Facebook oldalamon legnagyobb aktivitás talán a nyiroködéma kezelése kapcsán jelentkezik. Ezekhez a posztokhoz érkezik a legtöbb reakció, komment. Sok az ehhez hasonló: „Jártam orvostól orvosig. Vizsgáltak alul-felül, mindenhol, de semmit sem találtak. Kezelést semmit sem kaptam, csak széttárták a kezüket. A lábam viszont egyre jobban dagad, feszül és vízhajtóra sem szűnik.”

Mi van ilyenkor? Mit tehetsz, ha hasonló helyzetbe kerülsz?  

Van egy jó és egy rossz hírem!

A jó az, hogy nem találtak komolyabb (az életedet közvetlenül veszélyeztető) bajod. Mivel orvostól orvosig jártál, alaposan kivizsgáltak. Nem találtak vesebajt, szívelégtelenséget vagy trombózist sem. Hurrá! Ennek örülj! Nincs is teendő azon orvosok szerint, akik nem kellően tájékoztottak a fizikoterápiás lehetőségekről.

A rossz hírem az, hogy ha minden mást kizártak, akkor nagy valószínűséggel nyiroködémád van. Készülj fel, hogy a duzzadás elkísér életed végéig és napi szinten problémát okoz. Különösen a melegebb időszakokban érzékeled és idővel (különösen, ha nem kezeled) romlani fog.

Ami nem felírható és nem is műtét, az nincs!

Sok orvos csak annyit tud a nyiroködémáról, hogy egy gyógyíthatatlan betegség. Nincs rá gyógyszer és műtéttel sem lehet javítani. Ezért látsz tanácstalanságot sok orvos arcán – fogalmuk sincs, mit lehetne vele kezdeni… Arról, hogy ez miért van így, igen határozott véleményem van, ebben a cikkemben olvashatod. Ha megtetted, akkor érted, hogy az orvosaid jelentős része miért nem tud javaslatot tenni számodra és miért tűnik úgy, hogy nem foglalkoznak érdemben a nyiroködémáddal.

Krónikus betegség kezelése nem orvosi feladat!

Ez megint egy erős „mondás”, ugye? Pedig nem viccelek!

A krónikus betegség (és ilyen a nyiroködéma is) kezelése nem az orvos feladata, hanem azé, aki szenved tőle! Persze a teendőket az orvosnak és a fizikoterápiás munkatársának kellene javasolni, ismertetni és a kezelést irányítani, de ha elhagytad a rendelőt, akkor már rajtuk semmi sem múlik!

Ha azt javasolják, hogy végezz tornagyakorlatokat, változtass az étkezéseden, adj le néhány kilót, vedd be a gyógyszered, de Te csak legyintesz, akkor mitől is várod, hogy javuljon a panaszod? Ha az ülőmunkád hátfájást okoz, de Te nem kezdesz háterősítő tornába, akkor ugyan mitől várod, hogy megszűnik? A fájdalmat rövid időre elnyomó gyógyszertől gyógyulást nem várhatsz – amint a hatás elmúlik, a tünetek ismét megjelennek.

VEDD ÉSZRE: CSAK MAGADRA SZÁMÍTHATSZ!

Rosszul teszed, ha azt várod, hogy a nyiroködémád megszűnik magától vagy attól az 5-10 kezeléstől, amit „receptre” felírnak? És mi lesz a fennmaradó 355 nappal? Ki kezel akkor? Milyen csodára vársz?

Lásd be: ez a Te feladatod, nem várhatsz másra. Sem orvosokra, sem masszőrökre, sem fizikoterapeutákra. A szomszédod, barátnőd, de még a férjed, feleséged sem tudja megtenni helyetted! CSAK MAGADRA SZÁMÍTHATSZ.

Mire „való” a nyirokterapeutád?

Ha duzzad a lábad, karod és a kivizsgálás során semmi „komolyat” nem találtak, kezelést viszont nem kapsz, akkor keresd fel a legközelebbi nyiroködéma (limfödéma) szakrendelést és kérd a szakemberek segítségét!

Nem azt várhatod, hogy mindent megoldanak helyetted, hanem azt, hogy felkészítenek az otthoni teendőidre.

Kifejezetten arra koncentrálj, hogy a nyirokterapeutádtól megtanuld, hogyan kell kötözni, fáslizni, a kompressziós harisnyát felvenni, hogyan végezhetsz ön-nyirokmasszázst és hogyan állítsd be az otthoni nyirokmasszázs géped.

Ezt kell majd egyedül csinálnod az év valamennyi, 365 napján! Persze kérheted időnként a tanácsát, de nem lesz veled állandóan, hogy helyetted elvégezze a dolgod.

Igen… A saját nyirokmasszázs gépeddel kell kezelned magad! Az évente 5-10 felírt kezelés hatása éves szinten semmi, pont olyan kevés, mintha évente ötször futsz egy saroknyit – ez nem javítja a kondíciód. Ha minden nap sportolsz, akkor javul a teljesítményed. Ahogy a nyiroködémád is csak akkor lesz „rendben”, ha mindennap kezeled, foglalkozol vele.

Sajnos a társadalombiztosítás nem támogatja a gép megvásárlását, azaz saját erőből kell beszerezned. Kegyetlen valóság, hogyha a készüléket nem tudod megvenni, akkor a kézi nyirokmasszázsra sem lesz pénzed.

Bár a kézi masszázs némiképp hatékonyabb, mint a gépi kezelés, de hosszú távon sokkal-sokkal többe kerül, mint egy gép megvásárlása. Nézz utána a kézi nyirokmasszázs áraknak és számold ki, hány masszázsból „telik ki” egy gépre való.

Javaslatom

Ha nyiroködéma gyanúja merül fel nálad, keress fel egy nyiroködéma szakrendelőt, ahol felkészítenek az otthoni teendőidre.

Tanuld meg ezeket, szerezz be egy nyirokmasszázs gépet és napi programod úgy alakítsd át, hogy a nyiroködéma kezelése minden egyes napod része legyen.

Magadra számíts elsősorban – ha másokkal akarod elvégeztetni, akkor sok-sok pénzre lesz szükséged. A terapeutával ellentétben Te mindig „kéznél vagy” magadnak. Tegyél az állapotod javításáért


Nyiroködéma

A nyiroködéma a végtagok (lábak, kar), ritkábban törzs, fej duzzanata, amit a nyirok kóros felszaporodása okoz. Lehet veled született vagy életed során "szerzett", azaz baleset, de többnyire műtét vagy daganat miatti sugárkezelés következménye. Jelenleg még nem gyógyítható, de a tüneteket folyamatos kezeléssel visszaszoríthatod.

Ebben segítenek írásaim és filmjeim. Iratkozz fel és díjmenetesen megkapod.

Az Adatvédelmi szabályzatot itt olvashatod el.

Szerző: Dr. Zátrok Zsolt

A Pécsi Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán végeztem 1991-ben. Hosszú ideig kórházi orvosként dolgoztam, majd elhagytam a pályát és a legkorszerűbb orvosi berendezések használatát oktattam az orvosi teamek számára. 2012 óta kizárólag olyan eszközökkel foglalkozom, melyet a beteg általi, otthoni használatra terveztek. Blogomban ezekről az eszközökről írok, beleértve a biztonságos alkalmazás ismertetését is. Tapasztalataim alapján meggyőződéssel állíthatom, hogy hozzájárulhatnak az egészséged megőrzéséhez/helyreállításához.

8 Comments

  1. A testvéremnek alakult ki nyiroködéma hátul a térdhajlatánál.Voltunk vele több orvosnál de azon kivűl,hogy a fáslizást nézzem le a youtubról semmit nem mondott senki.De ez olyan nagy duzzanat hogy egyszerűen nem tudom hogy nyúljak hozzá de sehol semmilyen tanácsot,segítséget nem kapunk.Privátban esetleg nem küldhetnék róla fotót hogy ehhez használható e a gép vagy egyáltalán hogy segítsek a testvéremnek?
    Köszönöm előre is a válaszát.

  2. Ez alapján nem lehet megmondani, hogy miről van szó. Ha a lábujjaktól a combig duzzadt, akkor lehet egyoldali nyiroködéma. De lehet a térdízületi gyulladás egyik tünete vagy következménye is.
    Ha jól értem, akkor még nem látta ezt a panaszát a kezelőorvosa. Forduljon ortopédushoz vagy reumatológushoz és kérje a kivizsgálást.
    Más kezelés kell ha gyulladás okozza és más, ha nyiroködéma. De okozhatja akár más betegség is.

  3. 2021 augusztusában a jobb labam a terd kopása miatt bedagadt, óriasi fajdalmakkal jart. A terdizületben folyadek volt, 2 alkalommal szivta le a reumatologus, szteroidos injekciókkal kezelte, majd fizioterapiat kaptam. A kezelések és a gyógyszerek hatásosak voltak, de nem mult el a problema, bármikor ujra megtörténhet. A jobb labam combtőig volt bedagadva. Jelenleg is a ket combom között 10cm a körméret eltérés, olvastam, hogy térd problémaknál is jelentkezhet nyiroködéma. Még nem jelentkeztem sehol, szeretném kérni a javaslatát. Eddig ilyen irányu gondom nem volt, 60 felett vagyok, csak vérnyomás csökkentőt szedek, és vitaminokat. Tisztelettel: Erika

  4. A mellműtét és az ezzel együtt szokásos nyirokcsomó eltávolítások gyakori szövődménye a kar nyiroködémája. Ritkán jelenik azonnal a műtét után, hanem inkább 2-3, néha 10+ évvel később. Ahol nincs ezirányú szakrendelés, ott nyiroködémával legtöbbször a belgyógyász, a bőrgyógyász foglalkozik. A nyiroködéma kezelése komplex. Sok módszer együttes, egymás melletti alkalmazása segíthet. Olvassa el ezt a cikkem, kattintson ide.

  5. 13 eve reszleges mellmutetem volt. Kivettek 10 nyirokcsomot, egy sem volt erintett (0/10). Hetek ota dagad a karom, fajdalmas, mintha az ereket huznak. Nincs nalunk ilyen iranyu szakrendeles, azt sem tudom, milyen orvoshoz kellene ezzel fordulnom. 77 eves vagyok, 5 csipomutetem utan nagyon nehezen mozgok, nem tudnek rendszeresen kezelesre jarni. Nagyon kerem, kuldjon olyan anyagot, amibol megtudom, mit tehetek a javulas erdekeben.
    Nagyon koszonom.

  6. Szakemberhiány miatt sorra zárnak be a nyiroködéma rendelők. Többen számoltak be 4-5 hónapos előjegyzési időkről…. A legjobb a kompressziós harisnya lenne, de azt még egészségesen is nehéz felhúzni. Sokan nem is tudják felvenni és így nem kezelik magukat.
    A tépőzáras kompresszió nem olyan hatékony, mint a méretre készített kompressziós harisnya, de mivel könnyebb felvenni, sokaknak segít.
    Sokkal jobb a tépőzárast használni, mint egyáltalán nem használni a kompressziót.

  7. A legnagyobb probléma, hogy nehéz bejutni kezelésre. A fáslit fél évente írják ki. Tudomásom szerint a Szent István Kórházban és az OORI ban van ilyen kezelés.
    Mozgáskorlátozott vagyok, nem tudom magam fáslizni.
    Mi a véleménye a juxtafit fáslizó rendszerről?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük