A teljesítmény javítása (a biohacking) minden sportoló álma. A teljesítmény fejlesztése, például felkészülés a hosszútávú futó, kerékpáros, triatlon, stb. versenyekre sok edzést igényel. A legtöbb amatőr sportolónak pont ebből van a legkevesebb. Munka, család, tanulás mellett, szabadidejében készül fel. Ebben a cikkben egy olyan módszert mutatok meg, amellyel „meghackelheted” az edzéshatékonyságot, sőt…edzésidőt nyerhetsz! Ez a módszer régóta az orvosi terápia része. Az 1970-80-as években a sportolók is „felkapták”, de az akkori műszaki szint nem tette lehetővé elég precíz eszközök létrehozását, így a kezdeti lelkesedés gyorsan megszűnt. A technológia azonban rendkívül sokat fejlődött az elmúlt 5-6 évtizedben és ma már rendelkezésre állnak olyan eszközök, melyek alkalmasak arra, hogy „leporoljuk” a témát. Ismerkedj meg az izomstimulátorral és sportbeli felhasználásával. 

Biohacking

A biohacking egy olyan módszer, mely az emberi test teljesítményének javítását célozza a biológiai folyamatok tudatos módosításával. Több helyen lehet beavatkozni annak érdekében, hogy a teljesítmény javuljon. A táplálkozás bizonyítottan hat a teljesítményre. Egyes új edzésmódszerek (pl. excentrikus/koncentrikus kétfázisú terhelés) hatékonyabb izomfejlődést biztosítanak. Ismert a mentális felkészülés fontossága is.

Biohacker

A biohacker olyan egyén, aki aktívan keresi azokat a módszereket és eszközöket, amelyekkel optimalizálhatja a teste működését.

A biohacker lehet nagyon technológia-orientált, azaz az eszközöket preferáló, míg mások inkább csak a természetes módszerekre koncentrálnak, mint étrend, életmód-változtatás vagy új edzésmódszer. 

Összességében a biohacking célja az, hogy megtaláld a legjobb módszert a saját testi és szellemi kapacitás maximalizálására.

 

Ebben a cikkben egy olyan orvosilag elismert és bizonyított biohacker módszerről és erre való készülékről írok, amely igazoltan alkalmas az kezelt izmok „heckelésére” és a teljesítmény javítására – ez pedig az elektromos izomstimuláció, azaz EMS. 

Az EMS (izomstimuláció) nem új módszer!

Korábban azért nem terjedt el, mert az eszközök nem voltak elég hatékonyak. Mára kiderült, hogy miért nem! Ezért napjainkban már precíz és hatékony izomstimulátor készülékek kaphatók és alkalmazhatók.

Sokan ismerik a történetet, hogy a 72-es olimpiára a szovjet sportolók a Dr. Kotz által kifejlesztett izomstimulációs tréninget is alkalmazták és ennek tulajdonították az akkori sportsikerek jelentős részét.

Bruce Lee is kísérletezett a módszerrel, de végül letett róla, mert a kezelés komoly fájdalmat okozott (csak akkor volt elég hatékony, ha magas áramintenzitást alkalmazott). A módszerről napjainkig ezek a fél évszázados „emlékek” vannak a köztudatban és emiatt a módszert nem vagy kevesen alkalmazzák.  

Időközben kiderült, hogy az áram okozta kellemetlen érzést a tökéletlen műszaki megoldás, nevezetesen a vacak impulzus generátor okozta. Nem elég egy elektromos impulzust leadni, nagyon fontos az impulzus „minősége”. Minél tökéletesebb négyszög impulzust ad le a készülék, annál jobban reagálnak az izmok, ehhez viszont minimális kellemetlenség járul.

A mikrochipek tették lehetővé, hogy ma más olyan precíz impulzus generátorok vannak, amelyekkel ma már hatékonyan végezhető olyan kezelés, amit a hetvenes években reméltek.

Izomstimuláció elmélete

Ebben a cikkben nem foglalkozok az izomstimuláció elméletével. Azt próbálom elmagyarázni, miként alkalmazhatod a sportban, például az állóképesség javítására.

Olvasd el ezt a cikkem: Izomstimuláció elméleti alapjai, nem csak sportolóknak.

Végigvezetlek az izomstimuláció alap és haladó ismeretein. Ezek szükségesek ahhoz, hogy értsd miről beszélek ebben a cikkben:

Izomstimuláció – kiegészítő módszer

Sokan nem értik (vagy nem akarják érteni), hogy miről van szó. Az izomstimulátor természetesen nem az edzés helyett van! Az edzések kiegészítéseként jön szóba. 

Ahhoz, hogy a teljesítményt „hackelni tudd”, rendszeres alkalmazásra (napi kb. 40-90 perc) van szükség és legalább néhány hónapon át. 

Ha rohanós munkát végzel, folyamatos mozgásban vagy, későn érsz haza, egy pillanatra sem ülsz le, akkor (ahogy edzésre is kevés időd van), úgy nem lesz időd stimulálni sem – ha ilyen az életmódod, akkor kevés hasznát veszed, legfeljebb sérüléskor jön jól.

Ha zömében irodai, helyben ülős melód van, akkor számodra ideális segítség. Ha az irodában ücsörögve passzívan kezeled ezeket az  izomkötegeket, akkor ezen izmok számára minden kezelés olyan, mint egy „második” edzés! Nagyon meg fogják hálálni!

Izomstimulációs „beavatkozási” lehetőségek

Az izomstimuláció pontosan ugyanolyan hatással van az izomra, mint az edzés, azaz azonos metabolikus folyamatok során salakanyagok keletkeznek, izomrostok szakadnak, az izom fárad és merevedik – de pont ezek serkentik a fejlődést.

Az izomstimulációs impulzus paramétereivel befolyásolható az eredmény: azaz más impulzussal javíthatod a vérkeringést, fokozhatod az állóképességet, „moshatod” ki a metabolitokat vagy éppen oldhatod az izomgörcsöt.

Nézzük át, hogy milyen lehetőségeket kínálnak a stimulátorok! Azért azt tudnod kell, hogy -ahogy egyetlen edzésnek nincs érdemi hatása- úgy egyetlen stimulációtól sem várhatsz hatást. Csak rendszeres, gyakori alkalmazás ad eredményt. Integráld a használatát a napirendedbe.

Izomstimulációs edzésprogramok

Ha sport-izomstimulátort vásárolsz, akkor hasonló programnevekkel találkozol minden készülékben.

  • Bemelegítés (angol nyelvű készülékekben Warm-up): Rövid tartamú program, mely megemeli az izom hőmérsékletét annak érdekében, hogy felkészítse az edzésekre. Finom, rángásszerű izomösszehúzódásokat vált ki, mely serkenti a véráramlást és az izom anyagcseréjét, megemeli a hőmérsékletét. Az izom és szalagok merevsége csökken. A program ezáltal kialakítja az edzéshez ideális fiziológiai izom és ín állapotot.
    Sérüléskezelés esetén a vérkeringés javítása miatt nagyon hasznos. A javuló keringés oxigénben és tápanyagokban dús vért hoz és egyúttal elviszi a sérülés miatt keletkezett metabolitokat, toxinokat.
  • Verseny előtti bemelegítés (PreCompetition Warm-up): Hosszabb idejű és mélyebb hatású, mint a Bemelegítés program. Pár perccel verseny előtti bemelegítés előtt szükséges alkalmazni az adott sportág szempontjából leginkább érintett izmokon. Ha napi rendszerességgel edzel, használd inkább ezt a „sima” Bemelegítés helyett.
    Sérüléskezelés esetén a vérkeringés javítása miatt nagyon hasznos. A javuló keringés oxigénben és tápanyagokban dús vért hoz és egyúttal elviszi a sérülés miatt keletkezett metabolitokat, toxinokat.
  • Kapillarizáció (Capillarisation): Ez a program elsősorban állóképességi sportokban ajánlott, de a fizikai felkészülés első heteiben ajánlott mindenki számára. Szenzonban csak állóképességi sportban alkalmazd!
    Serkenti a véráramlást az izom felé, javítja az oxigénellátást, csökkenti a kemény fizikai munka alatti fáradékonyságot.
    Segíti az elsődleges és másodlagos kapilláris rendszer aktivitását a szövetek oxigénellátásának javítása, illetve a kemény fizikai munka alatti fáradékonyság csökkentése érdekében.
  • Állóképesség (Resistance): Állóképességi sportok esetén ajánlott; javítja az izom hosszú távú, magas szintű erőkifejtési képességét, a metabolitképződés elleni felkészüléssel csökkenti a fáradékonyságot.
    Sérülés után ezzel kezd az izomerő visszanyerését célzó kezeléseket.
  • Kitartó erő (Endurance): Olyan sportok esetén ajánlott, mint kajak-kenu, középtávfutás (800-1500m), küzdősportok, ahol az izomnak néhány percen át a maximális erőbedobással kell működnie, anaerob (oxigénszegén) állapotban. Javítja az izom hosszú távon történő, magas szintű erőkifejtési képességét; segíti a toxinképződés (savasodás) elleni védekezést, csökkentve a fáradékonyságot. A program hosszú erőteljes izomösszehúzódásait rövid, aktív nyugalmi szakaszok követik.
  • Aerob állóképesség (Aerob resistance): Javítja az adott erőfeszítés hosszútávú fenntartásának képességét. Hosszú tartamú stimulációs program, melyet a lassú rostok aerob képességének javításához adaptálták.
    Sérülés után használhatod, de akkor javaslom, ha már 10-14 napos Állóképességi erő kúrán túljutottál.
  • Hipertrófia (Hypertrophy): Az izomtömeg növelésére használható. A magas frekvenciájú impulzusok intenzív izommunkát eredményeznek, mely az izomrostok méretnövekedésében elsődlegesen fontosak. Előnye: egy fontos izomra vagy izomcsoportra fókuszálható, azaz szelektíven edzheted a leggyengébb pontokat.
    Izomsérülés után ezt a programot csak a teljes gyógyulás után használd.
  • Maximális erő (Max. strength): Nagy erőbefektetés igénye esetén javasolt, például küzdősportokban. Javítja a maximális erőkifejtés képességét és növeli az izomtömeget. Segítségével csökkenthető a traumák lehetősége is a maximális súlyokkal történő edzés alatt.
    Izomsérülés után ezt a programot csak a teljes gyógyulás után használd.
  • Reakcióképesség (Reactivity): Labdajátékok és küzdősportok esetében optimális. Javítja az összehúzódás sebességét. Az izomstimulációk rövidek, rendkívül intenzívek és extrém gyorsaságúak. A reakcióképességre kétféle módon hat: a gyors rostok összehúzódásának gyorsításával és a miotaktikus receptorok aktivitásának növelésével.
    Izomsérülés után ezt a programot csak a teljes gyógyulás után használd.
  • Robbanékony erő (Explosive strength): A maximális erővel végrehajtott sportok (például rövidtávfutás, ugró és dobó sportok, röplabda stb.) esetén alkalmazandó. Megnöveli a lehető legrövidebb időn belül „bevethető” izomrostok tömegét, ráadásul a legnagyobb erőszint alkalmazásával.
    Izomsérülés után ezt a programot csak a teljes gyógyulás után használd.

Izomstimulációs edzésprogramok levezetéshez, izomregenerációhoz

Tanulmányok szerint a fizikai aktivitást követő 90 percen belül megkezdett regenerációs stimuláció mintegy 25-40%-kal csökkenti az izmok tejsavszintjét. Ennél talán csak a kompressziós jégmasszázs hatékonyabb. Az izomstimuláció előnye azonban, hogy a készülék kisméretű és egyszerűen használható, emiatt bárhol-bármikor egyszerűen bevetheted, szemben a sokszázezres kompressziós és jégmasszázs gépekkel.

  • Aktív regeneráció: Minden sportnál javasolt, különösen ajánlott napi több edzés esetén. Serkenti az izmok regenerációját, serkenti a vérellátást és csökkenti a fáradtságot. A hagyományos levezetésnél hatékonyabban gyorsítja a metabolitok és tejsav kimosását az izmokból, ezáltal az egymást követő edzések intenzitása folyamatosan magasan tartható. Különösen ajánlott sorozatterhelés esetén, így például két félidő közötti szünetben, két birkózás közötti pihenőben.
  • Verseny utáni regeneráció: Hosszabb és ezért erőteljesebb hatású, mint az Aktív regeneráció program. Minden sportban, minden edzés vagy verseny után ajánlott. Elősegíti a metabolitok kimosását, segíti az izomfáradtság legyőzését.
  • Izommerevség oldása: Ez a program bármikor használható, amikor az edzés hatására elmerevedett izmot kell pihentetni. Izomrelaxációt biztosít, valamint serkenti a vérkeringést (ami segíti a salakanyagok eltávolítását).

Hogyan válogasd össze a kezelőprogramokat?

Bármi legyen is a célod, a Bemelegítés programot minden edzés vagy verseny előtt végezd el a kiemelten fontos izomcsoporton.izomstimulációs edzés

Ha célod az állóképesség növelése, akkor a

  • Kapillarizáció, Állóképesség és Aerob állóképesség programokat alkalmazd edzéseidben.
  • KERÜLD a Hipertrófia, Maximális erő, Robbanékonyság programokat, mert a magas frekvenciás impulzusok a IIa és IIb (gyors) rostokat stimulálják – ez javítja az erőt, de rontja az állóképességet.

Ha célod az erő és izomtömeg növelése, a gyorsaságod és reflexeid javítása, akkor

  • a Hipertrófia, Maximális erő, Robbanékonyság programokat alkalmazd edzéseidben.
  • KERÜLD a Kapillarizáció, Állóképesség és Aerob állóképesség programokat, mert ezek az alacsony frekvenciás impulzusok főképp az I. és kisebb mértékben a IIa. rostokat fejlesztik – ez javítja az állóképességet, de nem változtatja érdemben sem az izomtömeget, sem a maximális erőt, sem a robbanékonyságot.

Kivétel nélkül, minden edzés után végezz izomregenerációs kezelést az adott alkalommal leginkább igénybe vett izomcsoportokon!

A céljaidnak legmegfelelőbb készülék kiválasztásához és edzéstervedbe integrálásához segítséget kérhetsz tőlem e-mailben, cikkhez írott kommentben vagy akár telefonon is.

Olvasd el az izomstimulációval kapcsolatos következő cikkemet: Bemelegítés szerepe és jelentősége

Melyik készülékekben találod meg ezeket a kezelőprogramokat?

A Globus gyártó sportolók számára kifejlesztett készülékeiben (Cycling Pro, Runner Pro, Soccer Pro, Premium 400, Triathlon Pro, The Champion) megtalálod mindezt. Kattints ide.

A készülékek multifunkciósak, azaz többféle elektroterápiás kezeléstípust, így TENS | EMS | MENS | MCR | FES | Iontoforézis áramokat biztosítanak.

Mindegyik készülék “alapja” azonos. Ez a több mint száz alapvető program biztosítja, hogy ezernyi probléma kezelésében, javításában, gyógyításában vagy megelőzésében alkalmazd. 

  • Betegségkezelés: Fájdalomcsillapítás, izomállapot javítás, gyulladáscsökkentés, keringésjavítás, ödémacsökkentés, inkontinencia kezelés, hatóanyag mélybe juttatás, műtét-betegség utáni rehabilitáció
  • Sportfelkészülést és izomregenerációt segítő, sérülést kezelő és megelőző programok
  • Alakformálás és fitnesz programok. Fogyókúra támogatás, terhesség utáni alakvisszanyerés segítése.
  • Szépségápolás az izomállapot javítása, illetve a bőr rugalmaságának javítása révén. Professzionális mikroáramú bőrkezelő programok.

A “sportos név” a készülék speciális többlettudására utal, e sportág versenyeire való felkészüléshez, a jellemző sérülések kezeléséhez és megelőzéséhez biztosít programokat.

  • Cycling Pro: kerékpározás bármely szakága
  • Moto Pro: motorozás, motorversenyzés
  • Runner Pro: a futás szerelmeseinek
  • Soccer Pro: labdarúgók
  • Triathlon Pro: triatlonisták, beleértve úszás, kerékpározás és futás
  • The Champion: több sportághoz (Futás, Úszás, Kerékpározás, Labdarúgás, Sielés, Sífutás, Röplabda, Golf, Küzdősportok, Triatlon, Vitorlázás, Tenisz

 

Bár a hagyományos edzéseket nem válthatod ki stimulációval, de rendszeres alkalmazása pluszt biztosít az állóképességed fejlesztésében, különösen akkor, ha a kívántnál kevesebb időd van edzeni. A stimuláció ugyanis passzívan is hatékony biohacking módszer. A munkahelyeden az irodai székben ülve vagy akár este olvasgatás, TV nézés közben is kezelhetsz! Az izmaid összehúzódása pont olyan, mintha edzésen vennének részt. Persze csak a kezelt izomcsoport.

Személyes tapasztalataim alapján -orvosként, egykori válogatott atlétaként, amatőr kerékpárosként (kb. 5000 km/év)- az izomstimulációt meggyőződéssel ajánlom minden sportolónak, sportkedvelőnek!

Iratkozz fel hírlevelünkre, ha szeretnél mindent megtudni arról, hogy az izomstimulátorok mire valók, miben segíthetnek amatőr vagy profi sportolóként számodra!

Az Adatvédelmi szabályzatot itt olvashatod el.

blank
Szerző: Dr. Zátrok Zsolt

A Pécsi Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán végeztem 1991-ben. Hosszú ideig kórházi orvosként dolgoztam, majd elhagytam a pályát és a legkorszerűbb orvosi berendezések használatát oktattam az orvosi teamek számára. 2012 óta kizárólag olyan eszközökkel foglalkozom, melyet a beteg általi, otthoni használatra terveztek. Blogomban ezekről az eszközökről írok, beleértve a biztonságos alkalmazás ismertetését is. Tapasztalataim alapján meggyőződéssel állíthatom, hogy hozzájárulhatnak az egészséged megőrzéséhez/helyreállításához.

4 Comments

  1. Huha! 447 éves és még futóversenyeken vesz részt? 🙂 Bocs… de jót nevettem az elgépelésen.
    Ez a cikkem éppen erről szól. Olvassa el alaposan, figyelve a részletekre. Az elektroterápia segíthet!
    Azonban a felkészülése eléggé hibásnak tűnik számomra. Valószínűleg nincs tisztában az izomrostokkal, azok teljesítőképességével és az egyes sportágak követelményeire való felkészüléssel.
    Az állóképesség nem plusz súllyal való terheléssel fejleszthető! A plusz súlyok arra jók, hogy a IIa és IIb rostokat fejlessze. Ezek azonban (különösen a IIb rostok) csak nagyon rövid ideig tudnak működni maximális teljesítményen!
    Azaz minél nagyobb súlyokkal edz, annál rövidebb ideig fogja bírni (igaz, kb az első 1 percben gyorsabb lesz, de innentől rohamosan beállnak az izmok, jön a merevség).
    Önneki az 1 és a IIa rostokat kell edzenie, ami nem a maximális súllyal végzett edzést jelenti.
    Olvassa el ezt a cikkem: Izomstimuláció elméleti alapjai, nem csak sportolóknak
    Említem benne a Heinemann elvet. Ezt hasznos tudni (és figyelembe venni) a felkészülésben!

  2. 447 éves vagyok, a tűzoltó lépcsőfutó versenyeken veszek részt. A lépcsőfokok száma 400 tól akár az 900 ig is vannak egy versenyen, amit teljes védőfelszerelesben a lehető leggyorsabban kell leküzdeni, nagyon inteziv terhelésnek van kitéve a combizom, ez által a savasodás szinte azzonal észlelhető. A kérdésem a következő lenne, hogyan tudnám kitolni a savasodás tartományát, illetve mit kell tennem ez erdekében? Ugyanis hiába edzem, plussz súlyokkal, lépcsőzéssel a combizmom a versenyen nem érzem a fejlődést.
    Ködzönöm válaszát!

  3. Javaslom elolvasni ezt a cikkem: Izomstimuláció – mire jó a sportolónak?

    Két dologban segít a stimulátor:
    1., az intenzív (különösen a résztávos) edzések után az izomregeneráció javításában.
    2., Plusz edzésidő nyerésben – egy második edzést lehet csinálni a stimulátorral minden nap, például munka közben az íróasztalnál ülve (ha ilyen a munkája).
    A stimulátoros edzést bele kell kalkulálni az edzéstervbe, mert az izom erősen fárad tőle!
    A 800 méterre az állóképességi és gyorsasági munka kombinációjával lehet felkészülni.
    Ezt a cikkem javaslom még: Izomstimulációs edzésprogramok alkalmazása

    Az állóképességi erő, az aerob állóképesség, a maximum erő programokat javaslom.
    A kapillarizációt már későinek tartom most elkezdeni -ezt két hónappal ezelőtt kellett volna kezdeni, és mára abbahagyni.
    Kerülni javaslom a hipertrófiát, és a robbanékony erő programokat, mert merevít és csökkenti az állóképességi erőt. (ezek 400-m-ig, a sprintszámok esetén lehetnek hasznosak.
    A 800 már hosszabb ennél, inkább az aerob-anaerob határ feljebb tolására lenne szükség – azaz 1-es és 2A izomrtostok képességeit javítsa, minimális 2B-re hatás mellett.

  4. Üdvözlöm!
    55 éves vagyok, 800m futásra készülök!
    187/80
    Heti öt edzés, két résztávos, edzővel!
    Most tudok kb 3:30 as tempóban, cél 3:00.
    Van running pro készülékem.
    Május utolsó vasárnapján van versenyem!
    Segítsen, milyen programot javasol!?
    Köszönöm szépen

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük