Hátfájás – hogyan tudom csökkenteni?
A hátfájás napjaink leggyakoribb betegségeinek egyike. Egyre többen szenvednek tőle és nem egyszerű megszabadulni tőle. Ha hátfájásod van, akkor alighanem magad okolhatod érte. A monitor előtt gubbasztasz órákig, majd a dugóban ülsz az autódban vagy a buszon, végül lehuppansz a kanapédra, hogy megnézd a szokásos esti sorozatod. Nem mozogsz, a testedzést kerülöd, némi túlsúlyod is van. Ne csodálkozz, ha az edzetlen, meggyengült gerinctartó izmaid sem végzik el a feladatukat és nem tartják erősen a gerinced – ez a kellemetlen hátfájás oka. Búcsút mondhatsz hátfájdalmaknak, de ezt nem pár bekapott tablettától várhatod.
A hátfájás típusai 
- Akut hátfájás főként a helytelen testtartásból, mozgáshiányból adódik vagy valamilyen gyulladás következménye. A kiváltó ok orvoslásával elmúlik.
A rendszeres háterősítő torna, a testmozgás, a rossz szék lecserélése, a monitor szemmagasságba emelése máris megoldást jelenthet.
Ha azonban hosszú ideig nem kezeled, nem szünteted meg a kiváltó okot, krónikussá válhat. - A krónikus hátfájás hónapok óta fennálló fájdalmat jelent.
A tartós izomgyengeség következménye, de gyulladásos betegség is szerepelhet a kiváltó okai között. A stressz is okozhat hátfájást.
Fordíts hátat a hátfájásnak!
A hátfájást gyógyszerrel kezelni értelmetlen! Bár a fájdalomcsillapítók néhány órára megszüntethetik a fájdalmat, de semmilyen hatásuk nincs a gerinctartó izmokra, azaz az okot nem kezelik. A gyógyszerszedés mellett a fájdalmad mindig visszatér – nem ez a megoldás!
Ráadásul tartós fájdalomcsillapító szedés esetén számolnod kell mellékhatásokkal is. Gyomor- és bélrendszeri panaszok, gyomorsavtúltengés, gyomorfekély, súlyos esetben akár gyomorvérzés, a fehérvérsejtek károsítása révén pedig a betegségek elleni védekező folyamatok károsítása lehet a következmény.
Gyógyszer helyett hideg vagy éppen a meleg terápia alkalmazhatóó, szinte minden deréktáji és hátfájdalom esetén kiváló. A hűtés és felmelegítés váltogatása hatására az izmok vérkeringése javul, kimosódnak a fájdalmat kiváltó méreganyagok és csökkent a fájdalomat.
Ezek sem erősítik azonban az izmaidat, azaz átmeneti kedvező eredmény után a fájdalmaid visszatérhetnek.
A gerinctartó izmok szerepe
Gerinctartó izmaid létfontosságú szerepet játszanak a hátfájdalom megelőzésében/csökkentésében. Ahogy a nevükben is benne van – ezek feladata, hogy tartsák gerinced, megakadályozzák a csigolyák egymáshoz nyomódását. Ahhoz, hogy megfelelő erővel rendelkezzenek, rendszeres testmozgásra van szükség. Ha semmilyen testmozgást sem végzel, sokkal valószínűbb a hátfájdalom.
A kezdődő hátfájás esetén a rendszeres hátizomerősítő torna vagy például jóga a leghatékonyabb módszer!
Ha a fájdalom erős és régen fennáll, akkor azonban nem szabad “fejest ugranod az edzésbe”, mert a hirtelen erőfeszítés erősíteni fogja a fájdalmad, akár gerincsérvhez vezethet. Először létre kell hoznod azt az állapotot, amelyben már veszélytelenül tréningezhetsz!
Erre valók a korszerű izomstimulátorok, amelyeket elsősorban az izmok erősítésére és az izom eredetű fájdalmak megszüntetésére alkalmazhatók. Az izomstimulátor segítségével úgy erősítheted a gerinctartó izmokat, hogy nem kell súlyokat emelned, sem tornagyakorlatokat végezned.
A stimuláció hatására az izmok ismétlődően összehúzódnak, hasonlóan, mint az edzés során – azaz az izomstimuláció az edzéssel azonos hatást vált ki az izomban, anélkül, hogy elmozdulást hozna létre az ízületben. Stimuláció hatására az izomrostok megvastagodnak, növekszik az izomerő, javul a keringés és a metabolikus folyamatok is.
Ahogy a testedzés sem azonnal hat, úgy a stimuláció is csak 6-8 hét után érezteti hatását. Azaz kitartóan, rendszeresen kell kezelned a hátizmokat. Ezt akár az irodai székben vagy a TV előtt ülve is megteheted! A megerősített izmok megtartják a csigolyákat, csökken az ideggyökre nehezedő nyomás, és ezzel megszűnik a fájdalom is.
Az izomstimuláció és ezzel a gerinctartó izmok megerősítése akkor is javulást eredményez, ha a munkahelyi testhelyzeted vagy testtartásod nem változik.
Készülék javaslatom
A Veinoplus Back TENS/EMS készüléket kifejezetten a nyak- és hátfájás, továbbá a deréktáji fájdalmak kezelésére fejlesztették ki. A készülék fájdalomcsillapító impulzusokat “keveri” az izomstimulációs szakaszokkal, mely csökkenti az izommerevséget és erősíti az izmokat. A készülék segítségével valóban “gombnyomásra” inthetsz búcsút a hátfájásnak.
Akkor ajánlom, ha estére kellemetlen fájdalmat érzel a gerinc melletti izmokban. Ez megjelenhet a nyak, hát vagy akár a deréktájon egyaránt.
A Veinoplus Back rendkívül egyszerűen használható. A készülékkel kapott nagy felületű elektródát fel kell ragasztanod a fájdalmas területen, a gerinc két oldalán. Ezután a készülék automatikusan elvégzi a kezelést.
Valóban segít! Akár a TV-t nézve szüntetheted meg a hátfájást és erősítheted meg a gerinctartó izmokat! Ha pedig megszüntetted, fokozatosan kezdj rendszeresen mozogni, mert csak erős hátizmokkal akadályozhatod meg, hogy a hátfájásod visszajöjjön!

Blogom cikkeit több évtizedes orvosi és orvostechnikai tapasztalatomra alapozva írom.
A gyógyító munka, a terápiás módszerek megállíthatatlanul változnak, fejlődnek. A személyes használatra tervezett orvostechnikai eszközök a kezelések új tárházát biztosítják az orvos és betege számára.
Írásaimban ezeket az új eszközöket és alkalmazásukat mutatom be.
Bízom abban, hogy ezzel segítek egészséged megőrzésében vagy visszaállításában.
Ez két különböző probléma. A hátfájásra elektroterápiás készülék, a nyiroködémára nyirokmasszázs gép a megoldás.
Ez pont olyan, mint például a konyha… a kés a levesbevalók felaprítására való, míg a fakanál a leves megkavarására főzés közben. Persze lehet a kést is erre használni, de ilyet csak végszükségben tesz az ember és a hatékonysága sem olyan, mint a fakanálé.
Kérdésem lenne, hogy több évtizedes derék tájéki fájdalmam van és 1 éve nyiroködémám a bal bokám magasságáig – melyik készülék lenne ezek otthoni kezelésére alkalmas?
A hátizom kezelésről olvassa el ezt, a nyiroködémával kapcsolatban pedig ezeket.
Édesanyja panaszait az okozza, hogy a csigolya elmozdul és ilyenkor megnyomja a csigolyák között kilépő ideget. Ez olyan erős fájdalom, amit igen nehéz megszüntetni, inkább csak enyhíteni lehet.
A fájdalom megszüntetéséhez a csigolya stabilizálására lenne szükség, hogy az elmozdulásait megakadályozza (erre szolgálna a műtét).
Egészséges esetben a csigolyák stabilizálását, helyben tartását az erős gerinctartó izmok biztosítják. Ezek a hát két oldalán futnak le, 2-3 cm-rel a gerincoszlop mellett. Idővel (ha csökken a fizikai aktivitás, idős korban) ezek az izmok meggyengülnek és nem tartanak eléggé, így alakulhat ki például az elcsúszás.
A TENS kezelés szinte kizárólag fájdalomcsillapító hatású, azaz minimális mértékben hat az izmokra, az izomerőre semmiképp. Mivel a fájdalmat kiváltó okot nem szünteti meg, így az Ön által leírt esetben hatása is korlátozott.
A gerinctartó izmok megerősítésére izomstimulációt (EMS) kell alkalmazni. Napi alkalmazás mellett már 2-3 hét alatt érzékelhető izomerősödés érhető el (a fájdalmak szinte észrevételnül szűnnek meg). 2-3 hónap kitartó kezeléssel az izmok annyira megerősíthetők, ami jelentősen növeli a gerinc stabilitását. Ezzel az állandó fájdalmak megszűnnek és csak ritkán (egy-egy “rossz” mozdulatra) jöhet elő a fájdalom.
Ha ezt az állapotot elérte, akkor a fenntartásáról is gondoskodni kell! Ekkor már elég hetnete 2-3 kezelés, hogy az izomerő fennmaradjon és ne újuljanak ki a panaszok!
2, de még inkább 4 csatornás izomstimulátor készülék az ideális. Például a MyoBravo készülék. Érdemes hozzá Fastband övet vásárolni – ez helyettesíti az öntapadó elektródákat és leegyszerűsíti a deréktáj kezelését (nemcsak idősek) számára.
A 80 éves édesanyámnak ágyéki csigolya törése/elmozdulása van (idegsebész látta, addig amíg nem feltétlenül muszáj, nem műtik).
TENS készülékkel próbáltam rendkívüli fájdalmát csillapítani isiász, lumbágó programokkal, de csak kis mértékben enyhítik a fájdalmat.
Esetleg milyen más programokkal lehetne kombinálni ezeket, hogy jobb hatást érjek el?
Más eszköz pl. a lágylézer hatásosabban csillapíthatná a fájdalmát ?