Lágylézer kezelés alapismeretek
A lágylézer kezelés a fizikoterápia egyik módszere. Nem invazív (azaz a testen kívülről végrehajtott kezelés), teljesen fájdalommentes. Többféle elnevezése van, de mind ugyanazt jelenti. Használják a szoftlézer, az alacsony intenzitású lézerterápia (LLLT), hideglézer elnevezéseket is. Egyes országokban biostimuláció vagy fotobiomoduláció megjelölést alkalmaznak. Én a fotobiostimuláció elnevezést tartom a legtalálóbbnak, mert pontosan jelzi, miről van szó: a testbe irányított fénysugár serkenti az öngyógyító biológiai folyamatokat.
Mi az alacsony intenzitású lézer (lágylézer) terápia?
Az lágylézer kezelés alacsony energiájú lézerfény-sugár alkalmazását jelenti. A fénysugár csak egyetlen hullámhosszúságú fényből áll (a lágylézerek esetén 650 vagy 808 nanométer), melyek azonos fázisban mozognak (koherensek).
A lágylézer kezelés javítja a szalagok, az idegek, a porcok és az izmok regenerációját, felgyorsítja a vérkeringést, gyorsan csökkenti a gyulladásos folyamatokat, enyhíti a fájdalmat.
Napjainkban a lágylézert a bőrgyógyász, sebész, traumatológus, ortopédus, sportorvos, reumatológus, plasztikai sebész, fogorvos, fizikoterapeuták, gyógytornászok, masszőrök, akupunktúrás kezelők és maguk a betegek is számos állapotban, kockázatmentesen használhatják.
Tested alapvető működése
A tested megújulásához szükséges anyagok termelése sejtjeiben történik. Úgy képzeld el a sejteket, mint parányi “üzemeket”, amelyek különböző dolgokat “gyárt”. Az egyik fehérjét, a másik hormont, a következő ingerület átvivő anyagot, stb.
A tested pedig ezekből építi “újra”, regenerálja magát. Kijavítja a hibákat, megszünteti a betegségeket, elpusztítja a kórokozókat.
A sejtet kívülről sejtmembrán határolja (hasonlóan, mint az üzemépületet a fal).
A sejtek számára a gyártáshoz szükséges alapanyagokat a vér (és nyirok) hozza és a késztermékeket is elviszi.
Ahhoz azonban, hogy az anyag a sejtbe be és kijusson energiára van szükség (hogy a sejtfalon levő “kapuk” kinyíljanak és az átadás megtörténhessen).
Ha a sejt energiahiányban szenved, akkor megszakad, leáll a sejtfalon keresztüli anyagszállítás (képzeld el, hogy áramszünet miatt nem nyílnak az automatikus kapuk, azaz se ki, se be).
Ha pedig leáll az utánpótlás, nem érkeznek a gyártáshoz alapanyagok, akkor az üzem leáll, nem készül egyetlen termék sem. A tested esetén ez azt jelenti, hogy a megújuláshoz, a gyógyuláshoz, a kórokozó elpusztításához, stb. való anyagok nem tudja megtermelni, így nem állítja helyre magát, tartósan a beteg állapotban maradsz.
Minden gyógykezelés célja, hogy a test öngyógyító képességét, azaz a sejtek “gyártó funkcióját” helyreállítsa, serkentse, segítse!
Rosszul gondolod, hogy a gyógyszer, az ultrahang, a lézer, a mágneses tér vagy az elektromos áram, stb. gyógyít!
Ezek nem tudnak a sejt helyett “dolgozni”. Egyetlen funkciójuk, hogy a sejteknek segítsenek abban, hogy bőségesen tudja gyártani a szükséges anyagokat, azt ki tudja juttatni az “ajtón”, hogy tested más részeire is eljusson.
Mire való a lágylézer kezelés?
A lágylézer készülék elektromágneses sugárzást bocsát ki, mely a gyógyulást segítő módszerek egyike.
A testbe hatoló lézersugár energiáját a sejtek bonyolult folyamaton keresztül ATP (energia) termelésre fordítják. Az energia felhasználásával a regenerációs anyagok bejutnak a sejtbe és a késztermékek, továbbá a gyógyulást akadályozó bomlástermékek (toxinok, stb.) kijutnak.
A lágylézer stimulálja továbbá a sejtek mitokondriumait, azaz közvetlenül a “gyártást végző gépeket”.
Legfőbb következménye a tested öngyógyító folyamatainak serkentése, továbbá fájdalomcsillapító anyagok felszabadítása. Hatására a szervezeted lassan “kijavítja a hibát”, elhárítja a betegséget.
Ezért a lágylézer kezelés hatásának megjelenéséhez időre van szükség! Pár perces kezeléstől -az átmeneti fájdalomcsökkentő hatáson kívül- még érdemi változást nem várhatsz.
Gondolj csak arra, hogy a csonttörés mennyi idő alatt gyógyul! A hónapok óta fennálló teniszkönyök kezelése, a gyulladás megszüntetése sem megy egyetlen lágylézer kezeléssel.
A lágylézer kezelés hatására azonban változás következik be a sejtek energiellátásában, a regeneráló anyagok gyártása “felpörög” és lassan megindul a regeneráció. A türelmetlenség nem segít.
A sejtek energiaellátásának serkentése révén a lágylézer kezelés nemcsak tüneti, hanem gyógyító hatású.
A lézer másik hatása a szövetek felmelegítése és ezzel a vér- és nyirokkeringés fokozása. Ez tovább javítja a gyógyhatást, mivel a gyorsabb keringés több oxigént és “építőanyagot szállít”, és a toxinokat is gyorsabban viszi el.
Mitől függ a lézerhatás?
A lágylézerek szokásosan 660 vagy 808 nanométeres hullámhosszúságú fényt bocsátanak ki.
A 660 nm-es lézer fénye vörös és látható. elsősorban a bőr és a bőr alatt legfeljebb 2-3 cm-re levő képletek kezelésére valók. Nem képesek mélyre hatolni, azonban energiájuk teljes egészsében a felszínhez közel hasznosul. Bőrrel, apró ízületekkel, fogakkal kapcsolatos panaszokra nagyon hatékony.
A 808 nm-es lézer fénye infravörös és szemmel nem látható. Az ilyen készülékek működés közben mesterséges, látható fényt is kibocsátanak, de ez csak a kezelés “célzására” és a működés jelzésére szolgál. E lézersugár mélyen a bőr alatti szövetekbe hatol, akár 5-8 cm-re vagy mélyebbre. Kiválóan alkalmas a nagyobb ízületek, ízületi porcok, szalagok és egyéb képletek kezelésére még olyan mélyen fekvő ízületeknél is, mint a csípő, térd vagy a gerinc. Mivel a fény gyorsan áthatol a bőrön, így a felületi hatásuk enyhébb lehet, mint a 660nm-es lézereké.
Kétféle lágylézert gyártanak. Az egyik folyamatos (CW), a másik impulzus (PW) üzemű.
A folyamatos lézerfény megszakítás nélkül áramlik, így rövid idő alatt nagy mennyiségű energia bejuttatására képes. Hatása kettős: melegítés (keringés serkentés) és energiatermelést fokozó (biostimuláció).
Előnyösek lehetnek a degeneratív folyamatokban (porckopás, tendinopátia, stb). Ide tartoznak a SafeLaser készülékek, amelyek egy prizma segítségével a fényt szórják, így a melegítő hatásuk korlátozott és hosszabb kezelési időt igényelnek. A Personal-Laser és Energy-Laser készülékek prizma nélküliek, azaz melegítő hatásuk jelentős. Nagy mennyiségű energiát juttatnak be rövid idő alatt, így használatukhoz védőszemüveg és körültekintő használat lehet szükséges.
A pulzáló fény (PW) kevesebb energiát szállít, így melegítő hatással nem kell számolni. Viszont a biostimulációs hatás erős. Egyes orvosok szerint a pulzáló mód hatékonyabb a sebek, fekélyek, felszíni gyulladások esetén. Pulzáló lézert bocsátanak ki a B-Cure Laser-ek.
Mi a lágylézer kezelés előnye?
- Nem invazív, azaz kívülről végezhető a kezelés
- Nem mérgező (teljesen gyógyszermentes)
- Nincs ismert kedvezőtlen hatása, azaz mellékhatás mentes
- A gyógyszereknél, az ultrahangnál, az infravörös fénynél vagy a mikrohullámú kezelésnél biztonságosabb és hatékonyabb
- Alkalmazása egyszerű és könnyű, nem szükséges speciális képzettség
- Rendkívül hatékony! Az eredményes kezelés aránya magasabb, mint 95%
A lágylézer kezelés hatásai
- Fokozza az érrendszeri aktivitást, növeli a sérült terület vérkeringését.
- A sejtbe juttatott energia serkenti az ATP termelést és ezzel felgyorsítja a sejtek szaporodását és növekedését, gyorsulnak a regenerációs folyamtok.
- Serkenti a fibroblast fejlődését és felgyorsítja a kollagén szintézisét a sérült szövetekben, így gyorsul a sebgyógyulás.
- Kevesebb hegszövet képződik, így a seb, a műtéti heg szebben “forr össze” és erősebbé válik.
- Gyulladásgátló hatású, gyorsan csökkenti a fájdalmat, ezzel oldódik a merevség és visszatér a normál ízületi és izomműködés.
- Ödémacsökkentő hatású, azaz csökkenti a duzzanatot, akár az ideggyöki ödémát is.
- Stimulálja az idegműködést, gyorsítja az idegsejt regenerációt, amely csökkentheti az idegekkel (pl. neuropátia) kapcsolatos fájdalmat és zsibbadást.
Lágylézerrel kezelhető állapotok
Több ezer tudományos és klinikai vizsgálat igazolja a kedvező hatást. A lézerterápiával foglalkozó orvosok szervezete a WALT (Word Association for Laser Therapy) a lézerfény terápia legfőbb alkalmazási területeinek jelöli a következőket.
Mozgásszervi problémák
- Artritisz (ízületi gyulladás, mely mintegy 100 formában jelenhet meg)
- Artrózis (ízületi kopás, degeneráció)
- Reumatoid artritisz és reumás ízületi betegségek
- Periartritisz (az ízület és az ízületi körüli szövetek gyulladása)
- Ínhüvelygyulladás, burzitisz
- Epikondilitisz (tenisz könyök, golfkönyök)
- Nyaki spondilózis (meszesedés)
- Köszvényes ízületi gyulladás
- Combnyak nekrózis
- Ízületi fájdalmak
- Izomfájdalmak
- Alagút szindrómák (csukló, talp)
- Az inak elváltozásaival járó betegségek (tendinopátia, szakadás, rándulás)
Gyöki tünetek (idegszál nyomás alá kerülése)
- Trigeminus neuralgia (arcidegzsába)
- Arcideg-bénulás (Bell-féle paresis)
- Isiász
- Lumbágó
- Porckorongsérv
- Piriformis szindróma
- Bordaközti ideggyulladás és neuralgia
Fogászati és Fülészeti állapotok
- Fülzúgás (tinnitus)
- Hirtelen (gyulladásos, fertőzéses eredetű) halláscsökkenés
- Állkapocs ízület gyulladás
- Krónikus garatgyulladás
- Fül és melléküreg gyulladások
- Fogágy és fogínygyulladás
- Fogászati műtétek utáni gyógyulás serkentése
- Afta és herpes kezelés
Erekkel kapcsolatos állapotok
- Felületes visszérgyulladás
- Vaszkulitisz
- Visszér eredetű fekélyek
- Akut és krónikus fekélyek
Sebgyógyulás serkentése
- Cukorbetegség által okozott fekélyek
- Visszeres eredetű fekélyek, felfekvések
- Égési sérülés gyógyulása
- Műtéti heg gyógyulás serkentése
- Polyneuritis, neuritis, neuropátia
A lágylézer kezelés ellenjavallatai
Szem: soha ne irányítsd a lézernyalábot a szemed irányába! Ne akarj belenézni! A III-as lézerkategóriájú készülék esetén a szobában levő minden személynek biztonsági szemüveget kell viselnie. (A B-Cure készülékek esetén nem kell ilyen védelem!)
Pajzsmirigy: ne irányítsd a lézernyalábot a pajzsmirigyre, veszélyeztetheted a pajzsmirigy működését.
Terhesség: ne kezelj közvetlenül a méh felet, ne irányítsd a kezelést a magzatra (különösen ne az első harmadban).
Epilepszia: az alacsony frekvenciájú pulzáló látható fény (<30 Hz) rohamot idézhet elő epilepsziás betegnél, azaz látható tartományú lézert ne alkalmazza ilyen esetben.
Daganatos és vérzéses betegségben szenvedők számára tilos a lágylézer használata.
A lágylézer kezelés végrehajtása
A lágylézer kezelés a lehető legegyszerűbben végrehajtható kezelések egyike.
A lézer készüléket bekapcsolás után a lézersugarat kibocsátó optikát merőlegesen a bőrre kell helyezni, hogy a sugár a mélybe irányuljon.
Csak egy adott időtartamig kell ott tartani – ezek a kezelési idők a készülékek leírásában megtalálhatók és elsősorban a készülék teljesítményétől függnek.
Az alacsonyabb teljesítményű készülékkel tovább tart ugyanannyi energiamennyiség beadása. Egyes készülékek, pl. B-Cure Laser-ek kezelőfeje hatalmas, 4.5cm2 területen kezel egyszerre és egy ponton 4-6 percig kell ott tartani. A SafeLaser készülékek általában 2-3 percet igényelnek ugyanerre, míg a Personal Laser és Energy Laser készülékeknek pár másodperc kell (de ez utóbbiak kisebb területet kezelnek egyszerre).
Ha egyetlen ízületed, pl. a csukló gyulladása kínoz, akkor egyaránt megfelelő lehet mindegyik, a kezelés mindegyikkel csak néhány perc.
Ha sokízületi panaszod van, pl., a kezed tíz ujjának 28 ujjizületét kell kezelnek, akkor a nagyobb energiájú és pontszerű lézerrel lényegesen rövidebb kezelési időre lesz szükséged.
Figyelem! A lágylézer nem játék. Gondoskodj arról, hogy kisgyermek kezébe ne kerüljön!
A kezelési gyakoriság
Akut esetben (ha a betegség a közelmúltban keletkezett) 1-2 hétig naponta, majd a tünetek megszűnéséig heti 3-4 alkalommal kezelj. Bár javulást már az első kezelés során tapasztalhatsz, de ez nem a gyógyulás. Minimálisan 14 napon át vagy a teljes gyógyulásig kezelj.
Tartósan fennálló (8-10 hétnél régebben keletkezett, elhúzódó) betegségeket ritkábban, viszont hosszabb ideig kell kezelni. Az első 10 napban elég másnaponta egy kezelés, majd utána minden harmadik napon a tünetek megszűnéséig vagy jelentős csökkenéséig.
A tartós betegség gyógyulása nyilvánvalóan hosszabb ideig tart (akár hónapokig is tarthat!). Az első kezelések után a fájdalom átmenetileg fokozódhat, néhány nap után megszűnik. Ez a reakció különösen a gyulladásos folyamatok esetén gyakori, a méreganyagok (toxinok) kimosódása okozza, ami a fájdaloreceptorok átmeneti izgalmát okozza.
A több nem jobb!
A lágylézer kezelés esetén a javasoltnál hosszabb kezelés nem ad jobb eredményt, sőt!!! Elmagyarázom.
Ahhoz, hogy a kedvező hatást kapd, azaz a sejtfolyamatokat serkentsd, egy bizonyos mennyiségű energiára van szükség. A javasolt kezelési idők ezt az energiát adják be. Ha rövidebb ideig tartod ott, akkor nem adsz elegendőt. Ha meg túl sokat, az a gyógyító folyamatok gátlását okozhatja, mert egy bizonyos szintnél nem lehet tovább stimulálni a sejteket.
Hasonló ez, mint a napozás. Ha épp csak kiszaladsz a napra, az nem melegít fel, nem barnulsz. Ha 20-30 percet napozol, átmelegít és barnít. Ha 3 órára kifekszel, akkor meg leégsz, fájdalmait lesznek, kárt okozol a bőrödnek.
Tehát annyit kezelj, hogy a kedvező hatásokat biztosítsd. Ismételd a kezelést, hogy a megindított gyógyulási folyamatot fenntartsd. A hatást csak ismételt kezelésekkel érheted el, hasonlóan a napozáshoz, ami csak ismétlések után, néhány nap alatt hoz eredményt.
Enyhe hatáshoz néhány kezelés is elég lehet. Tartós eredményt csak kitartás ad!
Lágylézer kezelési pontok
Kisállataidon is segíthetsz
A fény nemcsak emberre hat. A kisállataid, de a lovad sejtjei is pont ugyanígy működnek, azaz bizonyos állapotaikban nekik is segíthetsz a “tömény” fényenergia adásával. A kisállatoknak az embernél kevesebb (1-2 Joule), a lovaknak akár több energiára van szükségük.
Érdekes módon a kezelésre az állatok jól reagálnak. Ha azonban túl sok energiát adsz be, azt fészkelődéssel jelzik. Figyelj a kedvenced visszajelzésére.
Hatékony segítség – de nem csodatevő!
A lágylézer – megfelelő alkalmazás esetén- segíti a szervezeted öngyógyító folyamatait és ezzel gyorsítja a gyógyulást. Számos gyógyszerrel, tüneti kezeléssel szemben a lágylézer valódi segítséget jelent a betegség megszüntetésében is.
A lágylézer nem hat bármire! Nézd meg a fentebbi listát. Ha az említett betegség, állapot egyikét akarod kezelni, akkor jó választás lehet. Ha nem találod, akkor nem valószínű, hogy segítséget nyújt. De villával sem lehet levest enni – azaz a feladatnak megfelelő eszköz segít!
A lágylézer nem hat egy pillanat alatt. Egyetlen vagy néhány kezeléstől minimális hatás várható, bár akár lehet azonnali fájdalomcsillapító hatása.
A kezelések eredményére -kitartó alkalmazás esetén- néhány hét után lehet számítani.
Ha ezeket tudod, nem érhet meglepetés!
Érdemes megpróbálni a SafeLaser 500-at vagy az olcsóbb Personal Laser 400-at.
Mari vagyok, 76 éves. Több mint egy éve kínoz az övsömör utáni idegfájdalom-Javasolták a lézerterápiát. Safe Laser készülék alkalmas-e e célra? Pacemekerem van, ahol ez a lézerkészülék működik.ott egyéb elektromágneses készülékek is vannak (szolárium, infraréner stb) Ön mit javasolna? Köszönöm válaszát.
A lézer egy nagy energiájú fénysugár. A testben nem kelt elektromos impulzusokat, így semmilyen módon nem tudja befolyásolni a pacemaker érzékelését, működését. Pacemakeres számára is biztonsággal használható.
Feleségemnek karácsonyra vettem B-Cure laser sport készüléket.Pészmékere van,
a bal oldali váll izületet kezelheti vele.
Köszönettel.Tibor.
A készülék magyar forgalmazói oldala hetet-havat összehord a készülékkel kapcsolatban. Minden olyat is ennek a készüléknek tulajdonít, amire a kórházi, sebészi lézerek képesek, de ez az eszköz távolról sem. Olyan baromságokat is állítanak, hogy a lézer áthatol a gipszen és gyógyítja a törést…. Az, hogy a fény áthatol a gipszen oltári butaság. Ahogy az is, hogy csökkenti a vérnyomást. Az ilyet állító forgalmazókat büntetném. Tipikusan a lenyúlós, átverős módszer.
A HandyCure készülék 3 féle energiát bocsát ki. Pulzáló fényt, pulzáló lézert és statikus mágnes is. A statikus mágnesnek NINCS élettani hatása (ilyet a pulzáló mágneses mező PEMF kezelés biztosít).
A pulzáló fény élettani hatása kb a discolámpa villogásával azonos, nem hiszem, hogy az ízületi gyulladás gyógyulásában érdemi eltérést okozna.
A lézer általában hatásos, de nem ez a készülék. A HandyCure I. lézerosztályba, azaz a legalacsonyabb energiakibocsátású eszközök közé tartozik. A kibocsátott lézer energiája rendkívül alacsony: 0,4-6,25mW közötti.
Ízületi gyulladás esetén általában 5 Joule energiát (azaz 5000mW-ot) kell beadni egy kezelési ponton. A maximális energia (6.5mW) folyamatos leadása mellett 12.5 percig kell egy ponton tartani, hogy a megfelelő energiamennyiséget beadja. A térd kezelését legalább 6-8 ponton kell végezni, ami 70-90 perces kezelést jelent egy térden!
A valóság még ennél is rosszabb, mert a készülék lézere pulzáló, nem folyamatosan adja le az energiát, azaz ennél lényegesen hosszabb időre van szükség a hatékony kezeléshez.
A készüléket az unatkozó időmilliomosoknak és a panaszmentesek számára ajánlom, jól használhatják könyvjelzőnek. Orvosi kezelésre a gyenge teljesítménye miatt nem javaslom.
Mi a véleménye a Handy Cure’s készülékekről ? A honlap szerint tudják a 808 nm illetve nagyobb hullámhosszat, így a mélyebbre hatolást a szövetekben, főleg mozgásszervi panasz esetén.
A kezeléseket, még a gyógymasszázst is orvosi javaslatra lehet végezni. Általában. Mivel a lágylézer elsősorban otthoni kezelésekre való, így akár a masszőr is alkalmazhatja, ha tudja, hogy mire való. Ha tudja a beteg diagnózisát és azt, hogy erre jó-e a készülék. A lézerrel ártani nem lehet, de nem mindenre hatásos.
Maszőrkènt kezelhezek e vsgx tanácsos mindig orvosi jsvsllat?
Jó minőségű otthoni lágylézer készüléket 200-500 ezer forint között kaphat.
A való életben nem hiszem, hogy előfordulhat olyan helyzet, hogy egy daganatot kezelni kezd lágylézerrel. Ha mégis megtörténik, akkor a daganat közvetlen lágylézer kezelése gyorsíthatja a daganat növekedését. (ehhez az kell, hogy például egy bőr melanómát közvetlenül lézerrel kezelni kezdjen.
A lágylézernek sem értisztító, sem vértisztító hatása NINCS! Akik ilyenre ajánlják a készüléket, átverik Önt.
Tisztelt Dr. Zátrok Zsolt !
Mibe kerül a készülék?
Előállhat olyan helyzet, hogy nem tudunk egy daganatos folyamatról, de használjuk a készüléket. Ilyenkor mi történhet?
Értisztító hatása hogyan működik?
A vérre hogy hat?
Előre is köszönöm a választ!
Csillag
A lágylézer (szoftlézer) leghatékonyabb a gyulladásos folyamatokban (ízületi gyulladások, pattanásos bőr). Ezekre biztosan ajánlom. Rosacea esetén a lágylézerekkel véleményem szerint mérséklet hatás érhető el, esetleg halványítani lehet. Rosacea kapcsán nagyteljesítményű orvosi lézer kezelést javaslok, melyet szakember végez el. Ízületi panaszok otthoni kezelésére az infravörös (800-820 nanométeres hullámhossz tartományban levő) szoftlézer alkalmazható.
T. Dr.Zátrok Zsolt !
Szeretném tudni, hogy a rosaceás arcbőröm kezelésére a soft lézer készülék hatékony -e? A kezemen és térdemen is többször előfordult izületi fájdalom, mindezen betegségek otthoni kezelésére melyik készüléket javasolja.
Köszönettel várom megtisztelő válaszát. Marika
Keressen rá a neten a lágylézer, B-Cure lágylézer, Safelaser keresőszavakra.
T.Zátrok Zsolt doktor!
Az árakat kérném megírni.Köszönöm