Nyiroködéma csökkentő diéta

Mint minden állapot, így a nyiroködéma kezelése is attól függ, hogy mi áll a betegség hátterében. A nyiroködéma a nyirokrendszer alulfejlettsége, funkciózavara, sérülése vagy a nyirokutak elzáródása következtében jelenik meg. A nyirokrendszer nem képes összegyűjteni és/vagy elszállítani a nyirkot. A folyadék felszaporodik a szövetek között és egyre jelentősebb duzzadást, majd kezelés hiányában további tüneteket okoz. Jogosan merül fel a kérdés: mérsékelhető-e a duzzanat a diéta segítségével?

A nyirokrendszer szerepe

A nyirokrendszer testünkben igen fontos feladatot lát el. Hogy érthető legyen, miért jelenik meg a duzzanat meg kell érteni a nyirokrendszer működését. Egyszerűsítsük le egy hasonlattal. A nyirokrendszer olyan, mint az ország közlekedési úthálózata. Ezen az útvonalon történik az anyagok, áruk szállítása. Ha egy természeti katasztrófa (földrengés, árvíz) megrongálja egy adott területet útjait, akkor oda nem lehet eljutni, onnan nem lehet kijutni. Az adott területen felhalmozódik a szemét, nem jutnak oda az élelmiszerek.

Ugyenez történik a nyirokrendszerrel is. Ha egy területen megsérülnek vagy funkciójukat veszítik a nyirokutak, akkor nincs hol és hogyan távozzon a nyirok! Helyben marad, ahogy a szemét is felhalmozódik, ha nem szállítják el.

A nyirokfolyadék áramlását számos betegség akadályozhatja. Az egyik leggyakoribb a daganat. A növekedése során lassan körbefogja az nyirokereket, leszorítja azokat, majd elzárja őket. Sérülések, fertőzések is limfödémát okozhatnak. Az elhízás, különösen ha jelentős, továbbá gyulladások súlyosbíthatják a tüneteket.

Létezik-e általános limfödéma diéta?

A közelmúltban a Facebook oldalamon írt arról egy hölgy, hogy a glutenmentes étrend megkezdése után jelentősen javult a lábduzzanata. Haragos bejegyzés volt. Nehezményezte, hogy orvosai -akik 30 éve kezelik a nyirokbetegségét- nem javasoltak számára semmilyen diétát és úgy gondolta, hogy 30 éve rosszul kezelik a nyirokbetegségét. Úgy írt, mint aki meg van győződve arról, hogy minden nyirokbeteg számára a glutenmentes diéta a megoldás.

Sajnos ki kell ábrándítanom Önöket. Nincs olyan diéta, ami minden nyirokbetegnek segít. Olyan esetekben, ha a nyiroködéma oka a nyirokér sérülése, hiánya vagy daganat általi elzáródása könnyű belátni, hogy a diéta hatástalan lesz a duzzanatra. Ezek olyan állapotok, mint amikor földcsuszamlás elzárja az autópályát és a környező mellékutakat is. A „rendes” útakon nem lehet haladni és teljesen leáll a forgalom.

Milyen esetekben hatásos a diéta a duzzanatra?

Megfigyelték azonban, hogy ha a nyiroködéma mellett gyulladásos folyamatok (pl. autoimmun betegségek, mint reumatoid artritisz, pszoriázis, stb.) is megtalálhatók,  akkor ezek súlyosbíthatják a nyiroködéma tüneteit is. A gyulladásos folyamatok ugyanis megzavarják, lassítják a nyirokkeringést.

Az irodalmi adatokat is áttekintve kijelenthető, hogy a glutén-érzékenység biztosan nem okoz nyiroködémát, de súlyosbíthatja a tüneteket. Ha tehát az elsődleges nyiroködéma és glutén- érzékenység (vagy más gyulladásos folyamat) egyszerre áll fenn, akkor a gluténmentes diéta kedvező hatású a duzzadásra is.

Segítsd további cikkek készítését.


Kattints a részletekért!

Hasonló eredményekről számoltak be mások a vegetáriánus étrendre áttérés után. A gyulladásos betegségek a húsfogyasztók körében magas arányban fordulnak elő (miközben növényi étrend esetén elenyésző számban). Az állati eredetű fehérjék -a gluténhez hasonló módon- serkentik a gyulladásos és autoimmun folyamatokat. A növényi étrend nemcsak húsmentest, hanem minden állati eredetű terméktől menteset jelent, beleértve mindenféle húskészítményt, felvágottat, tejterméket, sajtot, tojást is.

Tanulmányok kimutatták, hogy a gyulladást serkentő tápanyagok elkerülése (glutén és állati fehérjék) sikeresen csökkentette a gyulladást az ilyen típusú betegségekben. Ha a gyulladást csökken, akkor az kedvező a limfödémára is, mivel a gyulladás mérséklődése javítja az áramlást a nyirokrendszerben.

A glutén, illetve húsmentes diéta másik kedvező hatása a testsúlycsökkentés. Az egészséges testtömeg bizonyítottan mérsékli a nyiroködémás tüneteket, így enyhítik az ödémát is.

Bár biztosan nincs közvetlen kapcsolat a nyirokbetegség és a diéta között, de a súlyosbító betegségek kezelése révén a diéta áttételesen kedvező hatású a nyirokbetegségre is.

Limfödémás betegnek -különösen, ha gyulladásos betegségekkel és túlsúllyal is küzd- érdemes változtatni az étrendjén is.

Mindent egyben a nyiroködémáról

Iratkozz fel hírlevelemre és tudj meg mindent a nyiroködéma okairól, tüneteiről, kezelési lehetőségeiről, diétáról, gyógytornáról és ön-masszázsról!

Az Adatvédelmi szabályzatot itt olvashatod el.

HOZZÁSZÓLÁSOK

Wordpress (14)
  • comment-avatar

    Ahogy a cikkben is olvashatja, nincs nyiroködéma csökkentő diéta. A nyiroködéma kezelése azonban messze nem fáslizásból és tornából áll. Olvassa el ezt a cikkem a kezelés élehetőségeiről.

  • comment-avatar
    Katalin 6 hónap

    Tisztelt Doktor ÚR!
    74 éves, 152/52 testi paraméterekkel rendelkező, onkológiai gondozott vagyok. Közel egy éve emlőműtét után kialakult karödémával küzdök. Kezelőorvosom javaslatára fáslizással, nyiroktornával

    próbálkozom nem igazán elfogadható eredményességgel. Milyen étrendi, életmódbeli változtatást javasol számomra?

  • comment-avatar

    A lábfej, lábak dagadása minden bizonnyal összefügg a vesebetegséggel. Az, hogy dialízisre van szükség azt jelenti, hogy a vesék nem végzik a feladatukat – a felesleges folyadék kiürítését és a salakanyagok eltávolítását. Ez okozza a duzzanatot. A kezelőorvosok tudják ezt, de az ödéma csökkentésére korlátozottak a lehetőségeik, hiszen ehhez az kellene, hogy a vesék működjenek. Ha nem működnek, akkor marad a dialízis.
    A veseeredetű ödéma otthoni csökkentésére nincs eszköz.

  • comment-avatar

    A fiam januártól dialízisre jár heti 3x.
    Kb 2 hónapja megdagadtak a lábai, a lábfeje is, elég kemény a bokánál piros is, Furont adtak neki, de így sem javul.
    Azt szeretném kérdezni, hogy milyen orvoshoz, rendelésre menjünk, hogy megállapítsák, hogy milyen ödéma és milyen kezelést kapjon?
    Köszönettel

  • comment-avatar

    Az ödémának „ezer oka lehet”, így első teendője a kivizsgálás. Megfelelő kezelés akkor kezdhető, ha tudjuk, hogy mit kellene kezelni. Olvassa el ezt a cikkem és lépésről lépésre haladjon előre.

  • comment-avatar
    Szilvia 2 év

    Jo estét.erdeklodnek mi jo a odemas lábra?nekem 3 eve ilyen es mind a 2 egyformán dagadt a terd alatt.

  • comment-avatar

    Szerintem semmilyen. Illetve kicsit krémes lesz a bőr és összekenheti vele a ruhát. Hogy a nyiroködémát csökkenti vagy az értágulatot eltünteti, arra ne számítson. Előnye, hogy talán nem is árt.

  • comment-avatar
    Julianna 2 év

    Szeretném kérdezni; nyiroködémás területre milyen hatással van a Lioton gél, egyáltalán alkalmazható a területen, ahol pókhalós kinézetű, látható felszíni erek vannak a boka kornyeken.
    Köszönöm.

  • comment-avatar

    Amit ír általánosságban igaz. De az Ayurvéda táplálkozás messze nem ilyen egyszerű. Ami egyiknek jó, az a másiknak árt. Alapvetően fontos, hogy az ételek összetételét és az ízesítését az alkatnak megfelelően kell összeállítani. Ezek szerint a váta-pitta-kapha (aszténiás – atlétikus – piknikus) alkatúaknak eltérő ételek és ízek a hasznosak. Ennek alapján egyiknek jó az édes, a másiknál fokozza a váladéktermelést. A kapha ehet nyers zöldségeket, de ugyanez a vátának fokozni fogja a panaszait. A vátának meleg ételek és sok hús a megfelelő, míg a kapha számára ez káros. Sorolni lehet tovább. Minden egyes táplálék más hatású az egyes emberre. Ha valaki Ayurvéda étkezést akar követni, akkor ennél sokkal mélyebben el kell merülnie abban, amit ez a nagyszerű és ősi egészségügyi rendszer a táplálkozásról javasol. Meg kell határozni az alapvető alkatot és ennek megfelelően kell a táplálkozást, fizikai aktivitást és a gyógyteákat meghatározni.
    Ha ezt nem tesszük, akkor néhány ötlet követése hatástalan marad.

  • comment-avatar
    Krisztina 2 év

    Ayurvéda szerint az édes ételek fokozzák a nyáktermelést, egyéb mérgek, mint kávé, alkohol, dohányzás káros, hiszen a nyirokrendszernek több mindent kell kipucolni.
    Előnyös ételek a fanyar és csípős ételek. Bár az utóbbival a pitta tipusúak óvatosan bánjanak. Kurkumás, búzafű oldat elönyös, csalántea jól tisztítja az érrendszert. A nyák központja a tüdő, így Gyuri bácsi tüdőfű-keveréke szintén hasznos. Fontos a légutak tisztítása, inhalálás. Ne fojtsuk el az orron és szájon át távozó nyákokat. A májméregtelenítése is fontos. Erre jó a kurkumás víz és algatabletta. 
    Ne fogyasszunk tehát édeset, tejterméket, tojást, húst, gyümölcsleveket, citrusféléket, narancslevet, mert fokozzák a nyirkot.(nyákot)
    Nyers zöldségek, gyökerek, gyömbér, rukkola, spenót, krumpli 
    zöldséglevesek, rántás és habarás nélkül, sok tiszta víz fogyasztása ajánlott. 

  • comment-avatar

    OLvassa el ezt a cikket, aminél a kérdését feltette (görgessen fel és kezdjen olvasni). Minden benne van, amit a kérdésére tanácsként válaszolni tudok.

  • comment-avatar
    Angyal Agnes 3 év

    Tisztelt Doktor ur!
    Tanacstalan vagyok a problemaimat illetoen. Reumas autoimmun betegsegekkel kuzdok, (polymialgia reumatika, es oriassejtes arteritis), a betegsegeimre biologiai terapiat kapok (RoActemra 162, ami egy injekcio, heti egy alkalommal)…. ehhez jott most a nyirokodema kozepes labdagadas formajaban par honapja. Faslit es kompresszios harisnyat hasznalok. Szeretnem az etrendemmel tamogatni allapotom javulasat, de nem tudom, hogy hogy lenne celszeru ezt megvalositani, mit egyek es mit ne. Megkoszonnem a tanacsat.
    Udvozlettel: Agnes

  • comment-avatar
    Dr. Zátrok Zsolt 4 év

    Általában igaz, hogy a testsúly növekedése a nyiroködémát is súlyosbítja, a testsúly csökkenése pedig enyhíti. Bár nem ismert általános és mindenkire „hatásos” nyiroködéma diéta, azonban a testsúly csökkenését okozó bármely étrend kedvező a nyiroködéma tüneteire is.

  • comment-avatar
    Szilvi 4 év

    Sziasztok. Van a limp odemara valami dieta?