A vibrációs tréner használatának ellenjavallatai
A vibrációs trénerek nagy népszerűségnek örvendenek, mivel rövid idő alatt, szinte izzadságmentesen, mégis alaposan megdolgoztatja az izmokat. Minden életkorban kiváló, de különösen idősebb korban kifejezetten előnyös a rendszeres vibrációs tréning. De mikor nem szabad használni? Az elmúlt időszakban több kutatócsoport vizsgálta a teljes test vibrációs terápia hatásait és ellenjavallatait. Az egészségre gyakorolt kedvező hatásokról korábbi cikkemben írtam, most az ellenjavallatokat szedtem össze.
Röviden a vibráció hatásáról
A fizikai aktivitáshoz hasonlóan az egész test rezgése aktiválja a csontok receptorait és serkenti a csontépítést. A rezgőlap mozgása “tónusos rezgési reflexet” vált ki. A vibráció alatt ez a reflex folyamatosan aktív és hol egyik, hol ellenoldali izmok összehúzódását és ellazulását váltja ki. Ebből következően az izmokra közvetlenül hat, míg a csontok az izomösszehúzódások során keletkező erők hatására közvetetten reagálnak. A teljes test vibrációról kimutatták, hogy megváltoztatja a tesztoszteron és a növekedési hormon szintjét (3, 4). A hormonális aktivitás fokozása révén serkenti az izom és csontépítést.
A mozgás és a vibráció együttes alkalmazása nagyobb javulást eredményezhet az izomerőben és a csontszerkezetben, mint önmagában a testmozgás.
A vibráció fő paraméterei
- A rezgés iránya
- Rezgés frekvenciája (Hz)
- Amplitúdó, azaz a platform elmozdulása. Megadja, hogy mekkora mozgás van mindkét irányban (milliméterben). A vibrációs inger nagysága az amplitúdó és a gyorsulás kombinációja.
- A gyorsulás. Megadja, hogy az elmozdulás és a reflexes mozgás milyen gyors. Nagyobb gyorsulás erősebb reflexes összehúzódást vált ki.
- A vibráció időtartama (edzésidő)
- Testhelyzet / testtartás a platformon. Az egyenes és merev térddel állás erősebben terheli a térd-csípő és gerinc ízületeket. A hajlított térddel állás csökkenti az ízületekre adódó terhelést.
Kizárólag azoknak a vibrációs gépeknek van élettani hatásuk, melyeken állni lehet. A kapaszkodó nélküli, ülés közbeni használatra javasolt vibrációs gépek kellemes érzést kelthetnek, de élettani hatásuk nincs.
A rezgés iránya
Számos vibrációs gép kapható a kereskedelemben, ezek kétféle vibrációs ingert biztosítanak.
- Egyirányú (függőleges) elmozdulás. Az ilyen platformok jobbra-balra billegnek. A mozgás egyenletes.
- Változó irányú (rezgő) elmozdulás. A vibráló lap a középpontja körül változó irányban rezeg. A mozgás így nem egyenletes, ami jobban megfelel a járás során a testet érő terhelésnek.
Jelenleg nincs elég adat annak eldöntéséhez, hogy a billegő vagy rezgő platform előnyösebb. (1)
A rezgési frekvencia és amplitudója
- A vibrációs platform frekvenciája a legtöbb készüléken állítható.
- Az alacsony, 20 Hz alatti frekvenciák zavarják belső szervek működését. (1) Ne használj alacsony rezgésszámot!
- A 70 Hz feletti frekvenciákról kimutatták, hogy izomkárosodás léphet fel. (1)
- Az izomerő és izomtömeg javulását a 25–45 Hz frekvenciák alkalmazása eredményezi. (1, 3,11–19).
- A 20 és 70 Hz közötti rezgésszám tartomány az orvosilag ajánlott, biztonságos tartomány.
A teljes test vibráció ellenjavallatai
A berendezésgyártók a rezgésterápia számos ellenjavallatát azonosították. Az általános javaslatuk szerint a következő állapotokban nem javasolt a teljes test vibráció alkalmazása.
Ezek ajánlások és relatív ellenjavallatok. Annak eldöntése, hogy a Te estedben szabad vagy nem az orvos feladata. Mérlegelni kell a várható előnyöket és a lehetséges kockázatokat. Amennyiben az előnyök felé billen a mérleg, akkor óvatosan, de végezhető kezelés. Más esetben pedig a kedvezőtlen hatások miatt kerülni érdemes.
- Vese- vagy epehólyagkövek. A vibráció hatására a kövek elmozdulhatnak és görcsrohamot válthatnak ki, sőt műtétre lehet szükség.
- Terhesség. A vibráció a méhizomzat összehúzódásait válthatja ki, ami vetélést vagy a szülés korai megindulását okozhatja.
- Epilepszia. Az arra érzékenyeknél a vibráció rohamot válthat ki.
- Aktív daganat
- Pacemaker megléte
- Kezeletlen ortosztatikus hipotenzió. (Ha álló helyzetben a vérnyomásod leesik és hajlamos vagy az ájulásra, akkor a platformon elájulva megsérülhetsz)
- Friss implantátumok (ízület/szaruhártya/cochleáris, stb.). A még nem megfelelően becsontosodott implantátum kimozoghat. Ha 100-120 napnál régebbi a beültetés, az már nem mozoghat ki.
