sóterápia?

A modern sóterápia egyszerűen sós levegő belégzését jelenti. Alapja, hogy rendszeresen olyan környezetben tartózkodj, ahol a levegőben mikroszkopikus sószemcsék lebegnek. A belégzett sórészecskék a hörgők, léghólyagok falán megtapadnak és ott fejtik ki jótékony hatásukat.

Minél többet tartózkodsz ilyen levegőben, annál erősebb hatást várhatsz. Havonta egy órának egészségügyi hatása nincs vagy elenyésző. Ha naponta eltöltesz néhány órát ilyen levegőn, akkor a hatás sem marad el. 

Az elmúlt évtizedekben a sóterápiát egykori sóbányák erre átalakított tereiben vagy mesterséges sószobákban lehetett elérni. Ezek ma már “idejét múltak”. Csak kevesen tudnak eljutni ilyen helyre és a magas árak miatt a többség nem tud megfizetni egy hatékony kúrát. 

Sóbarlang az otthonodban?

Igen! Ma már nem kell utazni és sokat költeni ahhoz, hogy a sóbarlangok jótékony levegőjét élvezd. Az otthonodban is előállíthatod a SaltDome sóterápiás készülék segítségével. 

Így már annyi ideig tartózkodhatsz sós levegőn, ami biztosítja a kedvező hatásokat is. 

Ezért napjainkban a hatékony sóterápia az otthonod kényelmében történhet.  

A sóterápia jótékony hatásai 

A tüdőben a sószemcsék ozmotikus hatás révén vizet vonzanak magukhoz. Ennek eredménye, hogy csökken a nyálka viszkozitása, azaz kevésbé ragad-tapad. Könnyebbé válik a kiürítése, javul a tüdő öntisztulása. A nyákkal távoznak a lerakódott szennyező anyagok és kórokozók is. 

Csökken a nyálkahártya duzzanat is, így enyhül vagy megszűnik a dugulás, könnyebbedik a légzés, enyhülnek a tünetek. 

A só természetes antihisztamin (az allergiás reakciót csökkentő) hatású, azaz csökkenti a gyulladást.

A felső légúti betegség (nátha, bronchitisz, melléküreg gyulladások, stb.) esetén a váladék feloldása és a kiürítés segítése révén gyorsítja a gyógyulást.

A természetes só fertőtlenítő hatású. 

Ezt használták ki még nagyszüleink is például a sonka és szalonna készítésénél. A húsokat sós lében pácolták néhány hétig. A só megakadályozta a rothadást, mert elpusztítja a baktériumokat. A sóoldatban csak néhány nagyon agresszív és rendkívül ritkán előforduló kórokozó képes túlélni.

Ezek mind a sóterápia jótékony hatásai.

Nézd meg a sóterápiáról és alkalmazásáról készült filmem.

Lehetnek-e kockázatai a sóterápiának?

NEM. Ez egy 100%-ban természetes gyógymód, melynek NINCS kockázata sem felnőttre, sem gyermekre, sem csecsemőre, sőt még a házi kedvencekre sem. 

A sóterápiának ellenjavallata nincs! Teljesen téves az a feltételezés is, hogy a sós levegő belégzése emeli a vérnyomást. Ha így lenne, akkor a tengerpartok környékén mindenkinek magas vérnyomása lenne. 

Gondolj bele! 

Ha a sóterápiának káros hatása lenne, a tengerpartok környéke kihalt lenne. De ez nincs így! A tengerpartok mentén, a sós levegőn emberek milliárdjai élnek, azaz a sóterápiának nincsenek veszélyei.

Mely betegségekre jó a sóterápia?

A sós levegőt már az ókori görögök is alkalmazták, ismerték jótékony hatását. 

A modern sóterápia az 1800-as évek közepén indult. Lengyel sóbányászok körében észlelték, hogy alig van közöttük tüdőbeteg, még a TBC is elkerüli őket, miközben a nem sóbányászok között tömegesen fordul elő. 

Lássuk tehát, hogy napjainkban mire alkalmazható a sóterápia?

Felső légúti fertőzések (nátha, influenza) megelőzése és kezelése. 

Találkozhattál azzal, hogy az óvodai-iskolai csoportban a gyerekek egymásnak „adják” a kórokozókat és a betegség végigsöpör az egész csoporton és persze otthon is folytatja útját. A testvérek, a szülők, a nagyszülők egymás után kapják el és viszik a munkahelyre is. Így minden járványkor százezrek betegednek meg.

A Semmelweis Egyetem fül-orr-gégészeti klinikája 2012-ben  iskolás csoportokban vizsgálta a sóterápia betegségmegelőző hatását. A csoport egyik fele sóterápiát kapott már akkor, amikor még híre sem volt a járványnak. A heti többszöri kezelés eredménye az lett, hogy a sóterápiát nem kapók kétszer gyakrabban lettek betegek, erősebb tüneteik lettek és a felgyógyulásuk is hosszabb ideig tartott. 

Az egyetemi kutatók javaslata szerint a sóterápia alkalmazásával megelőzhetők a gyermekek gyakori náthás betegségei, de mindenképpen csökkenthető a kezelési idő és a felépüléshez szükséges gyógyszerek mennyisége. Hatalmas előny, ha kevesebb „mérget” kell etetni a gyermekkel.

Felső légúti allergia megelőzése és kezelése

Ha jártál már tengerparton, akkor tapasztalhattad, hogy az itthon még „tomboló” szénanátha (vagy akár az ekcéma) a tengerparton egyszer csak „elmúlt” vagy viszkető ekcéma visszahúzódott. Mindez észrevétlenül történik! 2-3 nap alatt jelentősen mérséklődtek vagy megszűntek a tünetek, pedig semmit sem csináltál, csak belélegezted a sós tengeri levegőt.

Egyes betegségekben a légúti váladék felszaporodik, tapad, nehezen vagy alig köhöghető fel és ez fertőzések fellángolását eredményezi. A sóterápia nagy segítséget nyújt a nyák oldásában (vizet vonz) és ezzel könnyíti a váladékok kiürítését. Ezzel segíti és a fellángolás (a betegség felerősödés) megelőzését.

A szénanátha, pollen allergia, allergiás rhinitisz, légúti allergiák, kruppos roham megelőzésére lehet alkalmazni – a „szezon” előtt néhány héttel kezdve.

Tüdőbetegségek kiegészítő terápiája

Számos légúti betegség, mint a tüdőgyulladás, a COPD, a cisztás fibrózis, nátha, influenza kezelésében alkalmazható a sóterápia. Kiegészíti, fokozza az orvosi kezelés hatását.
A sós levegő hozzájárul a kórokozók elpusztításához. Legjelentősebb segítséget azonban a nyák feloldásában adja. Semlegesíti az idegen anyagokat (port, pollent, allergiát okozó anyagokat).

Betegségek, állapotok,  amelyben a sós levegő kedvező hatású lehet

  • COPD, cisztás fibrózis, akut bronchitis
  • krónikus arc és homloküreg gyulladás
  • szénanátha, allergiás rhinitisz, légúti allergiák
  • akut mandulagyulladás, nyálkahártya gyulladások
  • nátha, influenza és egyéb légúti vírusfertőzések
  • dohányosok köhögése, nehézlégzése
  • tüdőgyulladás (csak néhány nappal a kezdete után indíts sóterápiát)
  • horkolás
  • ipari allergének, házipor,  atkák által okozott allergiák
  • ekcéma, psoriázis (pikkelysömör), neurodermatitis

Akut tüdőbetegség és sóterápia

A sóterápia nem gyógyszer, nem is az akut tünetek kezelésének csodaszere!

Ha tüdőgyulladás miatt 40 fokos a lázad vagy a krónikus bronchitiszed fellángolása miatt napok óta alig kapsz levegőt, akkor ne várd, hogy néhány szippantás a sós levegőből egycsapásra rendbe hoz. A sóterápia az orvosi kezelés mellett alkalmazható, segíti ennek hatását, gyorsítja a gyógyulást.

Használd a SaltDome készüléket az otthonodban!

Szerezz be egy SaltDome sóterápiás készüléket és élvezd a sóterápia kedvező hatásait bármikor, az otthonod kényelmében. A SaltDome készülék sós levegőt bocsát ki a szoba levegőjébe, amit belélegzel. A mikroszkopikus sószemcsék a tüdőd legmélyére is eljutnak és kifejtik kedvező hatásukat.

SaltDome ultrahangos sóterápiás készülékSaltDome sóterápiás készülék

  • ultrahangos porlasztás
  • minimális, óránként 10-20 ml párakibocsátás
  • 1-3-6 órás működés, automatikus kikapcsolás
  • fényterápia

GyIK – Gyakran ismételt kérdések

Sóterápia milyen rendszerességgel alkalmazandó?

Ha elmész egy sószobába és ott eltöltesz egy órát, annak érdemi egészségügyi hatása nincs. 

A kedvező hatás érdekében a sós levegőt tartósan kell belélegezni és rendszeresen. Az ideális módszer a napi 2-6 óra a sós levegőn. 

Az otthoni készülékeken, mint például a SaltDome-n, beállítható 1-3-6 órás működés. Ezért például alvás közben, éjszaka alkalmazhatod. Ilyenkor egy helyben tartózkodsz, így elegendő időt vagy a sópárában. 

Napközben hiába van jó levegő a lakásodban, ha nem vagytok otthon. 

Sóterápia – hányszor érdemes sószobába járni?

Nézz szét kicsit, keress rá az árakra. 1 óra a sószobában 1000-1500 forint körüli áron kapható – azaz egy 4 tagú családnak 1 alkalom 4-6 ezer ft. Plusz oda kell utazni, ami plusz költség.

Ahogy mondtam már, egy órának a sós levegőn nincs érdemi hatása. Naponta 2-3 óra és legalább 7 -10 nap kellene. Ennek költsége pedig közelíti a 100 ezret. 

Eközben például a Saltdome készülék ára 19 900 Ft. Akkor és annyit használod, amennyit szükséges, ráadásul az otthonod kényelmében. 

Sóterápia gyerekeknek. Szabad?

A sóterápia kifejezetten ajánlott kisgyermekek számára. Ahogy korábban már említettem, a Semmelweis Egyetem orvosai bizonyították előnyeit kisgyermekeken. 

Nincs különbség a gyermek és felnőtt kezelési gyakoriságában és idejében. MInél többet tartózkodik a gyerek a sós levegőn, annál erősebb hatás várható. Mivel a módszer teljesen mellékhatás mentes, így nem kell tartani semmi káros hatástól. 

Még csecsemő esetén sem. Ha az újszülöttnek vannak nagyobb (ovis vagy iskolás) testvérei, akkor különösen hasznos lehet, hiszen a nagyok “hazahordják” a közösségből a kórokozókat, ami a kicsit is megbetegítheti. Sóterápiával mérsékelhető a kockázat. 

Meddig adható a sóterápia?

A sóterápia napi gyakorisággal alkalmazható, akár folyamatosan is. 

Gondolj bele: a tengerpartok környékén mindenki ilyen sós levegőn él, mégsincs semmi bajuk. Azaz nyugodtan lehetsz tartósan a sópárában. 

Sóterápia ízületi kopásra?

A sóterápiának nincs érdemi hatása ízületi panaszokra. 

Sóterápia pajzsmirigyre?

A sóterápiának nincs érdemi hatása a pajzsmirigyre és annak betegségeire. 

Sóterápia fülre?

A sóterápiának (sós levegő belégzésnek) nincs közvetlen hatása a fül betegségeire. 

Közvetetten azonban segíthet a panaszok enyhítésében. A sós levegő csökkenti a nyálkahártyák duzzanatát, így a garatot és a középfület összekötő járatét is. Ha a járat dugulása csökken, akkor a fül tisztulása gyorsul. 

Néhány évtizede volt egy másik “sós” gyógymód is. Fülgyulladás esetén egy textil zsákba sót töltenek, azt sütőben 40-45 fokosra melegítik és ezt a meleg zsákot a fülkagylóra helyezik. A meleg segít a gyulladás “beolvadásában”, így a gyulladt váladék könnyebben ürül, gyorsul a gyógyulás, enyhülnek a panaszok. 

Sóterápia hatására fokozódik a köhögés, miért lehet ez?

Asztmában, illetve a COPD súlyos, sok váladékkal járó állapotában az egyszerre többórás sóterápia fokozhatja a köhögést!
Ennek oka az, hogy a só oldja a légúti váladékot, amit a tüdő a természetes védelme el akar távolítani a köhögéssel! Ez teljesen normális, de az „aggódós” hozzátartozót megrémiszti, mert úgy tűnik, hogy a sóterápia rontja az állapotot. Ha több a nyák, több váladék képződik, amit el kell távolítani. A köhögés ebből a célból erősödik. 

Természetesen ez az első napok jelensége! Néhány nap után a sok váladék fokozatosan kiürül és a tünetek enyhülnek.  

Sóterápia vagy szteroid?

A sóterápia sokkal lassabb hatású, mint a szteroidos orrspray vagy gyógyszer. 

De míg a rendszeresen adott szteroid esetén mellékhatásokkal számolhatsz, addig a só teljesen veszélytelen!

Ha elég időt töltesz a sós párában, akkor észrevétlenül, néhány nap alatt jelentősen mérséklődnek vagy megszűnnek a tüneteid. Csökken a nyálkahártya duzzanat, megszűnik az orrfolyás, viszketés, könnyebb a légzés.

A sóterápia természetes és mellékhatásmentes módszer számos betegség megelőzésére és az orvosi kezelés kiegészítésére. Nátha, influenza, krupp, por-, pollen-, állatszőr allergia, továbbá COPD, asztma, cisztás fibrózis, tüdőgyulladás, stb. esetén is alkalmazható.

Ha szeretnél többet megtudni róla, akkor kérd ingyenes tájékoztatómat.

ADATVÉDELMI TÁJÉKOZTATÓ

blank
Szerző: Dr. Zátrok Zsolt

A Pécsi Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán végeztem 1991-ben. Hosszú ideig kórházi orvosként dolgoztam, majd elhagytam a pályát és a legkorszerűbb orvosi berendezések használatát oktattam az orvosi teamek számára. 2012 óta kizárólag olyan eszközökkel foglalkozom, melyet a beteg általi, otthoni használatra terveztek. Blogomban ezekről az eszközökről írok, beleértve a biztonságos alkalmazás ismertetését is. Tapasztalataim alapján meggyőződéssel állíthatom, hogy hozzájárulhatnak az egészséged megőrzéséhez/helyreállításához.

19 Comments

  1. A tengerpartok környéke nem sóval borított, pedig sós a tengervíz és folyamatosan párolog is. Az élettani hatásai ennek ellenére megvannak.
    Ha a készülékhez a javasolt töménységű sóoldatot alkalmazza (1gr. só egy tartálynyi vízben), akkor nem fogja só-por borítani a bútorait – a kedvező légúti hatások viszont megmaradnak. A több só, nem jobb.
    A légutakban a több só nem rakódik le, hanem felszívódik, majd a felesleget a vese kiüríti.

  2. Üdvözlöm a kérdésem a következő sajnos az adagolást messze túlléptem parajdi sóval működtetem a készüléket ezért itt-ott lerakódásokat tapasztaltam a bútorokon stb…lehet-e hasonló problémám a légutakban artériákban a hosszú ideje és töménysége miatt nem rendeltetésszerű használat következtében mert sajnos vannak panaszaim ha ez lehetséges kérem javasoljon megoldást a problémámra.

  3. Ide másolom önnek, hogy mi áll a Nasivin leírásában: „Hacsak kezelőorvosa kifejezetten másképp nem rendeli a Nasivin oldatos orrcseppeket 5‑7 napnál tovább ne alkalmazza.”
    No comment… ha évek óta ezt használja minden nap…Le kellene állni vele!
    A sóterápia egy természetes és (a nasivinnal ellentétben) teljesen kockázatmentes. Egyik fő hatása, hogy segít a légutak tisztántartásában, segít a nyák-váladék oldásban, enyhíti a dugulást.

  4. A 16 éves fiam évek óta orrdugulással küzd, mivel allergiás és orrsövényferdülése is van, ami 18-20 éves korban műthető.
    Csak Nasivin orrcseppel tud elaludni.

    Ebben az esetben is hatásos lehet a készülék?

  5. A sóterápia során a sórészecskéket belélegezzük. A só megtapad a légutak falán és vizet vonz magához. Ha víz nélküli készüléket használ, akkor a vízvesztés nagyobb, így kiszárítja a nyálkahártyát.
    Ha a készülék némi nedvességet is biztosít (mint a SaltDome), akkor mérsékeltebb lehet a szárító hatás és így egyben valamivel jobb a nyákoldó hatás is.
    A száraz és nedves sópára hatása között csekély hatásbeli különbség van. Én azért javaslom inkább a Saltdome-t és a nedves sópárát, mert a légúti váladékok féloldásában szerintem hatékonyabb, mint a száraz készülékek.

  6. Többféle készülékről olvastam. Van olyan ami a száraz levegős sóinhalátor, és kifejezetten a száraz levegőbe szetszorodas miatt ajánlott, és van az amelyiket ön is ajánlja a nedves. Nem tudom melyik a hatékonyabb, mert mind a kettőt dicsérik.

  7. 🙂 Ezt nem kilóra mérik és nem a szervezetbe kerül, hanem a légutakba, azaz kívül marad a testen. Ebből következően nem befolyásolja például a vérnyomást.
    A készülék tartálya 500ml, ebbe nagyjából 1 gramm sót kell feloldani. Ebből porlaszt az ultrahang cella, amiből belélegez.
    Az, hogy mennyi jut a légutakba erősen függ attól, hogy milyen távol van a készüléktől, mennyi ideig tartózkodik a sós levegőben.
    Néhány óra alatt néhány mikrogram só kerülhet a légutaiba, egészen apró szemcsék formájában. Ez azonban elegendő ahhoz, hogy az ozmotikus hatások révén segítő hatást váltson ki.
    Tehát nem grammokról van szó, hanem ezredgramm nagyságrendről.

  8. Egy olyan kérdésem lenne, hogy a Salt Dome sóterápiás készülékkel, napi 3 órás kezelés során, hány gramm só kerül a szervezetünkbe. Előre is köszönöm a választ!

  9. A hazakerülése óta használhatta volna. A sóterápiának akkor van értelme, ha naponta legalább néhány órát eltölt a sós levegőn.

  10. Március 8-án lettem covidos.5-25 %-os tüdőgyulladással.Beszedtem az antibiotikumot,szteroidot.Sokat javultam.Két hete láztalan vagyok.Van itthon sószobám.Használhatom már?Ha igen ,milyen időközönként?Néha azért estére,délutánra van még nehézlégzésem amikor fáradt vagyok,és ilyenkor köhécselek is.Az oxigén szaturációm 97-98.Válaszát előre is köszönöm. Éva

  11. Nem. Ha sót juttat a tüdőbe, az vizet vonz magához. COPD-ben ez hasznos, mert oldja a nyákot és enyhíti a nehézlégzést. Ha azonban a tüdőben eleve víz van, akkor rontani fogja az állapotot.

  12. Ha a tüdőben viz van alkalmazhato a sópipa?

  13. A sópipa durva sószemcséi nem jutnak be a tüdőbe, míg az ultrahangos porlasztó sokkal finomabb szemcséi igen. Így ott fejtik ki a hatásukat ahol kell, a tüdő mélyén. Olvassa el ezt a cikkem.

  14. Tüdő fibrózis gyanú, Van kérdésem az lenne hogy só pipa, és ultrahangos so terápiás készülék jótékony hatasait kérném köszönöm a válaszát

  15. Az nem jó. Cseréljék le a mosószereket, a tusfürdőt, sampont, szappant. Ezek okozzák a leggyakrabban.

  16. Érdekel a sóterápia milyen készüléket vegyek.

    Inhalátor

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük