A nyakfájdalom gyakori probléma, amely előbb vagy utóbb minden felnőtt életét megkeseríti. A jó hír azonban, hogy csak az esetek kisebb részében jelez komoly problémát. A fájdalom érintheti csak a nyakat és a vállakat, de kisugározhat a karokba is. Az érzés lehet tompa vagy akár áramütés-szerű. Az egyéb tünetek -például zsibbadás vagy izomgyengeség érzése- segíthetnek a kiváltó ok meghatározásában.

A nyakfájdalom okai

A nyakfájdalom az egyik leggyakoribb krónikus állapot.

A gerincoszlop nyaki szakaszán az idegek, az erek, az izmok és a szalagok egy viszonylag szűk helyen „osztoznak”, így már a kismértékű behatás is jelentős panaszokat okozhat.

A nyakfájdalom oka szerteágazó lehet, a stressztől kezdve, a gerinc elváltozásain át, a sérülésekig.

Hajlamosító tényezők lehetnek a depresszió, szorongás, tartós túlterhelés, huzat, tartós hideghatás.

Kényszertartás

Különösen gyakori a vállfájás a vállövet terhelő munkát végzők (fodrász, kozmetikus, festő, fogorvos és asszisztense, számítógéppel dolgozók) körében. Önmagában a rossz testtartás is panaszokhoz vezethet.

A Tech-back a nyakfájás egy modern formája, melyet a rossz testtartásban, tartósan használt mobiltelefon és számítógép okoz.

Egyoldalú cipekedés

Nyakfájdalomhoz vezethet olyan „ártatlannak tűnő” dolog, mint a hátizsák vagy táska állandóan csak egyik vállon cipelése.

Meglepő lehet, de ilyet okozhat, ha a mobiltelefonod az állad és a vállad közé szorítva tartod egy hosszú beszélgetés során.

Rossz alvópozíció

Igen gyakran keletkezik nyaki fájdalom az alvás során. Reggel kínzó, egyoldali nyakfájásra ébredsz, amit a fej elfordítása fokoz. Ennek oka a túl sok vagy túl kevés párnával való alvás. Jellemző, hogy este az ágyban olvasol, a párnád gombóccá gyúrod a fejed alá. Ha így elalszol, akkor a nyakizmaid egyes helyeken túlfeszülnek vagy elnyomódnak.

Izomhúzódás

Az izomhúzódás általában hirtelen mozdulatból, erőkifejtésből vagy esésből származik.

Egyik formája az Ostorcsapás-sérülés (whiplash). Általában autóbaleset során „szerezhető” sérülés. Az hátulról történő ütközés miatt a nyak és a fej erőteljesen hátracsapódik, majd a testtel együtt előre. Hasonló ez, mint az ostor pattintgatásakor az ostor vége felgyorsulva nagy sebességet ér el és csattanó hangot ad.

Hasonló jellegű sérülést sportbaleset, fizikai bántalmazás, de például esés miatt is bekövetkezhet.

A legtöbb esetben a panaszok néhány hét alatt (fizikoterápia és gyógytorna alkalmazásával) megszűnnek. Egyeseknél (különösen, akik nem alkalmazzák a javasolt kezeléseket) a panaszok krónikussá válnak és egyéb tartós szövődmények is jelentkeznek.

Gerincferdülés

A gerincferdülés leggyakrabban a hát alsó részén és a nyakon hoz létre panaszokat. Az alaki eltérés miatt a gerinc egyik oldalán nyomás alá kerülnek a gerincből kilépő idegek, míg az ellenoldalon az izmok túlfeszülnek.

Gerincszűkület

A gerincvelő a csigolyák által képezett „alagúton” halad végig. Gerincszűkület esetén ez a csatorna megkisebbedik, mert a csontokon kopásos elváltozások, csontfelrakódás keletkezik.

Súlyos esetekben műtét lehet indokolt, hogy helyet teremtsenek a gerincvelő és az idegek számára. Az enyhe gerincvelő-szűkület tünetmentes lehet. Később fájdalom, bizsergés, zsibbadás és izomgyengeség jelentkezhet, mely idővel súlyosbodhat.

Stressz

A feszülő nyakfájdalom hátterében nagyon gyakran egyszerűen a stressz áll. Ilyet „beszerezhetsz” a munkahelyeden, a családodban, de akár a közértben is. A mérgező kapcsolat, egy gonoszkodó munkatárs vagy főnök, a gyermek iskolai problémái, az anyagi gondok sokszor kezdetben feszítő nagy vagy fejfájásként jelentkeznek.

Nyaki spondilózis

A nyaki porckorongokat érintő, korral összefüggő kopás általános kifejezése. Ahogy a porckorongok kiszáradnak és zsugorodnak, az osteo-artritisz (gyulladás) jelei alakulnak ki, ennek következménye a csigolyák peremén kialakuló csontlerakódás (csontsarkantyúk).

Nagyon gyakori és az életkor előrehaladtával súlyosbodik. A 60 évesnél idősebbek több mint 85%-át érinti.

Nem mindenki tapasztal azonban tüneteket! Ha mégis, akkor fizikoterápiával általában hatásosan kezelhetők.

Porckorongsérv (gerincsérv)

A nyaki gerincszakasz csigolyái közötti porckorongok problémája okozhat nyaki fájdalmat.

A porckorong külső része keményebb, gumiszerű, rostos gyűrű, mely egy puha, kocsonyaszerű anyagot zár körül. A porckorongsérv akkor keletkezik, amikor a rostos gyűrű valamilyen okból meggyengül vagy kiszakad és a kocsonyás anyag egy része ezen keresztül kinyomódik.

A problémát az okozza, ha a kifolyt anyag nyomja, „piszkálja” a két egymás feletti csigolya között kilépő idegszálat. Ilyen állapot bárhol kialakulhat a gerinc mentén. Ha a nyaki szakaszon történik, akkor a nyakban, válltájon és karokban jelentkezhet fájdalom, zsibbadás vagy izomgyengeség.

Nem minden esetben okoz tünetet a porckorongsérv! Ha a porckorong olyan irányban szakad ki, amerre nincs idegszál, akkor nincs panasz sem.

A porckorongsérv általában csak akkor igényel műtétet, ha teljesen kiszakad a sérv (nemcsak kiboltosul) és nyomja az ideget (állandó fájdalmat, érzészavart, mozgászavart (bénulás) okoz)

Az enyhébb esetekben a fizikoterápia, a gerinctartó izmok megerősítése segít.

Fibromialgia

A nőknél gyakoribb és valószínűbb az előfordulása, mint férfiaknál. Mozgásszervi fájdalom jellemzi, amelyet fáradtság, alvás-, memória- és hangulati problémák kísérnek. A kutatók úgy vélik, hogy a fibromialgiában szenvedők agya és a gerincvelője rendellenesen kezeli a fájdalmas és nem fájdalmas jeleket. Ezáltal a fájdalom érzete jelentősen nagyobb szenvedést okoz, mint amennyi a fizikai eltérés nagyságától várható lenne.

A tüneteket gyakran érzelmi stressz, fizikai erőkifejtés, sérülés, műtét váltja ki. Máskor bármilyen kiváltó esemény nélkül is megjelennek.

Az izomfájdalmakhoz feszülő fejfájás, állkapocs-ízületi fájdalom, irritábilis bél szindróma, szorongás és depresszió is társulhat.

Bár nincs rá gyógymód, a különböző gyógyszerek segíthetnek a tünetek szinten tartásában. A testmozgás, a relaxációs és stresszcsökkentő életmód szintén jótékony hatásúak.

Meningitisz (agyhártyagyulladás)

Az agyat és a gerincvelőt körülvevő membrán (agyhártya) gyulladása. Jellemző jele, tünete a fejfájás, a láz és a merev nyak.

Főképp vírusfertőzés okozza, de a bakteriális, parazita- és gombafertőzés is lehetséges. Bár az agyhártyagyulladás egyes esetekben kezelés nélkül is néhány hét alatt javulhat, de máskor életveszélyes is lehet. Ezért az agyhártyagyulladást mindig komolyan kell venni és sürgősségi antibiotikumos kezelést igényel.

Gyanú esetén azonnal fordulj orvoshoz! Az időben kezdett kezeléssel megelőzhető a súlyos szövődmények kialakulása.

Osteoarthritisz

Az ízületi gyulladás leggyakoribb formája, világszerte több millió embert érint. Fokozatosan elpusztulnak a csontok végeit borító védőporcok. Bármelyik ízületet károsíthatja, leggyakoribb azonban a kéz, a térd, a csípő és a gerinc ízületein.

Tünetei általában jól kezelhetők, de a már kialakult ízületi károsodás nem fordítható vissza. Az aktív életmód, a rendszeres testmozgás, az egészséges testsúly fenntartása és egyes fizikoterápiás kezelések lassíthatják a betegség előrehaladását és segíthetnek a fájdalom enyhítésében, valamint az ízületi funkciók javításában.

Reumatoid artritisz

Krónikus gyulladásos betegség, amely az ízületek mellett a test különböző rendszereit is károsíthatja, beleértve a bőrt, a szemet, a tüdőt, a szívet és az ereket is. Autoimmun betegség, amikor az immunrendszered tévesen a saját tested szöveteit támadja meg és károsítja.

Az osteoarthritisz kopásos károsodásával ellentétben a reumatoid arthritisz az ízületek fájdalmas duzzanatát okozza, amely végül csontritkulást és az ízület eldeformálódását eredményezheti.

Bár az új típusú gyógyszerek jelentősen javították a kezelési lehetőségeket, a súlyos reumatoid artritisz még napjainkban is fizikai fogyatékosságot okozhat.

A felsorolt állapotokhoz gyakran társul nyakfájdalom

Mikor fordulj orvoshoz?

Az izomfeszülés vagy -húzódás okozta nyaki fájdalom általában néhány napon belül magától elmúlik, és legfeljebb konzervatív (azaz nem műtéti) kezelést igényel. A néhány hétnél tovább tartó nyaki fájdalom is általában mindig reagál a testmozgásra, nyújtásra, fizikoterápiára, masszázsra és figyelmes várakozásra.

A kellemetlenségek enyhítése érdekében próbáld ki az alábbi házi praktikákat:

  • Jég vagy melegítés: alkalmazz naponta háromszor vagy többször 15 percig jégpakolást (akár egy zacskó fagyasztott borsót) a nyakadra. Egy forró zuhany vagy fürdő segíthet ellazítani a feszült izmokat.
  • Nyújtás: nyújtsd meg nyakizmaid úgy, hogy óvatosan forgatod a nyakad egyik oldalról a másikra, fel és le.
  • Masszázs: a nyak fájó helyeinek dörzsölése segíthet az izomgörcsök enyhítésében.
  • Testtartás javítás: gyakorold a helyes testtartást, különösen, ha egész nap számítógép előtt ülsz. Tartsd a hátad megtámasztva, és győződj meg arról, hogy a számítógép monitora szemmagasságban van.

Fordulj orvoshoz, amennyiben a nyakfájdalmad

  • a házi praktikák ellenére súlyosbodik
  • több hetes öngyógyítás után is fennáll
  • sugárzik lefelé a karjaidba vagy lábaidba
  • fejfájás, zsibbadás vagy bizsergés kíséri

Azonnal kérj sürgősségi ellátást ha a nyakfájdalom…

  • trauma (sérülés) után alakul ki: ilyen például az autóbaleset, sportbaleset vagy az elesés.
  • mellett izomgyengeséget észlelsz. Amennyiben a nyakfájdalom mellett a karod elgyengült. Ez komolyabb probléma jele is lehet.
  • mellett magas lázad is van: ha erős nyaki fájdalmad mellett magas lázad is van, az agyhártyagyulladás jele lehet.

A sürgősségi ellátást nem igénylő nyakfájdalom esetén

Ajánlott a funkcionális gyógytorna és gyógymasszázs.

A legnagyobb segítséget azonban az izomstimulátor készülék biztosíthat. Már 15-20 percnyi kezelés is enyhíti az izomfeszülést, izommerevséget és csökkenti a fájdalmat. Néhány napos alkalmazással jelentős javulás érhető el a legtöbb említett esetben, még gerincsérv okozta panaszok esetén is.

Szerző: Dr. Zátrok Zsolt

A Pécsi Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán végeztem 1991-ben. Hosszú ideig kórházi orvosként dolgoztam, majd elhagytam a pályát és a legkorszerűbb orvosi berendezések használatát oktattam az orvosi teamek számára. 2012 óta kizárólag olyan eszközökkel foglalkozom, melyet a beteg általi, otthoni használatra terveztek. Blogomban ezekről az eszközökről írok, beleértve a biztonságos alkalmazás ismertetését is. Tapasztalataim alapján meggyőződéssel állíthatom, hogy hozzájárulhatnak az egészséged megőrzéséhez/helyreállításához.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük