Miért rontja a meleg idő a nyiroködémát?
Ha nyiroködémában szenvedsz, akkor észrevehetted, hogy tavasszal-nyáron súlyosbodnak a tüneteid. Amíg ősszel és télen egész elviselhető a duzzanat, addig a meleg idő beköszöntével egyre rosszabbodik a helyzet. Miért van ez így és mit tehetsz ellene?
Indulásként olvasd el a Miért szaporodik fel újra és újra a nyirok?-című cikkemet. Ebből megtudhattad, hogy a nyirok minden nap, télen és nyáron egyaránt keletkezik, megállíthatatlanul. A nyirokrendszer feladata, hogy összegyűjtse és a vérkeringésben visszajuttassa. Ha a nyirokrendszert valamilyen betegség támadja meg vagy megsérül (balesetben vagy még gyakrabban műtét során), akkor nem képes az összes nyirkot elszállítani. Ekkor duzzanat, azaz nyiroködéma keletkezik.
A nyiroködéma és a hőmérséklet kapcsolata
A vérkeringésed a testhőmérsékleted szabályozásában is szerepet játszik.
Hűvös időszakban a bőr erei összeszűkülnek, ami csökkenti a hőveszteséget. A szűkebb erek kevesebb vért fogadnak be, és ezért kevesebb nyirok keletkezik. A nyirokrendszer ezzel a mennyiséggel könnyebben „birkózik meg”.
Ha megérkezik a meleg idő vagy melegvizes fürdőbe mész el, ellenkező folyamat történik. Az erek kitágulnak, sok vért fogadnak be, amiből több nyirok keletkezik. Egyúttal több hőt adsz le és ez hűti a tested. A több nyirok már meghaladhatja a nyirokrendszer teherbírását, nem tudja elvinni, így ödéma formájában jelenik meg.
Nyiroködéma kezelése
A nyiroködéma tüneteit kezelned kell. Olyan gyakran, hogy a duzzanatot visszaszorítsd a normál méret közelébe.
Ha a nyirok lassan telik fel (mert a nyirokrendszer kevésbé károsodott), akkor elég lehet a fáslizás, kompressziós harisnya és a néhány naponta végzett kézi vagy gépi masszázs.
Akinél az ödéma néhány óra alatt visszatelik (mert a nyirokrendszer funkciója súlyosan károsodott), akkor a fáslizás, kompressziós harisnya az „alap”. Ezen felül a kézi vagy gépi masszázsra naponta akár többször is szükség lehet. Nyilvánvaló, hogy ilyen súlyos esetben a napi többszöri kézi masszázs nem kivitelezhető. Egyrészt a masszőr nem áll rendelkezésre a nap minden órájában, másrész ennek jelentős anyagi terhe miatt. A gyorsan telődő ödéma otthoni kezelésében tehát elengedhetetlenül fontos egy korszerű nyirokmasszázs gép. Ez ugyan egyszerre drága lehet, de néhány hónap alatt megtérül.
Segítsd további cikkek készítését.
Kattints a részletekért!
Mit tegyél meleg idő esetén?
A simogató napsütést nyiroködémában szenvedőként is biztosan szereted, de a meleg „nem a barátod”!
A fásli és kompressziós ruha meleg időben igazi „börtön” lehet. A rugalmas anyag a több ödéma miatt még jobban szorít, még kellemetlenebb. Azonban a nyiroködéma-kezelő orvosok egyöntetű javaslata: a kompressziós ruházat a melegebb hónapokban is szükséges.
Néhány tipp a meleg idő elviseléséhez
- A kinti tevékenységeket a hűvösebb kora reggeli és esti időszakra időzíts! Maradj árnyékban, hűvös helyen a nap legforróbb időszakában.
- A meleg ellenére viselj kompressziós ruhát. Ha a fentieket betartod, akkor a legforróbb időszakokban leveheted.
- A ruhád nedvszívó legyen, hogy felvegye az izzadságod.
- Viselj könnyű, jól szellőző ruhát.
- Meleg időben gyakran polcold fel a beteg végtagot! Kerüld a „lógatását”, ne állj vagy ülj túl hosszú ideig.
- Gyakran hűtsd le hideg, nedves törülközővel (de ne áztasd fel a bőrt).
- Kerüld a napozást!
- Ha mégis napra mész, védd a bőröd naptejjel.
- Menj úszni! De ne a melegvizes medencébe. A 24-25 fokos úszómedence a legjobb.
- Úszás helyett végezhetsz vízitornát is. Ehhez az úszómedence hideg lehet, a 26-28 fokos víz a megfelelő.
- Ha tóban, folyóban vagy tengerben úszol, akkor mindig viselj védőcipőt, hogy elkerüld a nyiroködémás láb sérülését (orbáncveszély!).
- Védekezz a rovarcsípések ellen! A csípések fokozzák a fertőzést kockázatát.
- Kerüld a kád használatát ! Zuhanyozz langyos, legfeljebb testmeleg vízben!
- Kerüld a sós ételeket és minimalizáld a koffein és az alkohol fogyasztást.
- Naponta végezz nyirokkeringést serkentő tornagyakorlatokat.
- A hűvös napszakban sétálj, ússz, kerékpározz lassú tempóban.
Egyéb javaslatok
Ha nyiroködémád van, akkor észrevehetted, hogy a szauna vagy egy forró kádfürdő után a nyiroködémás terület kipirosodik, megduzzad. Ez a meleg értágító hatásának következménye. Neked nem tesz jót sem a szauna forrósága, sem a hosszas forró fürdő!
Enyhe és közepes nyiroködémában nem kizárt, de legyél ésszerű! A szaunában maximum 10-15 percet tölts. A zuhanyozás során is érd be pár perccel és ne emeld a víz hőmérsékletét 38°C fölé.
Súlyos ödémában, különösen szövődményes esetben a „forró élvezeteket” teljesen kerülnöd kell.
Ha pedig még nincs nyirokmasszázs géped, akkor érdemes elgondolkodnod a beszerzésén. Még a meleg időszak előtt.

Blogom cikkeit több évtizedes orvosi és orvostechnikai tapasztalatomra alapozva írom.
A gyógyító munka, a terápiás módszerek megállíthatatlanul változnak, fejlődnek. A személyes használatra tervezett orvostechnikai eszközök a kezelések új tárházát biztosítják az orvos és betege számára.
Írásaimban ezeket az új eszközöket és alkalmazásukat mutatom be.
Bízom abban, hogy ezzel segítek egészséged megőrzésében vagy visszaállításában.
Köszönöm, hogy megosztotta véleményét, történetét. 🙂
Két éve vettem egy nyirokdrenázs gépet, ami igen jó szolgálatot tesz. Súlyos limfödémám van az alsó végtagjaimon, masszőr javasolta a gépet, amivel néha ő is kezelt. A Doktor Úr elmondta egy videóban, hogy a gépet csak akkor szabad használni, ha a masszőr előtte sok alkalommal „járhatóvá” tette a nyirokutakat. Ezt nagyon korrekt orvoslásnak és korrekt üzletpolitikának tarto. Nem elsősorban elad valamit, hanem megalapozott tanácsokkal lát el.
Nekem érdekem nem fűződik a termék reklámozásához, hanem rengeteget segített. Élrtminőségem javulásának megoldása. A sóinhalátorainkat is innen vettük, bevált.
igen
Üdözlöm lehetséges hogy ugyfályon aderék mindha becsipödöt volna lumbágo lenne ..