- Friss műtét. A túl korai testmozgás a seb szétnyílását okozhatja. Ha a műtét 100-120 napnál régebbi, akkor a sebek elérték a végleges állapotukat, ekkor már semmilyen veszélyt nem jelenthet a vibráció.
- Nemrégiben elhelyezett méhen belüli eszközök vagy csapok.
- Akut trombózis, friss sérv, akut ízületi gyulladás (pl. reuma).
- Súlyos szív- és érrendszeri betegségek (szívelégtelenség, kardiomiopátia, stb.)
- Aritmia egyes formái
- Súlyos cukorbetegség, perifériás neuropátiával. Az érzőidegek károsodása miatt a vibrációra adott reflex nem működik, így a billegésre elesés, baleset történhet.
- Migrén (6-8).
- Belső fül betegségek. A vibráció fokozhatja a szédülést, fejfájást.
- Súlyos csontritkulásban szenvedőknél az erőteljes izomösszehúzódások spontán csonttörést vagy a fémimplantátumok, csavarok kilazulását válthatják ki. (20)
Ezt Ön tudja. Nyilván nem reális a Magyarországi jövedelmekhez, hogy egy autó árát költsék egy otthoni edzőgépre. Ezt használják ki a távolkeleti utánzat gyártók. Az alacsony ár nagyon vonzó tud lenni, de vannak buktatói…nem azt nyújtja, mint az “eredeti”. És ez manapság minden technikai eszköz esetén igaz. Egyes szupermarketekben 3-4 ezerért adnak izomstimulátort és azt ígéri, hogy olyat nyújt, mint a Triathlon Pro… nos….katt ide
Köszönöm a válaszát, akkor visszaviszem (még csak úgy egy hete vettem, olyan helyen ahova vissza lehet vinni).
100 ezer felett azért nem áldoznék erre, főleg hogy egy ekkora gépet nem is tudnék hova tenni (ez is csak útban van mikor nem használom), szóval marad a futás túrázás és saját súlyos edzések, meg persze a Triathlon Pro 🙂
A vibrációs trénerrel kapcsolatos tanulmányokban a 20-70Hz közötti rezgéstartományban tudták kimutatni a legjobb izomaktivitást és ebben a tartományban végzett edzés adta a legjobb eredményeket.
Egyes tanulmányok, így Mester J. és társai által végzett kutatás kimutatta, hogy a 20Hz alatti frekvencia olyan mechanikus rezgéseket hoz létre a belső szervekben, amelyek ezek károsodásához vezethet. Például az agy, a szív, a tüdő, vesék károsodhatnak. Kifejezetten nem ajánlják a 20 alatti frekvenciákat.
A vibrációs tréner kitalálója a holland gyorskorcsolya válaogatott edzője volt, aki Power Plate márkanév alatt készítette el az eredetit. A jelenlegi otthonra való modelljük ára közel hárommillió forint. Maga a készülék 130 kg, a teherbírása pedig 275kg. A konditermekbe ajánlott gépeik árra ennél is jelentősen magasabb. Hatalmas, masszív, strapabíró és orvosi háttérrel megalapozott berendezések. Ők voltak az elsők, így mindenki őket másolja.
A kínai mérnökök számára a másolás nem számít lopásnak. Sőt, kifejezetten büszkék arra, hogy egy jó eredeti alapján olcsó, vacak másolatokat hoznak létre.
A kínai gyárban a mérnöknek dunsztja sincs az élettani hatásokról, kockázatokról. Egyetlen feladata van. Csinálni egy kinézetre kb hasonlót, csak sokkal gyengébb anyagokból, nagyon olcsón és nagy darabszámban eladhatóan.
Az senkit sem érdekel (a gyártónál, de még a kereskedőknél sem), hogy mit is kellene tudnia a gépnek. Például milyen frekvenciákat lehessen beállítani.
Ez olyan, mint amikor a falusi fiatalok spoilert tesznek a trabantra meg versenykormányt, kagylóüléssel. És úgy gondolják, hogy ettől versenyautó.
Úgy tűnik, hogy egy ilyen vibrációs trénernek látszó készüléket vásárolt – bár vibrációs trénerként adták el önnek, de nem azt nyújtjka, amit a vibrációs trénernek nyújtani kellene.
Kedves Zsolt! Az általam használt ilyen eszköz Rezgés/frekvencia értékei: 5–16 Hz, 20 fokozatú, szabadon állítható
Ez azt jelenti, hogy ez a készülék az ön leírása alapján a belső szerveket károsítja? Az az igazság, hogy 12-13 Hz környékén már olyan erősségű a rezgés, hogy szinte leesek róla. Nem nagyon tudom elképzelni, hogy 20 Hz és 70 Hz között a készüléken fenn tudnék maradni. Félreértek valamit?
Köszi: Sanyi.
Rezgési funkció: oldalváltoztató / „hintázó” rezgő mozgásMéret: 68 × 40 × 15 cmEdzőfelület: kb. 60,5 × 33,5 cmSúly: kb. 18,5 kg
Maximális terhelhetőség: 120 kgElőre beállított programok: 5Programok futási ideje: max. 10 percFutási idő kézi beállítása: 1-10 percRezgés/frekvencia: 5–16 Hz, 20 fokozatú, szabadon állíthatóAmplitúdó:belülről kifelé: 1–10 mm