Térdfájdalom kezelése lágylézerrel
A térdfájdalom az egyik leggyakoribb fájdalomtípus. Egyes adatok szerint a 45 év felettiek 80 százaléka szenved tőle. A leggyakoribb oka mostanában a túlsúly okozta krónikus túlterhelés, amiről itt írtam. Szintén gyakori ok a gyulladás, továbbá a sérülés (trauma) is, melyek kezelésében az egyik leghatékonyabb eszköz a lágylézer. Ezt mutatom be most.
A térdízület négy csont „találkozási” pontja: combcsont (femur), sípcsont (tibia), szárkapocscsont (fibula) és térdkalács (patella). A csontokat szalagok kapcsolják össze, így az elülső keresztszalag (ACL), a hátsó keresztszalag (PCL), továbbá a medialis collateralis (belső térdszalag) és az lateralis collateralis (külső térdszalag). A combcsont és a sípcsont közötti résben két porcos lemez -mediális (belső) és laterális (külső) meniszkusz- található, amelyek a térd „lengéscsillapítására” szolgálnak.
Az ízület fő funkciója a láb mozgása (biztosítja a láb hajlítását és kiegyenesítését) és a tartás (a csípővel és a bokával együtt viseli a testsúly terhét).
A térdfájdalom okai
A térdfájdalomnak számos oka lehet, így többek közt
mechanikai
Az ízület tartós túlterheléséhez vezet a túlsúly. Mechanikai okra vezethető vissza a sportolók ismétlődő ugró mozdulatai miatt kialakuló térdkalács-ín gyulladás, azaz „ugró térd”.
sportsérülés vagy baleset
A térdet érő közvetlen erőbehatás károsíthatja bármelyik szerkezeti elemet, szakadást okozva egy vagy több ínban vagy a meniszkuszban. Ilyenek rándulás, szalagszakadás, porc (meniszkusz) sérülés. Az ilyen típusú sérülések különösen gyakoriak sportolóknál
gyulladás
Osteoarthritis az ízületi gyulladás leggyakoribb formája, amely elsősorban a test súlyát hordozó ízületeket érinti. Ha tartósan fennáll, akkor fokozatosan az ízületi porc lebomlásához, azaz porckopáshoz vezethet. A gyulladások közé tartozik a túlterhelés („ugró térd”), a reumás ízületi gyulladás, a köszvény és a burzitisz (nyáktömlő-gyulladás).
Kísérőtünetek
A térdfájdalom helye és súlyossága az ok függvényében változhat és egyéb kísérőtünetei is lehetnek:
Segítsd további cikkek készítését.
Kattints a részletekért!
- Duzzanat és merevség
- Bőrpír (vöröses elszíneződés) és meleg tapintás
- Gyengeség vagy instabilitás érzés
- Pattogó vagy recsegő hangok
- A térd nyújtása vagy hajlítása akadályozott
A kezelés hatékony eszköze: a lágylézer
A sérülés, túlterhelés és gyulladás által okozott térdfájdalom lágylézer segítségével hatékonyan csökkenthető. E készülékek igazi áttörést jelentenek az otthoni kezelésben. A korábban csak a klinikákon használt professzionális lézerek teljesítményét ma már egy könnyű, hordozható készülékben kapod meg, amelyet biztonságosan használhatsz.
A térd kezelésére 808 nm hullámhosszúságú lézerek alkalmasak, mert az ilyen fény képes az ízület mélyére hatolni.
Több jelentős gyártó is kínál otthoni felhasználású készülékeket, a legismertebbek: B-Cure Laser, SafeLaser, Personal-Laser és Energy-Laser.
Figyelem! Tucatnyi kínai utánzatot, csodatevő csuklóra csatolható, orrba dugható lézert kaphatsz az interneten. Ezek többnyire „csak papíron teljesítik”, amit a forgalmazók ígérnek. Bevett gyakorlat, hogy termékről mindent leírnak, amit csak lézerrel kapcsolatban valaha bárhol megemlítettek. A valóságban ennek töredékére sem képes az eszköz. Ráadásul a kínai lézerek többsége semmiféle igazolással nem rendelkezik az orvosi célra alkalmasság vonatkozásában. Mielőtt lágylézert vásárolsz, kérd a készülék orvosi CE tanúsítványát! Ha nem tudnak ilyet adni, a készülék nem orvosi céllal készült és többnyire egy olyan gagyit akarnak rád sózni, amiben csalódni fogsz.
A lágylézer a tested természetes öngyógyító erejének fokozásán keresztül fejti ki a hatását.
A szövetekbe jutó lézersugár bonyolult biokémiai folyamaton keresztül serkenti a sejtek adenozin-trifoszfát, más néven ATP termelését. Ez a molekula a sejtműködéshez szükséges energiát biztosítja. ATP hiányában a sejtműködés „lefagy”, míg bőség esetén hatékonyan működik. Az ATP tehát elengedhetetlenül fontos a sejtek megújulásában és helyreállító folyamataiban. Jelenlétében gyorsul a regeneráció és ezzel az izom-, ín-, szalag- és idegsérülések gyógyulása is.
A lágylézer kezelés igazolt hatásai:
- Fokozza az ATP (azaz energia) termelést
- Javítja a mikrocirkulációt (beleértve a vér és nyirokáramlást) és ezzel csökken a duzzanat
- Helyreáll a sejtmembránon keresztüli anyagtranszport
- Távoznak a toxinok és csökken a fájdalom
- A fokozódó keringés magával hozza a tápanyagokat, melyek könnyen jutnak a sejtbe
- A sejtben beindul a fehérjeszintézis és enzim termelés
- A sebgyógyulás javulását a kollagéntermelés fokozódása váltja ki.
Mindezek együttesen eredményezik a gyulladás megszűnését, a sérülés gyógyulását.
A hatástanulmányok szerint „A lágylézer kezelésben részesülők között jelentősen kevesebb esetben volt szükség térdprotézis műtétre, mint azoknál, akik nem kaptak ilyen kezelést”.
A lézerkezelés általános szabályai
A lézerkészüléket addig kell egy kezelési ponton tartani, amíg a kívánt energiamennyiséget „beadja”. A kisebb energiakibocsátású készülékekkel hosszabb ideig tart ugyanazon energia testbe juttatása.
Fontos tudni az úgynevezett „biológiai ablak”-ról. Eszerint a kedvező hatást egy bizonyos energiamennyiséggel lehet elérni. Ha ennél kevesebbet adsz be (=túl rövid ideig kezelsz), nem alakul ki hatás. Ha túl sokat (=szükségesnél hosszabban kezelsz), akkor szintén nem eredményez hatást.
Az, hogy a sugár milyen mélyen hatol be a testbe két dologtól függ:
- a hullámhossztól. A 808 nm-es, infravörös (szemmel nem látható) sugár 5-8 cm mélyen is behatol a testbe. Ezzel szemben a 660nm-es csak 1-2 cm-re, így ez az ízületre nem hat, azonban a bőr kezelésére kiválóan alkalmas.
- a kezelési módtól. Ha a bőrtől 1-10mm-re tartod a készüléket, akkor felületes, ha a bőrre helyezed, mélyebb a bejutás. Enyhe rányomással jut le a legmélyebbre a kezelés.
A térdízületi fájdalom kezeléséhez szükséges energia általában 5-20 Joule, egy kezelési pontra. A pontos érték attól függ, hogy sérülés vagy gyulladás van-e.
Fontos különbséget jelent a kezelőfej átmérője is. Ez a kezelési pontok számát határozza meg. A kisebb „fejű” készülékkel több ponton kell kezelni.
Készülék javaslataim
A térd kezelésére többféle lézerkészülék közül választhatsz.
Az izraeli B-Cure gyártó 3 készülék változatot kínál: Classic, Sport és Pro modellek. Pulzáló lézersugarat bocsátanak ki, melyet egy prizma segítségével „szórnak”. Ezért védőszemüveg nélkül is használhatók, így az I-es (azaz kockázatmentesen használható) lézerosztályba tartoznak. A kisebb energiasűrűség miatt a biostimulációs hatásuk lassabban alakul ki.
A dán Akeda otthoni használatra két típust ajánl, a Personal-Laser L 400-at és az Energy-Laser L500 Pro-t. Folyamatos és intenzív lézersugarat bocsátanak ki. A III. lézerosztályba tartoznak, használatuk közben védőszemüveg viselése ajánlott, mert a helytelen alkalmazásnak lehetnek kockázatai. Odafigyelve, a szabályok betartása mellett veszélytelenek. Nagy energiamennyiség adható be velük, igen rövid idő alatt. Jelentős a vérkeringést serkentő hatásuk, ezért nemcsak gyulladások, hanem sérülések, ínszakadás, porc-elváltozás esetén is hatékonyabbak a B-Cure készülékekhez képest.
Bár a B-Cure készülékek hatékonysága némiképp elmarad ugyan az Akeda modellektől, azonban az áruk is alacsonyabb. Ez pedig sokak számára inkább elérhetőbbé teheti őket.
Térd kezelése B-Cure lézer készülékekkel
A B-Cure készülékek az 1.lézerosztályba tartoznak. 808 nm-es infravörös (szemmel láthatatlan) sugarat bocsátanak ki, a teljesítmény 250mW. A kezelőfej területe 4.5cm2.
Ide katttinva vásárolhatod meg a B-Cure lágylézereket.
A lézersugár pulzáló (PW), melynek frekvenciája az egyes típusokban eltérő. Emiatt eltérő a percenkénti energiabeadási képességük.
- Classic: 3.75 Joule, azaz 0.83 J/perc/cm2 – kezelési idő 6 perc/5J
- Sport: 4.5 Joule, azaz 1.0 J/perc/cm2 – kezelési idő 5 perc/5J
- Pro: 5 Joule, azaz 1.11 J/perc/cm2 – kezelési idő 4.5 perc/5J
A kisebb energiakibocsátású modellt hosszabb ideig kell egy ponton tartani a biológiai hatás érdekében. A nagyobb energiájú készülék erőteljesebb hatású, így a gyógyuláshoz szükséges idő is rövidebb lehet.
Ha B-Cure készüléked van, akkor a térded 4 ponton kezeld. Mindenütt 4.5-6 percig kell tartanod, (attól függően, hogy melyik modellel rendelkezel).
A készülékről távolítsd el a védőkupakot, kapcsold be, állítsd be a kezelési időt, indítsd el a programot, majd helyezd a bőrre a következő helyeken:
- térdhajlatban hátul
- a térdkalács előtt-alatt
- a térd külső, majd a belső oldalán.
Mivel egy-egy ponton percekig, összesen 18-24 percig kell kezelni, így kényelmetlen lehet kézben tartani a készüléke. Használj opcionálisan kapható állványt. Az optimális eredmény érdekében a kezelést naponta legalább kétszer ismételd meg.
Térd kezelése Energy Laser készülékekkel
A Personal-Laser L400 és az Energy-Laser L500 Pro egyaránt a 3.lézerosztályba tartozik, azaz lényegesen nagyobb intenzitású, mint az 1.osztályba tartozó készülékek. 808 nm-es infravörös (szemmel láthatatlan) sugarat bocsátanak ki. Az L400 teljesítménye 400mW, az L500-é 500mW. A kezelőfej területe 1.0 cm2.
Ide kattinva vásárolhatod meg az Energy Laser és Personal Laser készülékeket.
A lézersugár folyamatos (CW), így az energiabeadási képesség magas.
- Personal-Laser L400 24 J/perc/cm2 – 12.5 másodperc /5J
- Energy-Laser L500 30 J/perc/cm2 – 10.0 másodperc /5J
Már említettem, hogy ezek a készülékek 3. osztályba tartozó, erős energiakibocsátású eszközök. Ezek a készülékek 10-12 másodperc alatt adnak be annyi energiát, mint a B-Cure 5 perc alatt. A hatásuk is erősebb. Mivel nagy energia adható be rövid idő alatt, így akár a porcregeneráció serkentésére is alkalmasak (erre a B-Cure-k nem).
A kisebb kezelési terület miatt más a kezelési stratégia. A panaszos területet „csempézéssel” kell lefedni. Pontról-pontra haladva mindenütt be kell adni a megfelelő energiamennyiséget.
A Personal-Laser és Energy-Laser készülékek 10 másodpercenként „csippantanak egyet”. Ez az ábra egy lehetséges kezelést mutat be. A piros terület jelenti a fájdalmas, gyulladt területet. a kis körök a kezelési pontokat. Az L400-at és L500-at egy-egy ponton négy csipogás tartamig kell tartani, majd a következőre lépni. Azaz 40 másodperc/pont a kezelési idő. A terület nagysága függvényében 5-8, de akár 20-25 kezelési pont is lehet.
A nagy energiabevitel miatt ezekkel az eszközökkel ritkább kezelés is elegendő. Az első héten naponta 1x, majd a második héttől 2-3 naponta kezelj.

Blogom cikkeit több évtizedes orvosi és orvostechnikai tapasztalatomra alapozva írom.
A gyógyító munka, a terápiás módszerek megállíthatatlanul változnak, fejlődnek. A személyes használatra tervezett orvostechnikai eszközök a kezelések új tárházát biztosítják az orvos és betege számára.
Írásaimban ezeket az új eszközöket és alkalmazásukat mutatom be.
Bízom abban, hogy ezzel segítek egészséged megőrzésében vagy visszaállításában.
Olvassa el ezt a cikkem: Mi a térdfájdalom leggyakoribb oka?
És ezt: Lágylézer kezelés alapismeretek
A hiányzó meniscust nem lehet pótolni lágylézerrel, sem más módszerrel.
A következményes ízületi kopást elsődlegesen a testsúly normál szinten tartásával és a lábizmok erejének megtartáával vagy visszaerősítésével, napi szintű testmozgással, erősítéssel lehet lassítani.
Az 1-es lézerosztályba tartozó Safelaser vagy B-Cure készülékekkel az artrózisos fájdalmat lehet mérsékelni, de a porcregenerációt ezekkel nem tudja érdemben serkenteni. A nagyobb energiát kibocsátó 3. lézerosztályú készülékek (Personal LAser L400, Energy LAser L500 vagy L2000) az ízületi porc regenerációt is sikerrel segítheti (egy bizonyos állapotig). Ha már a porc teljesen elkopott, onnan még a 4.lézerosztáylú, klinikai lézerek sem segítenek (és tényleg nincs más, mint a műtét).
Két dolgot javaslok: 1., comb és lábizmok visszaerősítése tornával és izomstimulátorral. 2., lézer kezelés a fájdalolmcsillapítás érdekében. Ha megengedhető, akkor 3. lézerosztályba tartozó készülékkel.
Két éve műtötték a bal térdemet meniszkusz sérülésre. Akkor közölték, hogy barátkozzak a gondolattal, miszerint előbb-utóbb protézis beültetésre lesz szükségem a jelentős porckopás miatt. Műtét óta a térdem állapota változó. Vannak időszakok amikor szinte tökéletes és van amikor változó intenzitású fájdalmak gyötörnek még éjszaka is.
Azt szeretném megtudni, hogy a porckopás problémámra hatásos kezelést nyújt-e a lágylézer használata? Érdemes beruházni egy ilyen nem olcsó készülékre vagy csak fölösleges pénzkidobás?
Ha igen, ön melyik típust ajánlaná. A medimarket oldalon van pár típus de pl. nincs ott a Safe Laser készülék. Én egyiket sem ismerem, így köszönettel venném ha segítene a választásban.
Üdvözlettel, János