Alagút szindróma kezelési lehetőségei
A alagút szindróma a kéz és csuklótáj egyik leggyakoribb betegsége. Az ujjakat hajlító izmok inai, az erek és a nervus medianus (középideg) egy „árokban” haladnak, amit a kéztőcsontok alakítanak ki. Felettük erős szalag feszül. Bizonyos esetekben az idegszál „beszorul” ebbe az alagútba és ez fokozatosan erősödő zsibbadást okoz. A panaszok a kézizmok elsorvadásáig súlyosbodhatnak.
Az alagút szindróma kialakulása
Az egyoldalú, ismétlődő terhelés (például gépelés, hosszas egérhasználat, kalapálás, stb) hatására az inakban gyulladás lép fel, megduzzadnak és leszorítják a közöttük futó idegszálat (nervus medianus – középső ideg). A medianus a nyaki gerinctől a vállon és a könyökön át vezet a csuklóhoz. Az alkarhajlító és a kézizmok jó részének beidegzéséről is gondoskodik. Bizonyos betegségekben, mint például a cukorbetegség, reuma vagy a pajzsmirigy működési zavara, nagyobb az alagút szindróma kialakulásának kockázata.
A kéz beidegzését három ideg végzi.
- a középideg (nervus medianus) a hüvelyk, a mutató és a középső ujjak tenyéri oldalát, valamint ezek utolsó ujjperceit látja el,
- a singcsonti ideg (nervus ulnaris) a gyűrűs és kisujj beidegzését biztosítja,
- a kézhát hüvelyk, mutató és középső ujjaihoz az orsóideg (nervus radialis) fut.
Alagút szindrómáról a középideg leszorításakor beszélünk. Ha ez az ideg kerül leszorítás alá kerül, akkor a hüvelyk, a mutató és a középső ujjak zsibbadása jelentkezik.
Eleinte csak nappal, rövidebb időszakokra, de később éjszaka is megjelenik, míg végül a zsibbadás állandóvá válik.
Az alagút szindróma kezelése
A alagút szindróma kezelése többnyire konzervatív módon történik, melynek célja a gyulladás csökkentése. Előfordulhat azonban, hogy ezek a törekvések nem vezetnek eredményre és műtéti megoldás szükséges.
A kezelés első és legfontosabb lépése a tehermentesítés, azaz hagyd abba azokat a tevékenységeket, amelyek az inak túlterheléséhez vezettek (legyen az sport vagy akár munka).
Az egészen frissen keletkezett csukló fájdalom esetén a hűtés hasznos lehet. Az ízület alakját felvevő hűtőgéles pántok a legmegfelelőbbek. Közönséges jég használata esetén egy törölközőt is tegyél a jég és bőr közé. A közvetlenül a bőrre helyezett jég fél órára “ottfelejtve” fagyásos bőrsérüléshez vezethet! A hűtés fájdalomcsillapító hatása akkor legerősebb, ha 10-15 perc alatt a bőr hőmérséklete legalább 15°C fokkal csökken.
Ezzel egyidejűleg nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek is alkalmazhatók. Ha a hűtés hatására 2-3 nap alatt nem szűnik meg a fájdalmad, akkor hagyd abba, mert a túlzásba vitt hűtés a gyógyulási folyamatokat is lassítja.
TENS kezelés
a fájdalom csillapításra a TENS készülékek elektromos impulzusai alkalmazhatók. A fájdalom fölé és alá 3-5 cm-rel ragassz 1-1 elektródát és így kezelj. Ha a készülékeden van moduláris TENS program, akkor ezt használd, ha nincs, akkor a hagyományos vagy endorfin programokat is választhatod. A TENS tüneti kezelés, azaz bár a fájdalmat csillapítja, de nincs hatással a gyógyulásra.
Mikroáramú kezelés
A mikroáramú kezelést a TENS-hez hasonlóan kell végrehajtani, azzal a különbséggel, hogy a mikroáram a fájdalomcsillapítás mellett regenerálja a beteg, gyulladt sejtek membránját és hatékonyan csökkenti a gyulladást és serkenti a gyógyulást.
Ultrahang kezelés
az ultrahangsugár megemeli a kezelt szövetek hőmérsékletét, gyorsítja a vérkeringést és ezzel a gyógyulási folyamatot. Az ultrahang kezeléshez mindig használj kontakt gélt. A kezelőfejet lassú, körkörös mozdulatokkal mozgasd a fájdalmas területen. Olvasd el az ultrahang adagolásról szóló cikkem.
Alagút szindróma lágylézeres kezelése
A lézersugarat a csuklóalagútra irányítsd és addig tartsd ott, amíg 5 Joule energiát juttatsz a fájdalmas területre. A különböző teljesítményű lézereknél más és más kezelési időre van szükség – olvasd el a készülék tájékoztatóját! A lézersugár energiája a szövetek mélyére hatol, serkenti a gyógyulási folyamatokat. Hatékonyan csökkenti a fájdalmat és a gyulladást. Ajánlott készülék: Personal Laser L400
Mágnesterápia
bármely ízületet, inat érintő állapotban -így csuklóalagút szindróma esetén is- hatékony az elektromos árammal előállított pulzáló mágneses mező terápia.
Figyelem: az úgynevezett statikus -nem elektromossággal előállított- mágneseknek -karperec, nyaklánc, pánt, öv, stb.- nincs orvosilag igazolt hatása.
Ha ezek a gyulladáscsökkentő, konzervatív kezelések nem vezetnek eredményre vagy a leszorított ideg vezetési sebessége közepesnél erősebben csökken (ENG/EMG vizsgálattal igazolható), akkor az alagút szindróma műtéti megoldás jöhet szóba, melyet kézsebész végezhet.
Egy műtét után a felépülés, a seb tökéletes gyógyulása 90-110 napot vesz igénybe. Azaz ami most van, az még nem végleges. Alagút szindróma esetén szokásos, hogy a beteg azt hiszi, a sebész elvágta, nekem már semmi teendőm nincs. Ez nem így van. A gyógyulásért sokat kell tenni. Rehabilitációs kezelések nélkül semmi sem változik. Nagyon fontos, hogy a rehabilitációs kezeléseket, gyógytornát legalább 2-3 hónapon át végezze. Ha ezek után sem áll be javulás, akkor nincs szerencséje. Az alagút szindróma beavatkozások egy része sikertelenül zárul, a panaszok megmaradnak, ritkán akár rosszabbodhatnak is, ha a heg túl nagyra nő. Keressen fel fizikoterapeutát, mozgásterapeutát, gyógytornászt.
Egy hónapja műtöttek Carpalis alagút szindrómával,sajnos semmi javulást nem tapasztalok,műtét előtt az ENG vizsgálat is alátámasztotta a diagnózist.Kérem adjon tanácsot mit tegyek. Válaszát előre is köszönöm.
A csontkinövést-ha valóban csontfelrakódásról van szó- akkor nem lehet eltávolítani otthoni módszerrel. Sebészileg „levéshető”, de ilyet csak akkor végeznek, ha a plusz csont akadályozza a mozgást vagy ideget, eret nyom, ami miatt fájdalom, érzészavar vagy idegi tünet (bénulás, mozgáskorlátozottság) jelenik meg.
Azonban lehet, hogy nem csontról van szó! Gyakori a ganglion, ami valójában egy ciszta. Olvassa el erről írt cikkemet.
Először is köszönöm a tanácsait, cikkeit, a válaszokból is sokat lehet tanulni !
Évekkel ezelőtt már volt csukló-alagút szindróma mindkét kezemen. Sínezést használtam éjjelre, később magától elmúlt. Most újból érzékeny a jobb csuklóm és egy borsó nagyságú csontkinövés keletkezett a csukló csont mellett.
Mivel lehetne kezelni, hogy elmúljon ? Segíthet a kompressziós kesztyű ? Válaszát előre is köszönöm, Zsanna
Az Akut fájdalom is megfelelő, de még inkább az „Íngyulladás” program. Ezen felül a „Zúzódás” programot is használhatja. Akár ezeket felváltva, egymás után is.
Szép napot!
Ha alagútszindrómám van és van egy genesy pro 300 készülékem a mikroáram programon belül melyiket válasszam? Akut fájdalom vagy melyik ?
A fájdalom csökkentése tüneti terápia, erre (is) teljesen jó lehet a GEnesy 300 fájdalomcsökkentő TENS és MENS programjai.
Az Ön esetében a probléma gyökere, hogy a törés és/vagy műtét során valamely érző ideg megsérült vagy a heg leszorítja. A leszorítást az elektroterápia nem oldja fel. Ha az ideg megsérült, akkor viszont az elektroterápia segíti, gyorsítja a regenerációját.
Ebből következik, hogy a fájdalomcsillapításra és idegsérülés regenerációjának javítására jó lehet. Ha az ideget heg nyomja, akkor arra csak tüneti megoldás.
Tisztelt Doktor úr!
Csuklótörés, lemezes OS műtét után kialakult kéz zsibbadás és fájdalom kezelésére esetleg gyógyítására alkalmas lehet a Genesy 300 készülék?
A készülék leírásában olvastam a csuklóalagut szindrómát is. https://www.medimarket.hu/hu-HU/genesy-300-pro-4-csatornas-tens-ems-mikroaramu-keszulek/p/240?utm_campaign=banner&utm_medium=Elethosszig&utm_source=Ban-Genesy-300-Pro
Köszönettel, Miklós
Köszönöm a kiegésztést!
Tisztelt Doktor Úr ! Nekem is volt kezdődő csuklóalagút szindrómám. Éjjel használható sínnel bélelt „kesztyű” mely gyógyászati segédeszköz boltban kapható. és olyan egérpad, amin található egy szivacsos csuklómegtartó domb, teljesen helyrehozta a problémát. Kb. 6 hónap alatt. A kesztyűt már elhagyhattam, az egérpadot folyamatosan használom, hogy megelőzzem az ismételt kialakulást. Enyhe esetben talán ez is segítség lehet másoknak is.